13 Styczeń 2025      Imieniny obchodzą: Weronika, Bogumiła, Izydor

Pieśni Leara - Teatr Pieśń Kozła

Teatr Pieśń Kozła wystąpi w Battersea Arts Centre ze swoim spektaklem „Pieśni Leara”

 

 polish culture institute london-250


Wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami teatr prezentuje swoją słynną interpretację szekspirowskiego ‘Króla Leara’
19-22 lutego, Battersea Arts Centre, Londyn

Międzynarodowa konferencja towarzysząca spektaklowi: „Czy Jan Kott jest naszym współczesnym?”
19 lutego, Kingston University, Rose Theatre, Kingston upon Thames

 DSC094-330

Teatr Pieśń Kozła, cieszący się sławą jednego z najbardziej nowatorskich zespołów europejskich powraca do Battersea Arts Centre z londyńską premierą Pieśni Leara wg Williama Szekspira. Uprzednio zespół Teatru podbił serca publiczność Battersea swoim spektaklem Return to the Voice w 2014 r.Pieśni Leara zostały docenione na edynburskim festiwalu Fringe w 2012 r., gdzie zdobyły nagrody Fringe First i Herald Archangel. Sztuka ta jest nielinearnym dramatycznym wydarzeniem, które ukazuje świat subtelnych energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Członkowie zespołu dokonali wyboru kluczowych scen z Króla Leara, które posłużyły za inspirację do snucia historii za pomocą gestów, słów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego „dramatycznego poematu”, a muzyka staje się postaciami, związkami i zdarzeniami. Spektakle są współprodukowane przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz wspierane przez Arts Council England.

Teatr Pieśń Kozła jest głęboko zakorzeniony w najlepszych polskich tradycjach awangardowego teatru, pozostając pod wpływem takich twórców, jak Konrad Swinarski, Tadeusz Kantor oraz Jerzy Grotowski. Niemniej jednak, ten fizyczny teatr czerpie także z międzykulturowych wzorców, takich, jak europejskie tradycje łacińskiej muzyki polifonicznej czy północnoafrykańskiej muzyki koptyjskiej z Egiptu. Międzynarodowy skład członków Teatru skupia aktorów z Wielkiej Brytanii, Polski, Islandii, Włoch i Grecji.

Spektaklom teatralnym towarzyszyć będzie konferencja na temat dziedzictwa książki Szekspir współczesny Jana Kotta, jednej z najwybitniejszych książek XX wieku na temat Szekspira, która wywarła wpływ na wielkie osobistości brytyjskiego teatru, takie, jak Peter Hall czy Peter Brook. Podczas konferencji uczestnicy będą debatować  na temat odbioru Jana Kotta w post-sowieckim świecie, jak również na temat nieprzemijającej siły jego książki. W konferencji wezmą udział: Grzegorz Bral, John Elsom, Graham Holderness, Ian Herbert, Dariusz Kosiński, Kate McLuskie, Ken McMullen, Madalina Nicolaescu, Zorica Nicolic, Kalina Stefanova, Stephen Unwin i Jana Wild.

Konferencja, która odbędzie się 19 lutego (dokładnie 50 lat po pierwszej publikacji dzieła Kotta w Wielkiej Brytanii), jest organizowana przez Kingston Shakespeare Seminar w Rose Theatre w Kingston upon Thames we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie.

-KONIEC-

Kontakt prasowy: Karolina Kołodziej, Head of PR, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, T: +44 207 8228 989, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

INFORMACJE DODATKOWE:

Teatr Pieśń Kozła prezentuje

Pieśni Leara

19 – 22 luty, godz. 20:00

www.bac.org.uk/songsoflear

Bilety £12 - £18
Kasa biletowa: 020 7223 2223

Battersea Arts Centre, Lavender Hill, Londyn SW11 5TN

Dyskusja po spektaklu z Dyrektorem Artystycznym Teatru Pieśń Kozła Grzegorzem Bral
21 luty, po spektaklu Pieśni Leara
WSTĘP WOLNY
Battersea Arts Centre, Lavender Hill, SW11 5TN

Jan Kott Our Contemporary (Czy Jan Kott jest naszym współczesnym?)

