Z początkiem 2013 r. zaczęły obowiązywać niektóre przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Od 1 stycznia 2013 r. zmianę miejsca zameldowania można dokonać w jednym urzędzie, a nie jak to wcześniej obowiązywało, że najpierw trzeba było wymeldowywać się w jednym urzędzie, a następnie zameldować w urzędzie odpowiednim dla nowego miejsca zamieszkania. - informuje Polemi.co.uk
Wydłużony został także czas na zgłaszanie nowego miejsca zameldowania z 4 do 30 dni. Formalność tą będzie mógł również załatwić ustanowiony pełnomocnik.
Wiele osób z pewnością zdziwi fakt, że wcześniej za niedopełnienie procedury związanej z zameldowaniem aktualnego miejsca zamieszkania, groziła kara grzywny. Z początkiem 2013 także ta kwestia zmienia się, a sankcje karne zostaną zniesione dla obywateli polskich i obywateli UE.
Zmianie ulega również obowiązek związany z poinformowaniem odpowiedniego urzędu o naszym wyjeździe poza granice Polski. Wcześniej taki fakt należało zgłosić przy wyjeździe trwającym powyżej 3 miesięcy. Natomiast od nowego roku czas ten zostanie przedłużony do 6 miesięcy.
Nowelizacja zakłada także zmiany w kwestii dowodów osobistych. Od 2015 roku wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju lub przesłać go drogą elektroniczną. Na dowodzie wydanym po 2015 roku nie będzie zamieszczany także adres zameldowania.
Całkowite zniesienie obowiązku meldunkowego w Polsce nastąpi jednak dopiero od 1 stycznia 2016. Oznacza to, że wcześniejszy termin jakim był styczeń 2014 r. został przesunięty o 2 lata.
Źródło: POLEMI.co.uk - polski portal w UK ( Ogłoszenia i Praca)