21 Maj 2022      Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Noworoczna kampania zachęcająca do szczepień kobiety w ciąży

20.01.2022 - 330

Nowa kampania zachęcająca kobiety w ciąży do przyjęcia przypominającej dawki szczepienia przeciwko Covid

• W ramach noworocznej kampanii rządowej kobiety w ciąży są zachęcane do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19
• Prawie wszystkie kobiety w ciąży, które były hospitalizowane lub przyjmowane na oddział intensywnej terapii z powodu COVID-19, nie były szczepione.


• Kobiety w ciąży, które nie otrzymały jeszcze pierwszej, drugiej, trzeciej lub przypominającej dawki szczepionki COVID-19, są wzywane do jak najszybszego zaszczepienia się.

Eksperci z Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ang. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, RCOG) oraz z Królewskiego Kolegium Położnych (ang. Royal College of Midwives, RCM) łączą siły w ramach kampanii rządowej, aby zwrócić uwagę na poważne ryzyko zachorowania na COVID-19 w ciąży oraz korzyści, jakie szczepionki przynoszą w zakresie ochrony zarówno matek, jak i ich dzieci.

W mediach społecznościowych i stacjach radiowych w całym kraju publikowane są wypowiedzi ciężarnych kobiet, które zostały zaszczepione. Nowa kampania wzywa kobiety w ciąży, aby „nie czekały ze szczepionką", informuje o ryzyku, jakie niesie ze sobą COVID-19 dla matki i dziecka oraz podkreśla korzyści ze szczepienia.
Najnowsze dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) dowodzą, że szczepienia przeciwko COVID-19 zapewniają kobietom w ciąży silną ochronę przed wirusem i są dla nich bezpieczne. Profesor Lucy Chappell, główny doradca naukowy brytyjskiego ministerstwa zdrowia i honorowa konsultantka położnictwa w Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust, powiedziała:
„Zaszczepienie się na COVID-19 jest jedną z najważniejszych rzeczy, które kobieta w ciąży może zrobić w tym roku, aby chronić siebie i swoje dziecko przed tym wirusem.
„Mamy obecnie liczne dowody na to, że szczepionki są bezpieczne, a ryzyko stwarzane przez zachorowanie na COVID-19 jest znacznie większe.
„Jeśli nie przyjęłaś jeszcze szczepionki przeciw COVID-19, zachęcam do rozmowy ze swoim lekarzem lub położną, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości oraz pilnego zarezerwowania terminu szczepienia".

Dane z brytyjskiego system nadzoru położniczego (ang. UK Obstetric Surveillance System) pokazują, że 96,3% kobiet w ciąży przyjętych do szpitala z objawami COVID-19 pomiędzy majem a październikiem 2021 r. było nieszczepionych, z czego jedna trzecia (33%) wymagała wspomagania oddychania. Około 1 na 5 kobiet hospitalizowanych z powodu wirusa wymaga przedwczesnego porodu, aby umożliwić im powrót do zdrowia, a 1 na 5 nowo narodzonych dzieci potrzebuje opieki na specjalistycznym oddziale noworodkowym.
Szczepionki na COVID-19 są bezpieczne dla kobiet w ciąży i nie mają też wpływu na płodność, co zostało bardzo wyraźnie podkreślone przez rząd, lekarzy ekspertów wysokiego szczebla i szereg niezależnych ekspertów z organizacji, takich jak Królewskie Kolegium Położników i Ginekologów czy Brytyjskie Towarzystwo Płodności (ang. British Fertility Society).
Od kwietnia 2021 r. około 84 tysięcy kobiet w ciąży otrzymało jedną dawkę, a ponad 80 tysięcy otrzymało dwie dawki szczepionki COVID-19. W sierpniu 2021 r. zaszczepiono tylko 22% kobiet, które rodziły.
Dr Edward Morris, prezes Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów, powiedział:
„Z radością wspieramy tę kampanię jako ważny sposób na wzmocnienie bardzo jasnego przesłania dla kobiet w ciąży, że szczepienia zapewniają najlepszą ochronę przed COVID-19 zarówno dla nich, jak i dla ich dzieci. Wzywamy wszystkie kobiety w ciąży do jak najszybszego zaszczepienia się i doszczepienia się dawką przypominającą 3 miesiące po drugiej dawce.
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że wiele kobiet w ciąży nie zostało jeszcze zaszczepionych przeciwko COVID-19 i mamy nadzieję, że ta kampania pomoże uspokoić przyszłe mamy, które nabiorą pewności, że szczepienie jest bezpieczne i skuteczne. Kobiety w ciąży są bardziej podatne na poważne powikłania w wyniku zachorowania na COVID-19, co z kolei może prowadzić do zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu i urodzenia martwego dziecka".

