KINOTEKA powraca do stolicy Wielkiej Brytanii z 12. edycją, która tym razem gościć będzie w Londynie wyjątkowo przez cały miesiąc (24 kwietnia – 30 maja), jak zwykle łącząc to, co najlepsze w polskim kinie z muzyką i sztukami wizualnymi. Tegoroczna edycja festiwalu prezentuje inspirujący i zróżnicowany program, bogaty w szeroki wybór projekcji filmowych, w tym wiele premier na rynku brytyjskim, wystawy, koncerty oraz interaktywne warsztaty.
KINOTEKA to projekt Instytutu Kultury Polskiej tworzony przy wsparciu Instytutu Sztuki Filmowej i Filmoteki Narodowej z głównym sponsorem Festiwalu MyFerryLink. Jak zwykle, Festiwal gości w najbardziej presiżowych londyńskich lokalizacjach: the Barbican, Riverside Studios, BFI Southbank, ICA, The National Gallery, Dalston's Café OTO and Islington's Union Chapel.
Główne wydarzenia tegorocznej KINOTEKI to:
Walerian Borowczyk - kino pożądania Dzieła artysty i filmowca Waleriana Borowczyka tworzą główny trzon tegorocznego programu z restrospektywą szerokiego wyboru jego prac, filmów krótkometrażowych i animacji, z których wiele pierwszy raz zaprezentowanych zostanie w Wielkiej Brytanii. Urodzony w 1923 roku w Polsce Borowczyk studiował na wydziale malarstwa i grafiki Akdemii Sztuk Pięknych w Krakowie i uważany jest za jednego z ojców polskiej szkoły plakatu. W 1959 roku wyemigrował do Francji, gdzie początkowo realizował kolejne animacje, stopniowo poświęcając swoją uwagę kinu aktorskiemu i zyskując międzynarodową renomę jako twórca artystycznego kina erotycznego. Borowczyk żył i pracował we Francji do końca życia.
Na całość twórczości Waleriana Borowczyka składają się wyjątkowe dzieła sztuki, które szczególny nacisk kładą na obrazy, dźwięki i zmysł dotyku oraz wywodzą się z przekonania Borowczyka o całkowitej wolności artystycznej w procesie tworzenia. Jego niezwykle nowatorskie podejście stało się inspiracją dla rzeszy artystów i pokoleń filmowców, w tym dla Terrego Gilliama czy braci Quay. Borowczyk został nazwany przez krytyka i historyka Davida Thomsona "jednym z najważniejszych artystów współczesnego kina i prawdopodobnie największym talentem Europy Wschodniej".
Retrospektywa twórczości Waleriana Borowczyka będzie trwała przez cały maj zarówno w BFI Southbank, jak i w Instytucie Sztuki Współczesnej (ICA London). Prezentuje ona przekrój twórczości artysty w całej różnorodności, przywracając go na pozycję lidera światowego kina. Restrospektywie towarzyszyć będzie wprowadzenie późną wiosną przez Arrow Films na rynek brytyjski zestawu DVD z odnowionymi dziewięcioma krótkometrażowami filmami Borowczyka (w tym między innymi jego słynne Goto, Island of Love (1969) czy Blanche (1971)). Jednocześnie Arrow Films, we współpracy z Agros Films w Paryżu, wyda dwa inne filmy Borowczyka Opowieści niemoralne (1974) i Bestia (1975), odnowione w technologii high definition oraz pięć dodatkowych filmów krótkometrażowych, które zobaczyć można będzie podczas KINOTEKI.
Rozpoczęcie Festiwalu
KINOTEKA rozpocznie się w tym roku 24 kwietnia w Riverside Studios pokazem wielkokrotnie nagradzanego filmu Papusza, opowiadającego o romskiej poetce Bronisławie Wajs, znanej jako Papusza (1908 – 1987) oraz o jej przyjaźni z odkrywcą jej talentu Jerzym Ficowskim. Film w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze (Dług, Plac Zbawiciela) miał swoją premierę na festiwalu w Kralowych Warach. Po pokazie będzie miało miejsce spotkanie z Joanną Kos-Krauze oraz Jowitą Budnik, odtwórczynią głównej roli.
Polskie Współczesne Kino
Najnowsze produkcje polskiej kinematografii zagoszczą tradycyjnie w Riverside Studios z niezmiennie interesującym wyborem filmów. Zobaczyć będzie można między innymi Drogówkę, najlepiej sprzedający się film 2013 roku, w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (Róża, Dom Zły ), który filmem tym umacnia swoją pozycję jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów europejskich. W filmie tym, codziennością policji drogowej jest alkohol, seks, imprezy i szemrane interesy są codziennością. Wszystko zmienia się, gdy jeden z policjantów ginie. Mocnym punktem filmu jest również rewelacyjna obsada, w tym Bartłomiej Topa i Marcin Dorociński, którego można zobaczyć również w dwóch innych filmach wyświetlanych w ramach festiwalu (Miłość Sławomira Fabickiego oraz Jack Strong Władysława Pasikowaskiego). W Miłości młodemu małżeństwu trauma z przeszłości staje na przeszkodzie do szczęścia. Jack Strong to z kolei thriller szpiegowski (okrzyknięty polskim Jamesem Bondem), oparty na faktach i historii pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który decyduje się na współpracę z CIA.
