25 Maj 2020      Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Szekspir i Polska w teatrze Shakespeare's Globe

kominukat prasowy -1  - 330

Instytut Kultury Polskiej w Londynie ogłasza program wydarzeń festiwalu Szekspir i Polska w teatrze Shakespeare's Globe
Czwartek, 6 czerwca 2019


Instytut Kultury Polskiej w Londynie ma przyjemność przedstawić program festiwalu Szekspir i Polska w teatrze Shakespeare's Globe, który rozpocznie się w środę, 26-ego czerwca i trwać będzie 10 dni. Podczas festiwalowych spektakli oraz paneli dyskusyjnych celebrowane będą więzi Polski z Szekspirem oraz 150-tą rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego – znakomitego artysty, dramatopisarza oraz tłumacza szekspirowskiego. Shakespeare's Globe wydał pierwsze angielskie tłumaczenie nowatorskich tekstów Wyspiańskiego: Studium o Hamlecie oraz Śmierć Ofelii. Śmierć Ofelii doczeka się swojej światowej premiery anglojęzycznej w teatrze Sama Wanamaker'a.

Patrick Spottiswoode, dyrektor i założyciel Globe Education oraz kurator festiwalu, skomentował: „Od przejmujących Trenów Kochanowskiego, napisanych gdy Szekspir był nastolatkiem, po nowoczesne i hipnotyzujące wykonanie a capella Pieśni Leara, festiwal ten ma na celu uczczenie zarazem bogactwa jak i surowości polskich produkcji, poezji i tłumaczeń. Punktem centralnym przeglądu będą pierwsze w historii tłumaczenia na język angielski Studium Hamleta i Śmierci Ofelii Wyspiańskiego. Wyspiański, choć doceniony w Polsce, wciąż pozostaje praktycznie nieznany w świadomości Wielkiej Brytanii jako dramaturg, malarz i twórca.'

Festiwal rozpocznie się w środę 26-ego czerwca panelem dyskusyjnym pt.: Polska jest Hamletem. Debata ta skoncentruje się na miejscu Szekspira, a właściwie Hamleta w polskiej wyobraźni kulturowej i politycznej. Jako paneliści wystąpią Profesor Tony Howard, Jan Klata, dr Wanda Świątkowska, profesor Małgorzata Grzegorzewska oraz Jerzy Limon.

W czwartek 27-ego czerwca, odbędzie się debata pod tytułem: Poloniusz: Polak. Obierając jako punkt wyjściowy postać Poloniusza, którego imię, w łacinie oznacza dosłownie: Polak, panel czołowych uczonych i reżyserów teatralnych m.in. dr Jolanta Rzegocka, prof. Jarosław Kilian i prof. Andrew Hadfield, podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat relacji pomiędzy Hamletem, a polskimi publikacjami politycznymi z tamtych czasów.

W niedziele 30-ego czerwca, pierwsza polska sztuka teatralna, czyli Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego, zostanie wystawiona jednocześnie w Sam Wanamaker Playhouse w Shakespeare's Globe (w reżyserii Jamesa Wallace'a) oraz niedaleko miejsca pierwszej premiery przedstawienia z 1579-ego roku w Warszawie (w reżyserii Waldemara Rażniaka). Jako część projektu Globe's Read Not Dead, po przedstawieniu Odprawy zostanie odczytany fragment niezwykle poruszających Trenów Kochanowskiego, które napisał na cześć swojej zmarłej dwuletniej córeczki, w tłumaczeniach laureata literackiej nagrody Nobla, Seamus'a Heaney'a oraz Stanisława Barańczaka. Heaney uważał Treny za polski odpowiednik Sonetów Szekspira. Treny zostaną przedstawione w reżyserii Jasona Morell'a.

Kolejnym wydarzeniem festiwalu będzie Wyspiański: Studium o Hamlecie i Śmierć Ofelii w czwartek 4-ego lipca. Z okazji 150-lecia narodzin Stanisława Wyspiańskiego, Shakespeare's Globe przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza opublikował pierwsze angielskie tłumaczenie jego przełomowej rozprawy pt.: Studium o Hamlecie przetłumaczonej przez Barbarę Bogoczek i prof. Tony'ego Howarda. Wydarzenie rozpocznie się prezentacją życia i dzieł polskiego dramaturga, oraz odczytaniem fragmentów ze Studium przez aktorów teatru Shakespeare's Globe. W drugiej połowie odbędzie się zaś światowa anglojęzyczna premiera jednoaktowej sztuki Wyspiańskiego pt.: Śmierć Ofelii z 1905-ego roku. Sztuka ukaże się w reżyserii Nastazji Somers w oprawie muzycznej Nicoli Chang. Barbara Bogoczek i prof. Dariusz Kosiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączą do prof. Tony'ego Howarda i Patrick Spottiswoode w debacie na temat życia i twórczości Wyspiańskiego.

Festiwal zakończy się Pieśniami Leara 6-ego lipca. Wielokrotnie nagradzany Teatr Pieśni Kozła przedstawi tragiczne historie z Króla Leara poprzez muzykę, ruch i śpiew a cappella. Teatr Pieśni Kozła został założony przez Grzegorza Brala we Wrocławiu. Występy Pieśni Leara w teatrze Shakespeare's Globe zapoczątkują działalność organizacji charytatywnej ROKPA w Wielkiej Brytanii.

