25 Kwiecień 2024      Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

13. Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA

kinoteka13

13. Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA prezentuje tegoroczny program, w tym przegląd filmowy „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina" Londyn, Edynburg oraz 20 innych miast na terenie

Wielkiej Brytanii (8 kwietnia - 29 maja 2015)


13. edycja KINOTEKI, odbywającego się co roku festiwalu polskiego kina, zaprezentuje 57 filmów w 4 kinach w Londynie oraz w ponad 20 innych miastach na terenie Wielkiej Brytanii. Tegoroczny program obejmuje najnowsze polskie produkcje, retrospektywy twórczości polskich reżyserów, wystawy, koncerty oraz interaktywne warsztaty i wykłady prowadzone przez gości festiwalu oraz mistrzów kinematografii. KINOTEKA organizowana jest przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z Pola Arts Foundation i DFDS Seaways, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekcje odbędą się w miejscach takich, jak Brytyjski Instytut Filmowy BFI Southbank, Instytut Sztuki Współczesnej ICA, galeria Tate Modern, klub dziennikarzy Frontline Club oraz kino Filmhouse w Edynburgu, a także ponad 20 innych kin na terenie Wielkiej Brytanii.

Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina

HARDKOR DISKO 11-440

„Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina" to retrospektywa dwudziestu czterech cyfrowo odrestaurowanych, polskich dzieł filmowych, która w kwietniu wyruszy w trasę po Wielkiej Brytanii dzięki współpracy KINOTEKI z Brytyjskim Instytutem Filmowym (BFI Southbank) oraz kinem Filmhouse w Edynburgu. Ten największy w historii przegląd klasyki polskiego kina w Wielkiej Brytanii, składa się z filmów stworzonych podczas szczególnie płodnego okresu w powojennej Polsce, prezentując największe talenty reżyserskie Łódzkiej Szkoły Filmowej (m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Andrzej Munk, Jerzy Kawalerowicz, Wojciech Jerzy Has, Aleksander Ford, Krzysztof Kieślowski). Retrospektywie towarzyszyć będzie wystawa plakatów oraz seria wykładów, warsztatów i prelekcji na temat rozwoju polskiego kina od końca II wojny światowej do 1989 roku.

13. KINOTEKA rozpocznie się 8 kwietnia w londyńskim BFI Southbank filmem Barwy Ochronne, który jednocześnie otworzy retrospektywę „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina". Galę otwierającą tegoroczny festiwal uświetni swą obecnością reżyser Krzysztof Zanussi, który spotka się z publicznością dwukrotnie (raz po pokazie w Londynie 8 kwietnia i ponownie w Edynburgu w kinie Filmhouse 10 kwietnia). W programie tegorocznej KINOTEKI znajdą się aż cztery filmy tego reżysera: Barwy ochronne, Constans i Iluminacja oraz brytyjska premiera jego ostatniego filmu, Obce Ciało w części Nowe Polskie Kino.

Pełna lista filmów cyklu „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina" to: Eroica (1957) reż. Andrzej Munk, Ostatni dzień lata (1958) reż. Tadeusz Konwicki, Popiół i diament (1958) reż. Andrzej Wajda, Krzyżacy (1960) reż. Aleksander Ford, Pociąg (1958) reż. Jerzy Kawalerowicz, Niewinni czarodzieje (1960) reż. Andrzej Wajda, Nóż w wodzie (1961) reż. Roman Polański, Matka Joanna od Aniołów (1961) reż. Jerzy Kawalerowicz, Rękopis znaleziony w Saragossie (1964) reż. Wojciech Jerzy Has, Faraon (1966) reż. Jerzy Kawalerowicz, Salto (1965) reż. Tadeusz Konwicki, Walkower (1965) reż. Jerzy Skolimowski, Iluminacja (1972) reż. Krzysztof Zanussi, Trzeba zabić tę miłość (1972) reż. Janusz Morgenstern, Wesele (1972) reż. Andrzej Wajda, Sanatorium pod Klepsydrą (1973) reż. Wojciech Jerzy Has, Ziemia obiecana (1974) reż. Andrzej Wajda, Barwy Ochronne (1975) reż. Krzysztof Zanussi, Aktorzy Prowincjonalni (1978) reż. Agnieszka Holland, Constans (1980) reż. Krzysztof Zanussi, Przypadek (1981) reż. Krzysztof Kieślowski, Człowiek z żelaza (1981) reż. Andrzej Wajda, Austeria (1983) reż. Jerzy Kawalerowicz, Krótki film o zabijaniu (1987) reż. Krzysztof Kieślowski.

