27 Listopad 2020      Imieniny obchodzą: Ksenia, Walerian, Franciszek

Amerykańska szczepionka na Covid-19 firmy Pfizer skuteczna w 90%

coronavirus - 390

Zdaje się, że znaleziono skuteczną szczepionkę na Covid po tym, gdy amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer współpracujący z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech przedstawił szczepionkę, która okazać się może "lekiem na całe zło".
Do końca roku firma zobowiązała się wyprodukować 50 mln dawek szczepionki, jednocześnie zapewniając o możliwości wypuszczenia na rynek aż 1,3 mld jednostek w 2021 roku.


Czytaj więcej...

Iga Świątek pisze historię tenisa. Rafa Nadal wygrywa w Paryżu po raz trzynasty

iga swiatek - 390

Może i jest pandemia koronawirusa, ale są też sprawy, które pomagają nam odetchnąć, ucieszyć się, zobaczyć inną perspektywę. Sport jest tym oddechem, emocje sportowe dają radość, pozwalają zapomnieć choćby na chwilę o koszmarze, w jakim ten świat tkwi od miesięcy.
Turniej wielkoszlemowy na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu zwykle odbywa się na przełomie maja i czerwca. Jednak w tych bezprecedensowych czasach przeniesiono go na przełom września i października.


Czytaj więcej...

Koronawirusowy zawrót głowy

korona - 390

Poruszając bardzo często na portalu temat koronawirusa, dotykamy go z wielu perspektyw. Jeśli przeglądniemy prasę, portale społecznościowe, strony internetowe, a także wiele innych źródeł, z których czerpiemy informacje, pandemia Covid-19 jawi się od kilku miesięcy zdecydowanie jako temat nr 1w mediach.
Biorąc pod uwagę jak rozległy jest to zakres tematyczny i ile rożnych perspektyw można poszukać na jego rozpatrywanie rozumiemy skąd tak ogromna ilość informacji w tej materii.


Czytaj więcej...

Zakaz używania plastikowych słomek od 1 października

rurki - 390

W Anglii obowiązuje nowy przepis, mający na celu całkowity zakaz sprzedaży plastikowych słomek, mieszadełek do kawy, czy wacików do uszu.

Oficjalnie podano w ostatnim czasie, że w Anglii każdego roku używano 4,7 mld plastikowych słomek, 316 mln mieszadełek do kawy i 1,8 mld wacików, wykonanych z plastiku.

Ekolodzy z zadowoleniem przyjęli nowe obostrzenie i zaapelowali do władz o podjęcie kolejnych kroków mających na celu poprawę sytuacji z używaniem plastiku w życiu codziennym. 


Czytaj więcej...

11 września to wspomnienie ataków na WTC

11 wrzesnia - 440

Obrazek sprzed kilkunastu lat: Wszyscy w domu siedzimy przed ekranem telewizora i z niedowierzaniem oglądamy CNN. Tłumaczę na głos z języka angielskiego na polski.
Relacja na żywo z nowojorskiego Manhattanu, gdzie miał miejsce spektakularny, jakże tragiczny w skutkach atak terrorystyczny z użyciem samolotów pasażerskich.


Czytaj więcej...

Społeczność BAME w Wielkiej Brytanii

bame logo

Rok 2020 będzie zapamiętany jako rok, w którym wiele ważnych wydarzeń zostało zatrzymanych na długi czas. A stało się to wszystko z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. 

Rok jak każdy inny został tak wyraźnie zaburzony przez wirus, który postawił wiele państw w obliczu kryzysu finansowego i robi dalej spustoszenie.

Poza koronawirusem, rok 2020 to wzrost ruchu Black Lives Matter, po tym gdy czarnoskóry George Floyd stracił życie w USA.


Czytaj więcej...

Czy porady telefoniczne z GP spełniają rolę?

Czy porady telefoniczne z GP spełniają rolę - 440

Zapotrzebowanie w przychodniach w Milton Keynes bardzo wzrosło. 37 procent konsultacji w czerwcu było zrealizowane przez telefon, ale Stowarzyszenie Pacjentów ostrzega, że powinniśmy być już w stanie wrócić do normalności.
Zapotrzebowanie wzrosło znacząco w czerwcu, choć jeszcze nie jest to normalny pułap. Aktywność przychodni wciąż jest poniżej stanu sprzed pandemii.
Lekarze w całym kraju zbytnio polegają na zdolnych konsultacjach medycznych według Stowarzyszenia Pacjentów. Zauważono również, że są zakusy na to, by ta sytuacja stała się "nową normalnością" bez jej dokładnego sprawdzenia.


Czytaj więcej...

Jak będzie wyglądał powrót na University of Bedfordshire we wrześniu?

uof-440

Jak nauka i powrót na University of Bedfordshire i inne uniwersytety będzie wyglądać we wrześniu?
Wszyscy zastanawiają się nad tym, jak będzie to wyglądać, szczególnie, że naukowcy ostrzegają o potencjalnej drugiej fali pandemii jesienią.
Już w niedalekiej przyszłości wszyscy wkrótce przekonają się jak będą okoliczności na uniwersytecie wyglądać po powrocie. Choć warunki nauki nie będą takie same jak przed wybuchem pandemii, to University of Bedfordshire przygotował plan, by zadbać o to, żeby studenci otrzymali naukę na bardzo wysokim poziomie.


Czytaj więcej...

Więcej artykułów…