18 Październik 2021      Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Liderzy Kościoła Katolickiego popierają szczepienia przeciwko Covid-19

20210217 bp lechowicz szczepienia - 330

Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz należą do grona osób, które zabrały głos na temat etycznego aspektu szczepień przeciwko Covid-19.
• Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz to tylko niektórzy liderzy Kościoła Katolickiego, którzy zachęcają Polaków na Wyspach do szczepień.
• Już około 36 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19.
• Osoby w wieku 38 lat i starsze mogą już teraz zarezerwować termin szczepionki.
• Stanowisko Kościoła Katolickiego jest jasne – szczepienie przeciwko Covid-19 jest moralnie dopuszczalne i zalecane.


Biskup Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej, przyłączył się do papieża Franciszka i wielu innych księży w publicznym poparciu wprowadzenia szczepionki Covid-19.
Przywódcy katoliccy opublikowali wytyczne dotyczące moralności szczepień przeciwko Covid, zapewniające katolików, że otrzymanie szczepionki jest zgodne z ich wiarą.
Szczepionki są najlepszą formą ochrony przed Covid-19 i uratowały już tysiące istnień ludzkich.
Papież Franciszek, który swoją pierwszą dawkę szczepionki otrzymał w styczniu, powiedział: „Z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, to opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innych. Niestety istnieje między nami samobójczy negacjonizm, którego nie potrafię wyjaśnić".
Około 36 milionów ludzi otrzymało dotychczas pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 w Wielkiej Brytanii, a ponad 18 milionów osób otrzymało drugą dawkę. Dla maksymalnej ochrony potrzebne są dwie dawki.
Biskup Lechowicz, który kieruje duchowieństwem służącym około stutysięcznej społeczności polskich katolików w Anglii i Walii, powiedział: „Proszę wszystkich księży pracujących wśród Polonii o zapoznanie naszych rodaków z moralną interpretacją stosowania szczepień przeciwko wirusowi Covid-19".
Dodał: „Kościół nie jest przeciwny szczepionkom. Myślę, że te słowa są jednoznaczne i powinny rozwiać „moralne" wątpliwości dotyczące przyjmowania szczepionek".
Niektórzy katolicy wyrazili zaniepokojenie szczepionkami Covid-19 ze względu na użycie linii komórek płodowych z zabiegu przeprowadzonego z powodów medycznych w 1966 roku. W ostatecznym produkcie, jakim są szczepionki przeciwko Covid-19, nie pozostał żaden materiał płodowy, a Kościół Katolicki i zespół Konferencji Episkopatu Polski z pomocą ekspertów w dziedzinie bioetyki uznali szczepionki Covid-19 za dopuszczalne. Według Magisterium Kościoła otrzymanie szczepionki nie jest równoznaczne z akceptacją aborcji.
W oświadczeniu w sprawie szczepionek Covid-19 bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, powiedział: „Należy pamiętać, że wierni, którzy nie mają innego wyboru szczepionek i są bezpośrednio zobowiązani przez określone warunki (np. zawodowy, posłuszeństwo w ramach niektórych zespołów, struktur, biur i służb, dla których przeznaczone są szczepionki), mogą ich używać bez moralnej winy."
Biskup Lechowicz zaapelował również do katolików o ostrożność przy analizowaniu informacji niezweryfikowanych i pochodzących ze źródeł, które nie mają kwalifikacji do wypowiadania się w sprawach zdrowotnych. „Proszę o odpowiedzialne decyzje, które służą Twojemu zdrowiu i poprawiają stan zdrowia w środowiskach, w których żyjesz" – powiedział bp Lechowicz.
Przed dezinformacją przestrzegał także ks. Mateusz Konopiński z duszpasterstwa polskiego w Londynie parafii św. Ignacego Jezuitów.
Przemawiając w mediach społecznościowych, powiedział: „Jest tak dużo informacji, że nie jesteśmy w stanie ich przetrawić ani przetworzyć. Niektóre z nich tylko sieją niepokój i nie prowadzą do niczego innego. Trzeba być szczególnie wrażliwym na fałszywe wiadomości, które dyskredytują sytuację lub osobę.
„Naukowcy od początku mówili, że szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, nie dajmy się wciągnąć w meandry błędnego myślenia... W tych różnych materiałach, które są w internecie, należy zwrócić uwagę na to, czy mówi prawdziwy lekarz, a nie tylko osoba z tytułem doktorskim, niezwiązana z medycyną lub nauką, i czy ma prawo o tym mówić".
Ojciec Mateusz wezwał także katolików, aby wzorowali się na przykładzie Papieża. „Nie wiem, dlaczego wielu z nas uzurpuje sobie prawo do bycia bardziej świętymi niż Papież, niż Kongregacja ds. Nauki i Wiary" – powiedział.
Chociaż Kościół katolicki uznaje, że praktyka szczepień budzi u niektórych obawy etyczne, stanowisko Kościoła jest jasne – szczepienie przeciwko Covid-19 jest moralnie dopuszczalne i zalecane.
Każde szczepienie daje nam nadzieję. Osoby w wieku 38 lat i starsze są obecnie zapraszane na szczepienie przeciwko Covid-19. Aby zarezerwować szczepienie, odwiedź stronę www.nhs.uk/covid-vaccination. Każdy, kto nie może zarezerwować online, może bezpłatnie zadzwonić pod numer 119, o każdej porze między 7:00 a 23:00, siedem dni w tygodniu.

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

Szybkie i proste testy metodą na wykrycie zakażenia koronawirusem - chroń siebie i swoich bliskich

test and trace - 330

NOWA KAMPANIA WZYWA DO PRZETESTOWANIA DWUKROTNIE W TYGODNIU

• Wszyscy w Anglii będą mogli skorzystać z bezpłatnych szybkich testów Covid-19, dwa razy w tygodniu
• Opinia publiczna zostanie wezwana do podjęcia „bezpiecznego kolejnego kroku" i rozpoczęcia regularnych testów w ramach nowej kampanii w telewizji, prasie, reklamie zewnętrznej i mediach cyfrowych
• Zasoby zostaną udostępnione w miejscach pracy i przestrzeniach społecznych, aby zachęcić do nowego nawyku testowania


Fotogaleria