Nowe Polskie Kino / Warsztaty z London Film Academy

Przegląd Nowego Polskiego Kina odbędzie się w Instytucie Sztuki Współczesnej ICA w Londynie między 10 a 12 kwietnia. W programie znajdzie się brytyjska premiera Obcego Ciała Krzysztofa Zanussiego, bezkompromisowego spojrzenia na współczesną Polskę, rozdartą między kapitalizmem a katolicyzmem, grzechem a świętością (ICA, 12 kwietnia) ze świetnymi rolami Agnieszki Grochowskiej (jako bezwzględnej prezeski firmy) oraz Agaty Buzek (nowicjuszki w zakonie). Premierowy pokaz będzie miał także nowy film Jerzego Stuhra Obywatel (zdobywca Nagrody Specjalnej Jury w Gdynii) (ICA 11 kwietnia). Akcja tej komedii dramatycznej obejmuje okres sześćdziesięciu lat i opowiada historię Jana Bratka (w tej roli Jerzy Stuhr oraz Maciej Stuhr), który, niczym polski Forrest Gump, ma szczęście i nieszczęście do znajdowania się w sercu najważniejszych wydarzeń historii Polski, od lat 50. XX wieku po dziś dzień.

Wśród pokazywanych filmów nie zabraknie najnowszego obrazu Wojciecha Smarzowskiego Pod Mocnym Aniołem, kasowego hitu polskich kin, nagrodzonego zarówno Srebrnymi Lwami w Gdyni jak i Orłem przyznawanym przez Polską Akademię Filmową (ICA, 10 kwietnia). W tej filmowej adaptacji książki Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem, Smarzowski w naturalistyczny sposób opowiada historię pisarza alkoholika (w tej roli Robert Więckiewicz), który pod wpływem miłości do kobiety postanawia zerwać z nałogiem. Miejscami drastyczny i szokujący, film śledzi losy bohatera oraz pacjentów, których spotyka podczas leczenia.

KINOTEKA zaprezentuje także Hardkor Disko Krzysztofa Skoniecznego, film uznany za jeden z najciekawszych tegorocznych debiutów, zdobywca aż trzech nagród na Festiwalu w Gdyni. Ten intrygujący thriller psychologiczny opowiada zagadkową historię młodego człowieka (Marcin Kowalczyk znany z „Jesteś Bogiem"), który przybywa do miasta i puka do drzwi szczęśliwej pary w średnim wieku, a motywy jego działań są nieznane. Szybko jednak zaczyna być oczywiste, że chłopak snuje mordercze plany. Hardkor Disko przemienia codzienne sytuacje domowego życia w sceny grozy (ICA, 11 kwietnia).

Wspierając wschodzące talenty polskiej kinematografii, KINOTEKA ponownie nawiązała współpracę z londyńską szkołą filmową London Film Academy oraz Festiwalem Nowe Horyzonty, by przeprowadzić trzydniowe warsztaty dla młodych scenarzystów KINOTEKA Studio. Pięciu polskich i pięciu brytyjskich obiecujących scenarzystów będzie miało szansę doskonalić swoje umiejętności podczas serii wykładów i warsztatów prowadzonych przez międzynarodowe grono reżyserów m.in. Pawła Pawlikowskiego. W poprzednich latach warsztaty prowadzili m.in. Agnieszka Holland oraz Gavin Humphires.

Warsztaty BAFTA

W tym roku prestiżowe warsztaty BAFTA (Brytyjska Akademia Filmowa i Telewizyjna) w BFI Southbank poprowadzi Sławomir Idziak, w 2002 roku nominowany do Oscara i BAFTY za zdjęcia do Helikoptera w ogniu. Współpracował on z reżyserami takimi, jak Zanussi, Wajda, Kieślowski (których filmy pokazywane będą podczas tegorocznej KINOTEKI) oraz z dokumentalistą Wojciechem Wiszniewskim (którego twórczość jest tematem przewodnim jednego z cyklów programu). Podczas warsztatów Idziak zdradzi tajniki swojej współpracy ze sławnymi reżyserami takimi, jak Ridley Scott (Helikopter w ogniu), John Sayles (Ludzie z Bronią), Michael Winterbottom (Pragnę Cię) i Andrew Niccol (Gattaca – Szok przyszłości) oraz opowie o swojej pracy nad filmami Harry Potter i Zakon Feniksa i najnowszą produkcją A Tale of Love and Darkness w reżyserii Natalie Portman, której premiera odbędzie się w tym roku.

Pod lupą: polskie filmy dokumentalne

13. KINOTEKA zaprezentuje także selekcję polskich filmów dokumentalnych. Paweł Pawlikowski, znany głównie z filmów fabularnych, a przede wszystkim dzięki najnowszej Idzie (nagrodzonej BAFTĄ oraz Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny), rozpoczął swoją karierę reżyserską od kręcenia telewizyjnych filmów dokumentalnych dla BBC. Festiwal zaprasza na weekend poświęcony jego wczesnym dokumentom (ICA 18-19 kwietnia). W sobotę wyświetlone będą From Moscow to Pietushki oraz Dostoyevsky's Travels. Natomiast w niedzielę 19 kwietnia Pawlikowski odpowie na pytania widzów podczas panelu dyskusyjnego zaraz po seansie Tripping with Zhirinovsky i Serbian Epics.

