12 KINOTEKA - FESTIWAL POLSKICH FILMÓW
KINOTEKA powraca do stolicy Wielkiej Brytanii z 12. edycją, która tym razem gościć będzie w Londynie wyjątkowo przez cały miesiąc (24 kwietnia – 30 maja 2014),
tak jak poprzednio łącząc to, co najlepsze w polskim kinie z muzyką i sztukami wizualnymi. Tegoroczna edycja festiwalu prezentuje inspirujący i zróżnicowany program, bogaty w szeroki wybór projekcji filmowych, w tym wiele premier na rynku brytyjskim, wystawy, koncerty oraz interaktywne warsztaty.
KINOTEKA to projekt Instytutu Kultury Polskiej tworzony przy wsparciu Instytutu Sztuki Filmowej i Filmoteki Narodowej z głównym sponsorem Festiwalu MyFerryLink..
Jak co roku KINOTEKA będzie okazją do spotkania z licznymi gośćmi Festiwalu, wysłuchania ich i porozmawiania z nimi przy okazji pokazów Q&A, warsztatów i koncertów. W tym roku swój udział potwierdzili:
Arditti Quartet (Gala zamknięcia Festiwalu w Union Chapel), aktorka Jowita Budnik („Papusza" podczas Gali otwierającej Festiwal), reżyser Jacek Bromski („Bilet na księżyc" Riverside Studios), reżyser Maciej Drygas (film dokumentalny: „Abu Haraz" The Frontline Club), reżyserka Joanna Kos-Krauze („Papusza" podczas Gali otwierającej Festiwal), reżyser Marcel Łozinski (film dokumentalny:
„Ojciec i syn", Clapham Picturehouse), aktorka Katarzyna Maciąg („Facet (nie) potrzebny od zaraz" Riverside Studios), artysta i filmowiec Lech Majewski („Psie Pole" National Gallery), reżyserka Weronika Migoń („Facet (nie) potrzebny od zaraz"), historyk sztuki Łukasz Mojsak (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Filmoteka Muzeum), aktor Dawid Ogrodnik (Polskie Nowe Kino: „Chce się żyć", „Ida"), artysta i grafik Tomasz Opasiński (warsztaty z projektowania plakatu), reżyser Paweł Pawlikowski („Ida" Barbican), aktor Filip Pławiak („Bilet na księżyc" Riverside Studios), Anka i Wilhelm Sasnal („Aleksander" ICA), polski duet jazzowy Skalpel (Gala zamknięcia Fesitwalu w Union Chapel), zdobywca oscara, producent/scenograf Allan Starski (warsztaty w BAFTA) oraz muzyk i kompozytor Mikołaj Trzaska (Trzaska Mówi Movie, Café OTO).
Rozpoczęcie Festiwalu „Papusza" (czwartek, 24 kwietnia, 19:00) KINOTEKA rozpocznie się w tym roku 24 kwietnia w Riverside Studios pokazem wielokrotnie nagradzanego filmu Papusza, opowiadającego o romskiej poetce Bronisławie Wajs, znanej jako Papusza (1908 – 1987) oraz o jej przyjaźni z odkrywcą jej talentu poetą Jerzym Ficowskim. Film w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze (Dług, Plac Zbawiciela) miał swoją premierę na festiwalu w Kralowych Warach. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką Joanną Kos-Krauze oraz Jowitą Budnik, odtwórczynią głównej roli.
Polskie Współczesne Kino:
Polskie Kino Współczesne gościć będzie w Riverside Studios na Hammersmith z niezwykle zróżnicowanym wyborem filmów, które ukazały się w ubiegłym oraz w tym roku. W tym samym miejscu zobaczyć będzie można wystwę plakatów Henryka Tomaszewskiego, przygotowaną przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.
„Drogówka" (piątek, 25 kwietnia, 18:00) reż. Wojciech Smarzowski; wyk. Bartłomiej Topa, Arkadiusz Jakubik Jeden z najbardziej kasowych filmów zeszłego roku. W filmie tym, codziennością policji drogowej jest alkohol, seks, imprezy i szemrane interesy są codziennością. Wszystko zmienia się, gdy jeden z policjantów ginie. Całości dopełnia znakomita obsada, oraz doskonała muzyka znanego kompozytora Mikołaja Trzaski, którego muzyka filmowa zaprezentowana zostanie w Café OTO 10 maja.
