9 Sierpień 2020      Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald

Formuła 1 - Red Bull Racing in Milton Keynes

Jeżeli jesteście fanami motoryzacji na pewno znacie zespół Red Bull w Formule 1, jeżeli nie to postaram się przedstawić wam kilka faktów i co ma wspólnego Milton Keynes z Formuła 1 – a więc:

redbull-racingWe wrześniu 2004 amerykański koncern motoryzacyjny Ford postanowił wystawić na sprzedaż zespół Jaguar Racing, tłumacząc swoją decyzję kłopotami finansowymi. Termin sprzedaży zespołu został wyznaczony na 15 listopada i dopiero tego dnia umowa pomiędzy Fordem, a firmą Red Bull została zawarta.


Dotychczas austriacki producent napojów energetycznych był jednym ze sponsorów zespołu Jaguar. Szczegóły umowy nie zostały ujawnione, jednak brytyjski serwis BBC Sport podał, że szef firmy Red Bull – Dietrich Mateschitz zapłacił za zespół jedynie symbolicznego 1 dolara, w zamian zobowiązując się zainwestować w ciągu trzech lat 400 milionów $ w ekipę z Milton Keynes.

Wykupienie zespołu Jaguar Racing nie było debiutem marki Red Bull w Formule 1. Firma ta pojawiła się w Mistrzostwach Świata już w sezonie 1995 jako sponsor zespołu Sauber. Współpraca ze szwajcarskim zespołem była długa i trwała do sprzedaży Jaguara.

Zarówno w sezonie 2010, jak i w 2011, zespół zdobył mistrzostwo w obu klasyfikacjach. W klasyfikacji kierowców dwukrotnie wygrał Sebastian Vettel.

Kierowcami zespołu w sezonie 2011 są wspomniany wcześniej mistrz świata Sebastian Vettel oraz Australijczyk Mark Webber. Szefem ekipy jest Brytyjczyk Christian Homer, który zarządza także zespołem Arden International, startującym w GP2 Series. Jednostki napędowe od 2007 roku dostarcza firma Renault.

Spółka Dietricha Mateschitza prowadzi także program rozwojowy dla młodych kierowców pod nazwą Red Bull Junior Team, który ma na celu sponsorowanie młodych, perspektywicznych kierowców wyścigowych. W gronie kierowców, którzy wykorzystali szanse związane z programem znajdują się m.in. Enrique Bernoldi, Christian Klien, Patrick Friesacher, Vitantonio Liuzzi, Scott Speer, Sebastien Buemi oraz najmłodszy kierowca w historii F1 – Jaime Alguersuari. W ramach programu Red Bull sponsoruje również wiele zespołów w niższych seriach wyścigowych, m. in. Seria GP2 lub Formuła 2.

/Harnas/

www.miltonkeynes.com.pl/galeria/category/8-milton-keynes-sport

Untitled-3

Baner MK - niebieski - 330

Kurs walut NBP

 Sprzedaż
Kupno
GBP
4,9409
4,8431
EUR
4,4488
4,3608
CHF
4,1214
4,0398
USD
3,7523
3,6779
Zaktualizowano 2020-08-07

Fotogaleria