Międzynarodowa Konferencja Akademicka

Kingston Shakespeare Seminar

19 luty, godz. 8:30 – 20:30
WSTĘP WOLNY,
Zarezerwuj: http://www.eventbrite.co.uk/e/jan-kott-our-contemporary-contexts-legacies-new-perspectives-tickets-14976644547
Kingston University, Rose Theatre, 24-26 High Street, Kingston upon Thames, Londyn KT1 1HL

Wykład prof. Dariusza Kosińskiego, Dyrektora Instytutu Teatralnego w Warszawie na temat Jerzego Grotowskiego
20 luty, godz. 11:00 -16:00

WSTĘP WOLNY
Kingston University, Reg Bailey Building (RB6001),
Penhryn Road Campus,
Kingston upon Thames

21 luty, godz. 11.00 – 16.00
WSTĘP WOLNY

Battersea Arts Centre, Lavender Hill, SW11 5TN

DODATKOWE INFORMACJE

Instytut Kultury Polskiej (Polish Cultural Institute) z siedzibą w Londynie jest częścią polskiej misji dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii. Instytut ma na celu rozwijanie i wspieranie więzi kulturalnych między Wielką Brytanią i Polską poprzez promocję osiągnięć kulturalnych oraz inicjowanie i realizację wydarzeń w tym zakresie, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski.

www.PolishCulture.org.uk 
@PLInst_London
www.facebook.com/polishinstitutelondon

Teatr stanowi jeden z priorytetów promocyjnych polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2015 roku. Sejm ogłosił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. Co więcej, na rok 2015 przypada setna rocznica urodzin Tadeusza Kantora, wybitnego polskiego reżysera teatralnego, którego prace i archiwalia przechowywane są w edynburskim Demarco Archive.

Teatr Pieśń Kozła

Założony w 1996 roku przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycki, Teatr Pieśń Kozła zdobył międzynarodowe uznanie jako jeden z najbardziej nowatorskich, bazujących na treningu aktorskim, zespołów europejskich, który nieustannie poszukuje nowych rozwiązań artystycznych. Mający swą siedzibę we Wrocławiu, zespół stale rozwija swoje występy w celu wykorzystania siły teatru do dostarczenia publiczności głębokich doświadczeń, które pozwoliłyby widzom odkrywać własną wrażliwość i humanizm. Nieprzerwany trening, jak i próby oraz proces tworzenia spektakli traktowane są jako rodzaj pracy „laboratoryjnej”, umożliwiającej zespołowi badanie rzemiosła aktora i reżysera oraz rozwijanie coraz to nowszych technik i środków artystycznej ekspresji. Tym, co wyróżnia Teatr Pieśń Kozła, jest dążenie do międzyludzkiego spotkania i otwartości, które stanowią zalążek autentycznego doświadczenia. To zaangażowanie w proces tworzenia związków między jednostkami jest punktem wyjścia do każdego nowego rodzaju treningu, który zawsze integruje ruch, głos, pieśń i tekst. Te składające się na spektakl elementy sprawiają, iż jest on głęboko zakorzeniony w muzyczności i potrafi przemawiać do widzów na bardzo sensualnym poziomie.

Więcej informacji na stronie: http://piesnkozla.pl/en/

Bral Institute of Performing Arts we współpracy z Teatrem Pieśń Kozła prowadzi kurs aktorski dla wszystkich aktorów i praktyków. Głównym przedmiotem kursu jest technika koordynacji, fundamentalna metoda pracy praktykowana w Teatrze Pieśń Kozła. Kurs skoncentrowany jest na organicznym łączeniu i integracji pracy nad głosem, tekstem, energią i wyobraźnią. Zajęcia wzbogacone są o teoretyczne wykłady pod ogólnym hasłem Anthropology of Acting. Program kursu przeznaczony jest dla aktorów, reżyserów, performerów i tancerzy, a jego celem jest integracja dotychczasowego doświadczenia kursantów, poszerzenie ich umiejętności  i otwarcie nowych przestrzeni dla ich wyobraźni i kreatywności.

www.bralinstitute.com

Fotogaleria