„Facet (nie) potrzebny od zaraz" (piątek, 25 kwietnia, 20:15) reż. Weronika Migoń; wyk. Katarzyna Maciąg, Joanna Kulig To zdecydowanie najnowszy z proponowanych filmów, który swoją polską premierę miał w Walentynki. Opowiada on o młodej singielce, która postanawia odszukać swoich byłych partnerów i ponownie się z nimi spotkać.
Q&A: Po pokazie będzie można porozmawiać z reżyserką Weroniką Migoń i odtwórczynią głównej roli Katarzyną Maciąg.
**** Film wyświetlany będzie również w ramach KINOTEKA ON TOUR w dniach 7 i 8 czerwca w kinach na terenie całej Wielkiej Brytanii ****
„Chce się żyć" (sobota, 26 kwietnia, 20:00) reż. Maciej Pieprzyca; wyk. Dawid Ogrodnik, Anna Nehrebecka Film, kóry zachwycił publiczność i jury festiwalu filmowego w Montrealu. Jest to niezwykle krzepiąca i poruszająca historia niepełnosprawnego Maćka, który toczy walkę o godność i prawo do normalnego życia, opowiedziana w sposób szczery i bez naiwności. Wcielający się w główną postać Dawid Ogrodnik podbił serca zarówno krytyków, jak i publiczności, zdobywając nagrodę "Orzeł" za pierwszoplanową rolę męską, Paszport Polityki.
Q&A: Po pokazie odbędzie się rozmowa z Dawidem Ogrodnikiem.
**** Film wyświetlany będzie również w ramach KINOTEKA ON TOUR w dniach 26 i 17
kwietnia w kinach na terenie całej Wielkiej Brytanii ****
„Bilet na księżyc" (niedziela, 27 kwietnia, 19:55) reż. Jacek Bromski; wyk. Filip Pławiak, Mateusz Kościukiewicz, Anna Przybylska Akcja filmu dzieje się w roku 1969. Główny bohater - Adam - dostaje powołanie do wojska. Ma służyć 3 lata w Marynarce Wojennej w Świnoujściu. Do wojska pociągiem odwozi go starszy brat Antek (Mateusz Kościukiewicz). W czasie podróży przeżywają wiele przygód i poznają wiele osób, a Adam poznaje piękną tancerkę Roksanę (Anna Przybylska).
Q&A: Po filmie odbędzie się rozmowa z reżyserem Jackiem Bromskim i odtwórcą głównej
roli Filipem Pławiakiem
**** Film wyświetlany będzie również w ramach KINOTEKA ON TOUR w dniach 26 i 17
kwietnia w kinach na terenie całej Wielkiej Brytanii ****
POPOŁUDNIE FILMOWE, DWA FILMY za £ 10,50:
SOBOTA, 26 kwietnia: „Dziewczyna z szafy" i „Miłość"
„Dziewczyna z szafy" (16:00 ) (reż. Bodo Kox; wyk. Wojciech Mecwaldowski, Magdalena Różańska) Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka, jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy. Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.
„Miłość" (17:50)
(reż. Sławomir Fabicki; wyk. Marcin Dorociński, Julia Kijowska)
„Miłość" to historia kobiety uwikłanej w trudną relację, której konsekwencje wystawią jej szczęśliwe małżeństwo na długotrwałą próbę. W życie dwójki trzydziestolatków wkracza ktoś, kto sprawi, że będą musieli na nowo określić, czym jest dla nich wzajemne
uczucie. Początkowo ufni i otwarci, potem zagubieni i coraz bardziej oddalający się od siebie bohaterowie zmuszeni są postawić sobie niezwykle ważne pytania. "Miłość" to film zainspirowany prawdziwą historią. Niedziela, 27 kwietnia: "Nieulotne" i "AmbaSSada"
„Nieulotne" (15:30) (reż. Jacek Borcuch; wyk. Jakub Gierszał, Magdalena Berus) Film opowiada o parze polskich studentów, którzy poznają się podczas wakacji w Hiszpanii. W beztroski czas i rajski krajobraz wdziera się jednak rzeczywistość rodem z najgorszego snu. Życie bohaterów zostaje wystawione na niechcianą próbę...
„AmbaSSada" (17:50) (reż. Juliusz Machulski; wyk. Magdalena Gaziowska, Bartosz Porczyk) Mela i Przemek przyjeżdżają do Warszawy, aby zająć się mieszkaniem wuja. Okazuje się ono nie tylko luksusowe, ale i niezwykłe. Melania, zgłębia historię domu i odkrywa, że przy ulicy Piusa 17 - dziś Pięknej - przed wojną znajdowała się niemiecka ambasada. Winda, która znajduje się w budynku, nie tylko przenosi mieszkańców z piętra na piętro, ale też umożliwia podróż w czasie: z sierpnia 2012 roku do sierpnia 1939 roku.