Podczas krótkiej kariery, zakończonej przedwczesną śmiercią w wieku 34 lat, Wojciech Wiszniewski (1946-1981) nakręcił tylko 12 filmów. Mimo to, uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych dokumentalistów swojego pokolenia. Wiszniewski znany jest z nowatorskiego podejścia i łamania konwencji poprzez używanie odważnych technik kompozycyjnych, zniekształcanie dźwięku, czy specyficzny rodzaj montażu. 13. KINOTEKA zaprezentuje sześć jego filmów krótkometrażowych podczas pokazu Odkrycia: Wojciech Wiszniewski (ICA 12 kwietnia). W cykl wprowadzi widzów operator filmowy, reżyser i scenarzysta Jacek Petrycki, bliski przyjaciel Wiszniewskiego, który współpracował również z Krzysztofem Kieślowskim, Marcelem Łozińskim i Agnieszką Holland.

13. KINOTEKA zaprezentuje także prace młodych polskich dokumentalistów: Anety Kopacz i Tomasza Śliwińskiego, nominowanych do tegorocznego Oskara®. Joanna Anety Kopacz to portret kobiety walczącej z rakiem, która usiłuje przygotować swoja rodzinę do życia w świecie bez niej. Film, opowiadający
w niezwykle poetycki sposób o sile w obliczu nieszczęścia, nakręcony został przez Łukasza Żala, utalentowanego młodego operatora, który dostał nominację do Oscara® za zdjęcia do Idy. Nasza Klątwa Tomasza Śliwińskiego jest osobistym manifestem reżysera i jego żony, których dziecko urodziło się z rzadką i nieuleczalną chorobą. Film ukazuje proces jaki przechodzą,
by pogodzić się z diagnozą.

Festiwal zaprasza także na spotkanie z Mariuszem Szczygłem, jednym
z najwybitniejszych europejskich reportażystów i autorem książek dokumentalnych, w tym „Gottland", składającej się z komiczno-tragicznych esejów na temat XX-wiecznej historii Czech i Czechosłowacji (Frontline Club, 24 kwietnia). Po spotkaniu z autorem odbędzie się pokaz filmowej adaptacji książki Szczygła, nakręconej przez grupę czeskich reżyserów. Ta antologia filmowa interpretuje oryginalne historie Szczygła, tworząc kalejdoskop portretów ludzi żyjących w trudnych i absurdalnych czasach; gwiazdy filmowej – kochanki Goebbelsa czy rzeźbiarza, który stracił życie podczas pracy nad największym pomnikiem Stalina. Wydarzenie to współorganizowane jest z Czeskim Centrum w Londynie.

Obywatel-440

Sztuka: Wystawa plakatów, film o performerze i transmedia storytelling

BFI Southbank i KINOTEKA mają przyjemność zaprezentować wystawę plakatów do filmów Andrzeja Wajdy, które wypożyczone zostały z archiwum Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na wystawę złożyły się różnorodne prace z całego świata m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji i Polski, w tym
prace Romana Cieślewicza, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego oraz Jana Lenicy.

KINOTEKA, jak co roku, zaprezentuje także polskie filmy realizowane przez artystów sztuk wizualnych. 23 maja w muzeum sztuki współczesnej Tate Modern odbędzie się brytyjska premiera nagrodzonego na Berlinale Performera w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy. Film ten to dynamiczna historia pełna punkowej energii, oparta na życiu jednego
z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich artystów i performerów Oskara Dawickiego (który w filmie zagrał samego siebie). Jak mówią reżyserzy, to także pierwsza w historii wystawa w formie filmu fabularnego. Po pokazie odbędzie się dyskusja z Rondudą i Dawickim oraz kuratorami z Tate Modern (23 maja).

Po raz trzeci KINOTEKA nawiązała także współpracę z zamieszkałym w Los Angeles, grafikiem Tomaszem Opasińskim, który stworzył plakat tegorocznego festiwalu, czerpiąc inspiracje z kultowych okularów Martina Scorsese.

KINOTEKA i ICA zapraszają także na spotkanie z duetem
reżysersko-fotograficznym The Kissinger Twins (Dawid Marcinkowski i Kasia Kifert). Nagrodzeni ,,internetowym Oscarem'' – Webby Award w kategorii „Najlepsze użycie interaktywnego video", Marcinkowski i Kifert uznawani są za najoryginalniejszych twórców łączących klasyczny film i fotografię z nowymi technologiami. Podczas warsztatów w ICA (12 kwietnia) Dawid
i Kasia przedstawią ideę „Filmowych labiryntów" i „Transmedia storytelling", zabierając publiczność w podróż po swych najbardziej znanych projektach.

