25 Kwiecień 2024      Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

Dziwny jest ten świat, czyli kulinarne niespodzianki na brytyjskiej ziemi

marmite 1-300

Każdy emigrant przeżywa ten szok. W Polsce żyliśmy legendą pięknej Wielkiej Brytanii z idyllicznym obrazem filiżanki herbatki, wizerunkiem królowej, budki telefonicznej i piętrowego autobusu w tle. Odkąd Polacy zaczęli osiedlać się na Wyspach, legenda nabrała nieco więcej kolorytu i objęła także zwyczaje kulinarne Brytyjczyków. Smaki Wyspiarzy bywają dla nas zaskakujące. Oto przebojowa piętnastka, która zadziwia nas najbardziej.


 

  1. Pieczywo – pierwszy kęs brytyjskiego pieczywa to zazwyczaj szok dla podniebienia. Chleb nie tylko nie smakuje jak nasz rodzimy, świeży i pachnący bochenek, ale konsystencją przypomina gąbkę. W smaku nie przypomina niczego. Opcją do zniesienia jest spożywanie go w formie tostów.
  2. Marmite – jeśli ktoś szuka oryginalnych smaków i niecodziennych aromatów, to coś dla niego. Ekstrakt z drożdży piwnych przypomina w smaku skondensowaną przyprawę do zupy. Brytyjczycy delektują się tym przysmakiem na kanapkach. Do wielbicieli smaku drożdży należy m.in. legendarny miś Paddigton. Kochasz albo nienawidzisz...
  3. Dżem z bekonu i cebuli– ten pierwszy pojawił się na półkach sklepowych stosunkowo niedawno, jest dokładnie tym, co mówi napis na opakowaniu. Dżem bekonowy ma wędzony smak, o lekko słodkiej nucie. Dżem cebulowy natomiast jest dość niezwykłym dodatkiem do mięs i wbrew pozorom wcale nie smakuje źle.
  4. Bacon jam-440
  5. Puszkowane gotowane ziemniaki, parówki, kurczak i makaron w sosie– pakowanie jedzenia w puszki jest dość typowym acz zaskakującym zwyczajem narodowym. Smak potraw, jak i konsystencja, zazwyczaj są zbliżone do smaku i wyglądu karmy dla zwierząt.
  6. Ocet– dla Polaków nieco starszych niż millenialsi zwyczaj używania octu do niemal wszystkiego jest co najmniej zaskakujący. Ocet dodawany jest do frytek, czipsów (Co powiesz na ocet i sól?), ryb oraz mięs. Przebojem są jajka i orzechy w occie.
  7. Pork scratchigs– to po prostu kawałki słoniny (skóry wieprzowej) smażone w głębokim tłuszczu, posolone i jedzone na zimno jak czipsy. Wystepują w każdym pubie jako przekąska do piwa.
  8. Ser, mleko i masło– te produkty nie mają nic wspólnego z polskimi i są zwyczajnie pozbawione smaku. Mleko nie przypomina mleka, ser nie przypomina sera, ani twarogowego, ani żółtego, masło brytyjskie zazwyczaj jest mocno solone. Należy tu także wspomnieć o margarynie do pieczenia ciast – również słonej.
  9. Kiełbaski – na widok dobrej kiełbaski większość Polaków się uśmiecha, ale niestety nie jest to kiełbaska angielska. To po prostu mielone mięso, które po wyjęciu z osłonki można smażyć, formować w pulpety, nadziać nim ciasto francuskie i nazwać sausage roll. Zazwyczaj nie posiada konkretnego smaku, nie ma w nim ziół ani czosnku, ewentualnie tylko szczypta soli.
  10. Mrożonki – zawartość zamrażarek w sklepach jest niezwykle zaskakująca. Można w nich znaleźć rarytasy tj. pure ziemniaczane, pokrojoną cebulę, poszatkowaną kapustę, ryż czy dość osobliwie wyglądające mrożone mięso na kebab lub mielone. Na ogół potrawę należy umieścić na kilka minut w mikrofalówce, aby nabrała właściwej formy i aromatu.
  11. Corned beef– rodzaj mielonki z mięsa wołowego o dość osobliwym, niepodobnym do niczego smaku. Brytyjczycy nie tylko jedzą ów przysmak na zimno, ale także dodają go do ryżu lub smażą w głębokim tluszczu.
  12. Libby McNeill  Libby Corned Beef 1898-440
  13. Smażony batonik Mars– to nie pomyłka, to znany nam Mars w cieście o konsystencji naleśnikowego, usmażony na rumiano w głębokiej kąpieli.
  14. White pudding– nie, to nie pyszny deser, a rodzaj kaszanki, ale pozbawionej krwi. Znajdują się w niej podroby i płatki owsiane. Mniam.
  15. Kanapki z makaronem– należące do grupy tzw. comfort food. Pierwsze spotkanie ze spagetti z puszki na tostowym chlebie wywołuje szok. Z czasem można się do tej niecodziennej potrawy przyzwyczaić. Jak również do chleba z czipsami.
  16. Bread & butter pudding– wbrew pozorom bardzo smaczny deser, jego składniki to chleb (tostowy brytyjski), posmarowany masłem i dżemem, zapiekany pod kołderką z sosu waniliowego z gałką muszkatołową. W wersji bardziej wykwintnej – z bułeczkami maślanymi i dodatkiem bakalii.
  17. Sery z owocami i alkoholami– Wielka Brytania, o czym nie każdy wie, to także kraina serów. Jednak są one zupełnie inne niż te, które znamy. Kremowe, kruche, o słodkim posmaku. Słynne cheddary są wytwarzane w wielu wersjach, z niecodziennymi dodatkami jak tabasco, szczypiorek czy ketchup.  Sery typu wensleydale natomiast występują w wielu niecodziennych wersjach smakowych: rum i rodzynki, ananas, borówka, imbir, pomarańcza, jagoda a także o smaku piwnym czy piernikowym.