Gill Walton, dyrektor naczelny i sekretarz generalny Królewskiego Kolegium Położnych, powiedział:
„Istnieją niepodważalne dowody na to, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i ich dzieci – i że jest to najlepszy sposób, aby chronić je przed ciężkim przebiegiem choroby. Niestety zbyt wiele kobiet w ciąży trafia do szpitala z powodu COVID-19, a 96,3% z nich nie zostało zaszczepionych.
„Konsekwencje przejścia COVID-19 podczas ciąży są doskonale znane i niestety mogą być drastyczne – od konieczności przyśpieszenia porodu i przyjęcie ciężarnej na intensywną opiekę po zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka.
„Wiemy, że kobiety w ciąży zrobią wszystko, co w ich mocy, aby chronić swoje dziecko, dlatego położne zapewniają, że szczepienie jest najlepszą ochroną, jaką mogą mu zapewnić".

Sylwia Filozof, mama trzymiesięcznego synka, która otrzymała szczepionkę podczas ciąży, dodaje:
„Trzy miesiące temu urodziłam zdrowego, szczęśliwego chłopca, podczas gdy w ciąży zostałam zaszczepiona podwójną dawką. Niedawno przeszłam COVID-19 i ufam, że szczepionka odegrała rolę w zredukowaniu moich objawów i wpływu wirusa na moje zdrowie.
„Chciałabym zachęcić wszystkie mamy, które nadal nie są pewne, do przyjęcia szczepionki COVID-19 lub rozmowy z lekarzem o swoich obawach. Nie pozwól, by Covid odebrał Ci radość z wydarzenia, które powinno być radosnym momentem w Twoim życiu".

20.01.2022 - 440

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

MMR Childhood Vaccinations Campaign

16.02.2022 - promowane - 330

Co dziesiąte dziecko rozpoczynające szkołę jest zagrożone zakażeniem odrą
Chrońmy nasze dzieci przed chorobami wieku dziecięcego – ostrzega dr Agnieszka Biel. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) i NHS wzywają rodziców i opiekunów do upewnienia się, że ich dzieci są na bieżąco ze szczepieniami przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) oraz ze wszystkimi innymi rutynowymi szczepionkami dziecięcymi. Jak pokazują najnowsze dane, liczba szczepień MMR spadła do najniższego poziomu od dziesięciu lat.


Przełom- Wielka Brytania zacznie oferować leki na Covid!

26.01.2022 - 330-2

Masz pozytywny wynik testu na koronawirusa?

Zapisz się na badanie nad lekiem przeciwko COVID-19

  • Eksperci i rząd wystosowali apel do ochotników wykazujących pozytywny wynik testu na COVID-19 do zarejestrowania się w wiodącym na świecie badaniu leku przeciwwirusowego
  • Akcję rekrutacyjną wspierają organizacje charytatywne, w tym Kidney Care UK, Cystic Fibrosis Trust, Diabetes UK i British Liver Trust, ze względu na możliwość ochrony pacjentów przed hospitalizacją w przypadku występowania współistniejących schorzeń nerek, wątroby oraz mukowiscydozy i cukrzycy
  • Co najmniej 6000 dodatkowych uczestników badań jest potrzebnych jak najszybciej, aby terapie ratujące życie mogły być wdrożone na szeroką skalę
  • Osoby chętne mogą zarejestrować się tutaj:
  • jest w wieku powyżej 50. roku życia lat lub ma od 18 do 49 lat i cierpi na choroby lub schorzenia współistniejące, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju ciężkiego COVID-19.
Noworoczna kampania zachęcająca do szczepień kobiety w ciąży

20.01.2022 - 330

Nowa kampania zachęcająca kobiety w ciąży do przyjęcia przypominającej dawki szczepienia przeciwko Covid

• W ramach noworocznej kampanii rządowej kobiety w ciąży są zachęcane do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19
• Prawie wszystkie kobiety w ciąży, które były hospitalizowane lub przyjmowane na oddział intensywnej terapii z powodu COVID-19, nie były szczepione.


Boost Day- dzień mobilizacji

04.12.2012 - 330

Tego #DniaMobilizacji przypominamy wszystkim o zaszczepieniu się, dawce przypominającej i ochronie, szczególnie przed sezonem świątecznym.

 Aktualnie 98% kobiet w ciąży hospitalizowanych z powodu #koronawirus nie otrzymało #szczepionka.


Szczepienia dzieci 12-15

logo NHS

Polska pediatra z ponad dwudziestoletnim doświadczeniemodpowiada na pytania dotyczące Covid-19 i szczepionek przeciw grypie dla dzieci

We wrześniu czołowi brytyjscy lekarze zalecili zaszczepienie wszystkich dzieci w wieku od 12 do 15 lat pierwszą dawką szczepionki Pfizer-BioNTech Covid-19 po to,aby chronić ich zdrowie fizyczne i psychiczneoraz zapobiec przerwom w procesie edukacji. Program szczepień przeciwko grypie dla szkół został również rozszerzony o wszystkie dzieci ze szkół podstawowych oraz klasy siódmej szkoły średniej (Year 7 of secondary school), aby objąć wszystkich uczniów szkół średnich do roku 11. włącznie.


Fotogaleria