Pionier polskiej muzyki elektronicznej

KINOTEKA i ICA zapraszają 10 kwietnia na film dokumentalny
15 stron świata, którego bohaterem jest Eugeniusz Rudnik, były inżynier dźwięku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, uznany za ojca polskiej muzyki eksperymentalnej i elektronicznej. Film, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, przekształca zmysłową i emocjonalną muzykę Rudnika w obrazy, aby widz mógł usłyszeć muzykę oczami. Po pokazie odbędzie się dyskusja oraz set DJ-ski z muzyką Rudnika.

Gala końcowa – kotwica w górę!

KINOTEKA kontynuuje współpracę z brytyjskim dystrybutorem Second Run DVD wydając trzeci już zestaw DVD z serii Polish Cinema Classics (maj 2015). W jego skład wchodzą trzy cyfrowo odrestaurowane polskie filmy z lat 70-tych: Barwy Ochronne Krzysztofa Zanussiego, Dreszcze Wojciecha Marczewskiego oraz Rejs Marka Piwowskiego.

Z okazji wydania trzeciej części Polish Cinema Classics 13. KINOTEKA zakończy się specjalnym seansem Rejsu (1970) Marka Piwowskiego w ICA 29 maja. Okrzyknięty pierwszym polskim ,,kultowym'' filmem, Rejs jest przede wszystkim satyrycznym arcydziełem. Kręcony w stylu pół na pół dokumentalnym, z udziałem głównie nieprofesjonalnych aktorów i absurdalną fabułą, film parodiuje rzeczywistość ówczesnego PRL-u, zamieniając weekendowy rejs statkiem w niezwykle trafną karykaturę systemu komunistycznego.

Inspirując się tematem filmu i jego absurdalnym humorem, KINOTEKA zaprasza po seanse w ICA na Rejs po rzece absurdu, czyli podróż statkiem po Tamizie, w czasie którego odbędzie się utrzymany w klimacie lat 70-tych, humorystyczny i interaktywny spektakl brytyjskiej grupy teatralnej Gideon Reeling. Rejs po rzece absurdu zabrzmi dźwiękami z lat 70-tych podczas koncertu kwartetu jazzowego Obara International (z saksofonistą Maciejem Obarą na czele), który zagra m.in utwory Krzysztofa Komedy, twórcy motywów muzycznych do takich filmów, jak Nóż w wodzie Polańskiego czy Niewinni Czarodzieje Wajdy, a także muzykę Wojciecha Kilara. Wydarzeniu będzie towarzyszyła promocja współprodukowanego przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie zestawu płyt CD „Jazz in Polish Cinema" (pol. „Jazz w polskim kinie"),

-KONIEC-

INFORMACJE DODATKOWE:
1. Szczegółowy program dostępny na www.kinoteka.org.uk. Twitter #Kinoteka2015 Facebook: www.facebook.com/PolishFilmFestivalKinoteka. Kontakt prasowy (zdjęcia, wywiady, bilety prasowe): Karolina Kołodziej, Head of Public Relations, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: 0044 207 8228 989.

2. 13th KINOTEKA organizowana jest przez Instytut Kultury Polskiej www.PolishCulture.org.uk we współpracy z Pola Arts Foundation i DFDS Seaways www.dfdsseaways.co.uk, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej www.pisf.pl/en i wspierana przez Project London Production projectlondon.co.uk i Forest & RayDental.

3. „Przegląd Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina" prezentowany jest
w Wielkiej Brytanii dzięki współpracy Festiwalu Polish Filmów KINOTEKA z Filmhousem
w Edynburgu i BFI Southbank, finansowany przez The National Lottery i organizowany
we współpracy z Di Factory, Propaganda Foundation, All DOTS, i The Film Foundation,
we współpracy ze studiami Tor, Zebra, Kadr oraz Kino RP CRF, Narodowym
Instytutem Audiowizualnym w Polsce, ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizowane przez:

We współpracy z:

Brytyjska trasa organizowana przez:

Brytyjska trasa wspierana przez:

4. Instytut Kultury Polskiej (Polish Cultural Institute) z siedzibą w Londynie jest częścią polskiej misji dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii. Instytut ma na celu rozwijanie i wspieranie więzi kulturalnych między Wielką Brytanią i Polską poprzez promocję osiągnięć kulturalnych oraz inicjowanie i realizację wydarzeń z tego zakresu, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski.

www.PolishCulture.org.uk
@PLInst_London
www.facebook.com/polishinstitutelondon

Fotogaleria