Podczas tegorocznej KINOTEKI pokazany zostanie także film Chce się żyć Macieja Pieprzycy, który zachwycił publiczność i jury festiwalu filmowego w Montrealu. Jest to niezwykle krzepiąca i poruszająca historia niepełnosprawnego Maćka, który toczy walkę o godność i prawo do
normalnego życia, opowiedziana w sposób szczery i bez naiwności. Wcielający się w główną postać Dawid Ogrodnik zachwycił zarówno krytyków, jak i publiczność.
Uznany i ceniony reżyser Paweł Pawlikowski powraca do Londynu, by osobiście zaprezentować raz jeszcze swój wielokrotnie nagradzany film Ida podczas specjalnej gali w Barbicanie (Film ten pojawi się w szerokiej dystrybucji w UK jesienią br.). Ten ascetyczny, czarno-biały film zabiera widza w podróż historyczną wraz z główną bohaterką, nowicjuszką Idą, która niespodziewanie odkrywa swoje żydowskie korzenie. Ten niezwykle poetycki film podbił już stolicę WIelkiej Brytani, zdobywając główną nagrodę London Film Festival jesienią 2013 roku.
Seks za żelazną kurtyną
Program krótkich polskich animacji, który współorganizowany jest przez London International Animation Festival, zaprezentuje niesamowite i
wnikliwe spojrzenie na seks w epoce komunizmu. Wśród wielu innych zaprezentowane zostaną dzieła Juliana Józefa Antoniusza, Andrzeja
Czeczota, Piotra Dumały czy Aleksandra Sroczyńskiego, których motywem przewodnim jest życie seksualne za żelazną kurtyną.
Sztuki wizualne & design
Centrum filmowe Riverside Studios gościć będzie wystawę plakatów, zaprojektowanych przez Henryka Tomaszewskiego, jednego z ojców klasycznej polskiej szkoły plakatu. Wystawa jest częścią większejretrospektywy prac tego artysty w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, której kuratorką jest Agnieszka Szewczyk (14 marca - 10 czerwca). Lech Majewski – niezwykle wszechstronny reżyser, pisarz, poeta i malarz -
powraca do National Gallery z premierowym pokazem swojego najnowszego projektu filmowego Psie Pole. Wraz z głównym bohaterem – Adamem, który po utracie najbliższych w wypadku samochodowym porzuca karierę uniwersytecką, widz zanurza się w świat wizji, fantomów i snów. Tłem wydarzeń jest fatalny dla Polski – 2010 rok, w którym w tragicznym wypadku lotnicznym gine prezydent wraz z najważniejszymi osobami w państwie. Tragedia narodowa nakłada się na osobistą. Projekcja poprzedniego filmu Lecha Majewskiego, "Młyn i Krzyż", podczas KINOTEKI w 2012 cieszyła się ogromną popularnością, a bilety na nią zostały całkowicie wyprzedane. Autor zeszłorocznego plakatu KINOTEKI - niezwyle utalentowany artysta – grafik Tomasz Opasiński, raz jeszcze podjął się zaprojektowania plakatu, tym razem zainspirowany twórczością Waleriana Borowczyka. Plakat zaprezentowany zostanie podczas konferencji prasowej KINOTEKI w marcu.
Ścieżka dźwiękowa
10 maja w Café OTO Mikołaj Trzaska, kompozytor, saksofonista i klarnecista zaprezentuje swój projekt „Mikołaj Trzaska mówi movie". Pięcioosobowy zespół zaprezentuje utwory skomponowane do filmów Wojciecha Smarzowskiego, zagra również fragmenty, które w filmach się nie zmieściły, a stanowiły całość kompozycji do obrazów Róża, Dom zły, Drogówka oraz Pod mocnym Aniołem. Do tego projektu Trzaska zaprosił wybitnych muzyków europejskiej sceny improwizowanej, z którymi współpracuje i koncertuje od lat - z Markiem Sandersem i Olie Bricem współtworzy Riverloam Trio, z Per Ake Holmlanderem występuje w orkiestrze Resonance, a z Johannesem Bauerem współtworzy kwartet Petera Brotzmanna.
Zakończenie Festiwalu
Koncert zamykający 12. KINOTEKĘ odbędzie się 30 maja w Union Chapel i współprodukowany jest przez Barbican Centre. Na wydarzenie złożą się pokazy dwóch krótkich filmów braci Quay In Absentia oraz Kwartet Smyczkovy, które zainspirowane są istniejącymi kompozycjami. In Absentia została stworzona do kompozycji Karlheinza Stockhausena Two Couples (1992/1999). Kwartet Smyczkovy - Paraphrase on Peter Handke's 'The Hour We Knew Nothing of Each' został zainspirowany przez ''Kwartet smyczkowy'' Lutosławskiego i sztukę ''Godzina, w której nie wiedzieliśmy nic o sobie nawzajem'' austriackiego pisarza Petera Handke. Utwory te zostaną wykonane na żywo przez Arditti Quartet, który wykona także pomiędzy projekcjami Lyrische Suite Albana Berga. Gala zwieńczona zostanie występem na żywo polskiego duetu Skalpel (Marcin Cichy i Igor Pudło) z Wrocławia, który zaprezentuje swoje wyjątkowe interpretacje utworów Lutosławskiego i Panufnika, łącząc obchodzone w 2013 i 2014 stulecia urodzin tych kompozytorów.
Szczegółowy program KINOTEKI zostanie zaprezentowany podczaskonferencji prasowej 20 marca.