Uczniowie powitani z powrotem w szkołach- wnioski po miesiącu
Pierwszego czerwca przedszkoli szkoły podstawowe w Anglii otworzyły swoje podwoje dla wychowanków i uczniów klas: Reception (zerowych), 1 i 6. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa zastosowano specjalne środki ostrożności, jednocześnie przywracając możliwość nauczania, które jest kluczowe dla rozwoju dzieci.
Katarzyna Niedzielko, Support Learning Assistant (asystentka nauczyciela) z Aldershot, St. Joseph's Catholic Primary School podzieliła sią z nami swoimi refleksjami dotyczącymi tego nowego dla wszystkich doświadczenia:
„Wiem, że wielu rodziców wciąż ma wiele obaw dotyczących koronawirusa. Polacy najczęściej obawiają, że ich dzieci mogą zostać zakażone i zarazić innych członków rodziny."
"Chcemy, aby wszyscy rodzice wiedzieli, że dobro dzieci jest dla nas priorytetem numer jeden. Powzięliśmy wiele kroków w celu zapewnienia im bezpieczeństwa, w tym: zmniejszenie wielkości klas, ograniczenie kontaktów pomiędzy grupami dzieci czy promowanie właściwych praktyk higienicznych. W szkole, w której pracuję, zaadoptowaliśmy system jednokierunkowy który stosowany jest w momencie przyprowadzania i odbierania dzieci przez rodziców, dodatkowo zastosowaliśmy naklejki na drogach, ułatwiają one zachowanie dystansu, trzy razy dziennie dezynfekujemy zarówno stoły, jak i zabawki czy książki.Ponadto funkcjonujemy w małych grupach dzieci zwanych „bańkami", co oznacza, że dzieci nie mieszają się między sobą."
Zapytana o reakcje dzieci po powrocie do szkoły, Katarzyna dodaje: „Pierwszego dnia po powrocie, wytłumaczyliśmy dzieciom sytuację związaną z pandemią i nowe zasady bezpieczeństwa, którym musiały się podporządkować. Pomimo, że moja grupa dzieci jest najmłodszą ze wszystkich w szkole, dzieci zaadoptowały się bez żadnego problemu. Wszystkie dzieci w naszej szkole doskonale dostosowały się do nowych reguł."
Katarzyna zauważa: "Wczesne lata edukacji szkolnej są bardzo ważne, wtedy budujemy fundamenty pod umiejętność czytania czy pisania, stymulujemy także ich rozwój społeczny. Zachęcałabym rodziców, którzy mają taką możliwość do posłania swoich dzieci z powrotem do szkoły. Każda szkoła ma swój rygorystyczny system zasad bezpieczeństwa adaptujących reguły wprowadzone przez rząd".
Iwona Reja, mama pięcioletniej Amelii z Portsmouth cieszy się, że podjęła decyzję o powrocie córki do szkoły.
Mówi: "Powrót Amelii do szkoły sprawił, że ma lepszy humor, jest szczęśliwa, że może być ponownie częścią większej społeczności. Ucieszyła się na widok swoich nauczycieli i przyjaciół, codziennie jak ją odbieram nie może przestać opowiadać o tym co wydarzyło się w szkole. Jako jej mama bardzo jestem zadowolona, że wróciła do szkoły."
Biorąc pod uwagę sytuację z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci, Iwona dodaje, że: „Szkoła Amelii bardzo poważnie podeszła do kwestii bezpieczeństwa dzieci. Funkcjonują one w małych, 15 osobowych „bańkach" i nie kontaktują się z innymi grupami. Cały czas myją ręce i wiem, że szkoła podjęła podjęła wszelkie środki ostrożności, żeby chronić zdrowie dzieci."
"Moja rada dla rodziców brzmi- nie bójcie się posłać swoje dzieci z powrotem do szkoły. Nowe zasady zostały dobrze przemyślane. Natychmiast zauważycie zmianę w samopoczuciu swoich dzieci, które wrócą do środowiska, gdzie są najlepsze warunki do nauki".
Więcej informacji na temat zasad, jakie są wprowadzone w celu zabezpieczenia dzieci przeciwko koronawirusowi można znaleźć tutaj: www.gov.uk
Źródło: www.mmc-uk.co.uk
Animacja NHS England wyjaśnia, w jaki sposób pracownicy służby zdrowia w lokalnej przychodni mogą pomóc Ci uzyskać odpowiednią opiekę, gdy jej potrzebujesz. Oprócz wizyty u lekarza rodzinnego lub pielęgniarki, możesz otrzymać propozycję wizyty u farmaceuty, specjalisty zdrowia psychicznego, ratownika medycznego, fizjoterapeuty lub pracownika opieki środowiskowej, w zależności od konkretnego problemu medycznego. Udostępniamy ten film za pośrednictwem pracowników służby zdrowia oraz organizacjom dedykowanych społecznościom.
Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang. „Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.