Festiwal Szekspir i Polska został zorganizowany dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Teatru Pieśni Kozła we Wrocławiu, Polskiego Instytutu Książki oraz jego ekscelencji Arkadego Rzegockiego, Ambasadora RP w Wielkiej Brytanii i pani Jolanty Rzegockiej.

Informacje Dodatkowe

Polska jest Hamletem
Środa, 26 czerwca, 19.00
Nancy Knowles Lecture Theatre

Poloniusz: Polak?
Czwartek, 27 czerwca,
Nancy Knowles Lecture Theatre

Rarely Played: Odprawa Posłów Greckich
Niedziela, 30 czerwca, 13.00

Odprawa Posłów Greckich
Niedziela, 30 czerwca, 16.00
Teatr Sama Wanamaker'a

Wyspiański: Studium o Hamlecie i Śmierć Ofelii
Czwartek, 4 lipca, 19.00
Teatr Sama Wanamaker'a

Pieśni Leara
Sobota, 6 lipca, 13.30 i 20.00
Teatr Sama Wanamaker'a

Profesor Tony Howard jest wykładowcą filologii angielskiej i literaturoznawstwa na Uniwersytecie Warwick oraz autorem wielu publikacji na temat społecznych i politycznych aspektów w dziełach Szekspira a także o teatrze wschodnioeuropejskim.

Jan Klata, dramaturg i reżyser teatralny, wyprodukował ponad 30 przedstawień na terenie całej Polski; laureat Paszportu Polityki oraz nagrody Konrada Swinarskiego.

Dr Wanda Światkowska jest adiunktem w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolewentka teatrologii i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Profesor Małgorzata Grzegorzewska jest anglistką, szekspirologiem, oraz wykładowczynią na Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się literaturą i kulturą okresu Renesansu, w szczególności dramatem elżbietańskim.

Jerzy Limon, teatrolog i literaturoznawca, obejmuje funkcje prezesa Fundacji Theatrum Gedanense, działającej na rzecz odbudowania Teatru Szekspirowego w Gdańsku i organizującej coroczny teatralny Festiwal Szekspirowski.

Dr Jolanta Rzegocka jest filologiem języka angielskiego i historykiem teatru.

Jarosław Kilian jest historykiem sztuki, reżyserem teatralnym, tłumaczem oraz profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Andrew Hadfield jest profesorem literatury angielskiej na Uniwersytecie Sussex i autorem wielu publikacji m.in.: „Lying in Early Modern England (2017)".

Profesor Barry Keane jest adiunktem w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest on autorem wielu publikacji na temat literatury polskiej.

Dorota Pietrzyk-Reeves jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Filozofii Polityki na Uniwersytecie Jagiellońskim i jej książka „Polish Republican Discourse in the Sixteenth Century" ukaże się wkrótce nakładem Cambridge University Press.

Grzegorz Bral jest reżyserem teatralnym, twórca Teatru Pieśń Kozła. Jest również prezesem organizacji charytatywnej ROKPA , która niesie pomoc humanitarna w takich krajach jak Nepal, RPA i Zimbabwe.

Polish Cultural Institute in London
Zadaniem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie jest promowanie i zacieśnianie więzi kulturowych pomiędzy Wielką Brytanią, a Polską poprzez prezentowanie Brytyjczykom współczesnej kultury polskiej w dziedzinie sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki i literatury.
Kluczowym celem IKP jest integracja współczesnej sztuki i kultury polskiej z wielokulturową publicznością Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w Londynie, ponieważ jest on prawdziwą czołówką globalnego kapitału kulturowego.

Adam Mickiewicz Institute
Misją Instytutu im. Adama Mickiewicza jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 5 kontynentach. W ramach dotychczas zrealizowanych działań IAM zaprezentował blisko 5 550 wydarzeń, które obejrzało blisko 52 miliony widzów na pięciu kontynentach. Wszystkie projekty prowadzone przez Instytut sygnowane są flagową marką Culture.pl.

Online:

www.polishculturalinstitute.org 

www.shakespearesglobe/poland 

#ShakespeareAndPoland 

FB:

https://facebook.com/polishinstiutelondon 

https://www.facebook.com/events/1112346128965056/ 

https://www.facebook.com/events/1361065234069893/ 

Twitter: @PLINST_LONDON
Instagram: POLISH_CULTURE
Youtube: Polish Cultural Institute in London

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z:

Jakub Ochmański
0207 822 8989
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Amelia Suchcicka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Katarzyna Szaran
02072913525
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Rezerwacje:

Telefonicznie
020 7401 9919

Online
www.Shakespearesglobe.com  
(£2.5 oplata transakcyjna)

Osobiście
Shakespeare's Globe, 21 New Globe Walk, Londyn, SE1 9DT, Wielka Brytania

Główny partner teatru Globe: Merian Global Investors

kominukat prasowy - 2 - 440

kominukat prasowy - 440

 

kominukat prasowy -1

Baner MK - niebieski - 330

Kurs walut NBP

 Sprzedaż
Kupno
GBP
5,0844
4,9838
EUR
4,5648
4,4744
CHF
4,2928
4,2078
USD
4,1551
4,0729
Zaktualizowano 2020-05-22

Fotogaleria