Jeśli nie macie ochoty na brytyjskie smakowe niespodzianki, zajrzyjcie na pełną przepisów facebookową stronę Morliny UK: https://www.facebook.com/MorlinyUK/ i zostawcie swój komentarz na temat Waszych najbardziej zaskakujących niespodzianek kulinarnych na Wyspach.

all 4 comms

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

Rządowa Kampania „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” – Nowa Odpowiedź na Epidemię Oszustw w Anglii i Walii

Polish-Offer-Alice-330  04.04.2024

Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang.Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.


Nie tylko lekarz rodzinny – kampania NHS na temat wsparcia dostępnego w Twojej przychodni

NHS NHS-GP-MDT-4 - 330

Za sprawą tysięcy dodatkowych pracowników służby zdrowia pracujących w lokalnych społecznościach NHS England rozszerza wsparcie oferowane pacjentom w ich przychodniach lekarskich.

Kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości na temat dostępnych usług jest rezultatem ankiety, która ujawniła, że jedna na trzy osoby w Anglii (36% respondentów) nie zdaje sobie sprawy z różnych opcji leczenia dostępnych dla nich w przychodniach lekarza rodzinnego.


Kampania Enough- przeciwko wszelkiej przemocy wobec kobiet i dziewcząt

VAWG SOCIAL 2 - 330

W Międzynarodowym Dniu Walki z Przemocą wobec Kobiet i Dziewcząt kampania "Dość" mówi nam, jak bezpiecznie interweniować

Położenie kresu przemocy wobec kobiet i dziewcząt jest problemem nas wszystkich. Niezależnie od tego, czy przemoc ma miejsce w domu, w pracy, czy w przestrzeni publicznej, każdy ma do odegrania swoją rolę. Każdy z nas powinien podejmować działania mające na celu uczynienie naszego społeczeństwa bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich.


W Londynie rozpoczęła się kampania NHS przeciwko rakowi jelita

16.08.2022 - 330 - logo

Społeczność polska w całym Londynie zachęcana do ​​korzystania z bezpłatnego zestawu do badań przesiewowych w kierunku raka jelita NHS

NHS London prowadzi kampanię ratującą życie, aby zachęcić polskie społeczności w całym Londynie do wykonania bezpłatnego testu przesiewowego NHS w kierunku raka jelita, który sprawdza czy mogą mieć raka jelita.


MMR Childhood Vaccinations Campaign

16.02.2022 - promowane - 330

Co dziesiąte dziecko rozpoczynające szkołę jest zagrożone zakażeniem odrą
Chrońmy nasze dzieci przed chorobami wieku dziecięcego – ostrzega dr Agnieszka Biel. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) i NHS wzywają rodziców i opiekunów do upewnienia się, że ich dzieci są na bieżąco ze szczepieniami przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) oraz ze wszystkimi innymi rutynowymi szczepionkami dziecięcymi. Jak pokazują najnowsze dane, liczba szczepień MMR spadła do najniższego poziomu od dziesięciu lat.


Fotogaleria