„Ida" – pokaz specialny z udziałem Pawła Pawlikowskiego w Barbicanie Sobota, 24 maja, 18:00, Barbican Uznany i ceniony reżyser Paweł Pawlikowski powraca do Londynu, by osobiście zaprezentować raz jeszcze swój wielokrotnie nagradzany film Ida podczas specjalnej gali w Barbicanie (Film ten pojawi się w szerokiej dystrybucji w UK jesienią br.). Ten ascetyczny, czarno-biały film zabiera widza w podróż historyczną wraz z główną bohaterką, nowicjuszką Idą, która niespodziewanie odkrywa swoje żydowskie korzenie. Ten niezwykle poetycki film podbił już stolicę WIelkiej Brytani, zdobywając główną nagrodę London Film Festival jesienią 2013 roku, Przed paroma tygodniami Film otrzymał nagrodę główną Polskiego festiwalu
Filmów "Orły".
Seks za żelazną kurtyną Poniedziałek, 12 maja, 18:30, Barbican Program krótkich polskich animacji, który współorganizowany jest przez London International Animation Festival, zaprezentuje niesamowite i wnikliwe spojrzenie na seks w epoce komunizmu. Wśród wielu innych zaprezentowane zostaną dzieła Juliana Józefa Antonisza, Andrzeja Czeczota, Piotra Dumały czy Aleksandra Sroczyńskiego. Motywem przewodnim wszystkich tych filmów jest życie seksualne za żelazną kurtyną.
Sztuki wizualne & design
Lech Majewski „Psie Pole" (Q&A)
Sobota, 24 maja, 14:30, National Gallery
Niezwykle wszechstronny reżyser, pisarz, poeta i malarz - powraca do National Gallery z premierowym pokazem swojego najnowszego obrazu filmowego „Psie Pole". Wraz z głównym bohaterem – Adamem, który po utracie najbliższych w wypadku samochodowym porzuca karierę uniwersytecką, widz zanurza się w świat wizji, fantomów i snów. Tłem wydarzeń jest fatalny dla Polski 2010 rok, w którym w tragicznym wypadku lotnicznym gine prezydent wraz z najważniejszymi osobami w państwie. Tragedia narodowa nakłada się na osobistą tragedię bohatera. Projekcja poprzedniego filmu Lecha Majewskiego, „Młyn i Krzyż", podczas KINOTEKI w 2012 roku cieszyła się ogromną popularnością, a bilety na nią zostały całkowicie wyprzedane.
Inne wydarzenia w dziedzinie sztuk wizualnych:
Anka i Wilhelm Sasnal „Aleksander"
Sobota, 17 maja, 17:00, ICA
Oskar Hansen "Open Form: Art, Architecture and Film"
Niedziela, 25 maja, 16:00, TATE Modern
Muzyka
Trzaska Mówi Movie
Sobota, 10 maja, 20:00, Café OTO
Mikołaj Trzaska, kompozytor, saksofonista i klarnecista zaprezentuje swój projekt „Trzaska Mówi Movie". Trzyosobowy zespół zaprezentuje utwory skomponowane do filmów Wojciecha Smarzowskiego, jak również fragmenty, które w filmach się nie zmieściły, a stanowiły całość kompozycji do obrazów „Róża", „Dom zły", „Drogówka" oraz „Pod mocnym Aniołem". Do tego projektu Trzaska zaprosił wybitnych muzyków europejskiej sceny improwizowanej, z którymi współpracuje i koncertuje od lat pod nazwą Riverloam Trio.
Gala zamknięcia Festiwalu
Piątek, 30 maja, 20:00, Union Chapel
Koncert zamykający 12. KINOTEKĘ odbędzie się 30 maja w Union Chape i współprodukowany jest przez Barbican Centre. Na wydarzenie złożą się pokazy dwóch krótkich filmów braci Quay „In Absentia" oraz „Kwartet Smyczkovy", które zainspirowane są istniejącymi kompozycjami.
Film „In Absentia" powstał w nawiązaniu do kompozycji Karlheinza Stockhausena „Two Couples" (1992/1999). Z kolei „Kwartet Smyczkovy - Paraphrase on Peter Handke's 'The Hour We Knew Nothing of Each other'" to nawiązanie do utworu muzycznego „Kwartet smyczkowy'' Witolda Lutosławskiego oraz sztuki austriackiego pisarza Petera Handke „Godzina, w której nie wiedzieliśmy nic o sobie nawzajem''. Obydwa utwory zostaną wykonane na żywo przez legendarny Arditti Quartet i będzie to ich brytyjska premiera. Galę otworzy występ na żywo polskiego duetu Skalpel (Marcin Cichy i Igor Pudło) z Wrocławia, który zaprezentuje swoje wyjątkowe interpretacje utworów Lutosławskiego i Panufnika, nadając szczególny wyraz obchodzonym w 2013 i 2014 roku rocznicom stulecia tych znakomitych kompozytorów. Projekt ten został zamówiony przez IKP w Londynie specialnie na festiwal KINOTEKA.
Skalpel to pierwszy polski wykonawca w portfolio prestiżowego wydawcy Ninja Tune, który sygnował ich dwie uznane płyty „Skalpel" oraz „Konfusion". Znakiem rozpoznawczym Skalpela jest wykorzystywanie polskiego jazzu lat 60. i 70. i nadawanie mu własnego, współczesnego brzmienia przez łączenie jazzu, hip hopu oraz muzyki klubowej. Po kilkuletnim okresie, podczas którego Marcin Cichy i Igor Pudło skupili się na projektach solowych, artyści ponowanie zagrali pod szyldem Skalpel na festiwalu Sacrum Profanum w 2012 roku w Krakowie, gdzie zaprezentowali własne interpretacje utworów czterech wybitnych kompozytorów współczesnej muzyki klasycznej: Pendereckiego, Kilara, Lutosławskiego i Góreckiego). Entuzjastyczne recenzje występu spowodowały, że duet zdecydował się zaprezentować projekt na kilku dodatkowych koncertach, a ich trzeci wspólny album ukaże się w 2014 roku.
Walerian Borowczyk - kino pożądania
1 maja – 29 czerwca w BFI i ICA
Dzieła artysty i filmowca Waleriana Borowczyka tworzą główny trzon tegorocznego programu z restrospektywą jego prac w szerokim wyborze, filmów krótkometrażowych i animacji, z których wiele pierwszy raz zostanie zaprezentowanych w Wielkiej Brytanii. Borowczyk urodzony w 1923 roku w Polsce, studiował na wydziale malarstwa i grafiki Akdemii Sztu Pięknych w Krakowie i uważany jest za jednego z ojców polskiej szkoły plakatu. W 1959 roku wyemigrował do Francji, gdzie początkowo realizował kolejne animacje, stopniowo cora bardziej poświęcając swoją uwagę kinu aktorskiemu i zyskując międzynarodową renomę jako twórca artystycznego kina erotycznego. Borowczyk żył i pracował we Francji do końca życia.
Na twórczość Waleriana Borowczyka składają się wyjątkowe dzieła sztuki, które szczególny nacisk kładą na obrazy, dźwięki i zmysł dotyku oraz wywodzą się z przekonania Borowczyka o całkowitej wolności artystycznej w procesie tworzenia. Jego niezwykle nowatorskie podejście stało się inspiracją dla rzeszy artystów i pokoleń filmowców, w tym dla Terry'ego Gilliama czy braci Quay. Borowczyk został nazwany przez krytyka i historyka Davida Thomsona „jednym z najważniejszych artystów współczesnego kina i prawdopodobnie największym talentem Europy Wschodniej".
Retrospektywa twórczości Waleriana Borowczyka będzie trwała przez cały maj, zarówno w BFI Southbank, jak i w Instytucie Sztuki Współczesnej (ICA London). Prezentuje ona przekrój twórczości artysty w całej różnorodności, przywracając go na pozycję lidera światowego kina.
Restrospektywa zapowiada wprowadzenie latem, na rynek brytyjski przez Arrow Films zestawu DVD z odnowionymi dziewięcioma krótkometrażowami filmami Borowczyka (w tym między innymi jego słynne Goto, Island of Love (1969) i Blanche (1971)). Jednocześnie Arrow Films, we współpracy z Agros Films w Paryżu, wyda dwa inne, odnowione w technologii high definition, filmy Borowczyka Opowieści niemoralne (1974) i Bestię (1975), oraz pięć dodatkowych filmów krótkometrażowych, które zobaczyć można będzie podczas KINOTEKI.
Szczegółowy program KINOTEKI dostępny jest na www.kinoteka.org.uk