22 Listopad 2024      Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

KOMUNIKAT PRASOWY

kinoteka - 300Brytyjska premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy, najnowsze filmy gatunku, zapomniane perły pionierów polskiego kina, warsztaty z Tomkiem Bagińskim – ogłaszamy pełen program
15. Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA
17 marca – 5 kwietnia 2017
KINOTEKA powraca na londyńskie afisze! Między 17 marca a 5 kwietnia będzie można oglądać polskie filmy w dziesięciu różnych salach kinowych najbardziej prestiżowych instytucji takich, jak: Barbican, BFI Southbank, Close-Up Cinema, ICA, Regent Street Cinema, Calvert 22 Foundation, POSK Jazz Café, Whitechapel Gallery, Univesity College London czy London Film Academy. Organizatorzy, czyli Instytut
Kultury Polskiej w Londynie, przy wsparciu finansowym ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) oraz sponsorów w postaci firm Lebara, Polaron i The Polish Bakery, zapraszają na święto polskiej kinematografii.
Jednym z głównych wydarzeń tegorocznego festiwalu będzie retrospektywa filmów zmarłego niedawno mistrza polskiego kina Andrzeja Wajdy. Cieszący się wielkim uznaniem na całym świecie reżyser pozostawił bogatą filmografię, której dużą część KINOTEKA zaprezentuje w tym roku londyńskiej publiczności. Barbican, Close-Up Cinema i Calvert 22 Foundation pokażą takie klasyki, jak Ziemia Obiecana (The Promised Land, 1975, pokaz 26 marca w Close-Up Cinema), Człowiek z żelaza (Man of Iron, 1981, pokaz 25 marca w Close-Up Cinema), Panny z Wilka (The Maids of Wilko, 1979, pokaz połaczony z kolacją 31 marca w Calvert 22 Foundation), Pokolenie (A Generation, 1955, pokaz 2 kwietnia w Barbicanie) i Popiół i diament (Ashes and Diamonds, 1958, pokaz 4 kwietnia w Barbicanie).
Filmem otwierającym zarówno festiwal, jak i retrospektywę Wajdy jest ostatni film mistrza Powidoki (Afterimage, 2016). Będzie to premierowy pokaz tego filmu w Wielkiej Brytanii i odbędzie się podczas Gali Otwarcia festiwalu, 17 marca w Regent Street Cinema. Film, opowiadający historię awangardowego malarza Władysława Strzemińskiego, jest wyrazem podziwu Wajdy dla sztuki Strzemińskiego oraz
portretem udręki wielkiego artysty zmagającego się z ówczesną rzeczywistością. Pokaz uwieńczony rozmową z dwójką długoletnich przyjaciół i współtwórców filmów Andrzeja Wajdy: nominowanym do Oscara® Pawłem Edelmanem (Pianista), odnoszącym sukcesy w Polsce i Hollywood oraz producentem Michałem Kwiecińskim (Katyń), założycielem Akson Studio, które wyprodukowało filmy m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego czy Márty Mészáros.
Kino Regent Street Cinema (RSC), położone w samym sercu Londynu przy słynnej Oxford Street, zaprezentuje Nowe Polskie Kino, czyli przegląd najnowszych polskich produkcji - przekrój kina gatunku. W ramach tej serii odbędzie się projekcja filmu Ostatnia rodzina (The Last Family, 2016, pokaz 18 marca w RSC), dramat opowiadający losy rodziny artystów Zdzisława i Tomasza Beksińskich.
Kolejne filmy z serii Nowe Polskie Kino to Zaćma Ryszarda Bugajskiego (Blindness, 2016, pokaz 19 marca w RSC), oparta na historii życia “krwawej Luny”, stalinowskiej zbrodniarki Julii Brystygierowej oraz Plac zabaw Bartosza M. Kowalskiego (Playground, 2016, pokaz 19 marca w RSC), słodko zapowiadająca się na początku, ale brutalna historia szkolnego zauroczenia, w której wydarzenia nabierają niespodziewanego obrotu.
Jednym z gości 15. edycji festiwalu będzie aktor kinowy i teatralny Maciej Stuhr. Uświetni on swoją osobą pokaz Planety Singli (Planet Single, 2016, pokaz 18 marca w RSC) i spotka się z widzami. Regent Street Cinema wyświetli ponadto film z Maciejem Stuhrem w roli głównej, Ekscentrycy, po słonecznej stronie ulicy Janusza Majewskiego (Eccentrics, The Sunny Side of the Street, pokaz 26 marca w RSC), swingującej historii z polską sceną jazzową z lat 50 dwudziestego wieku w tle. Ulubieniec festiwalu reżyser Michał Rosa powraca na Wyspy z swoim najnowszym filmem, Szczęście świata (Happiness of the World, pokaz 19 marca w RSC). Estetyka filmu przypomina filmy Wesa Andersona – niezwykle szczegółowa scenografia i grupa przedziwnych postaci zatopionych w swoich fantastycznych światach zderzona jest z tragedią Holocaustu. Pokaz organizowany jest przy wsparciu UK Jewish Film i zakończy go rozmowa z reżyserem.
W tym roku Kinoteka po raz kolejny zagości w ICA – Institute of Contemporary Arts, prestiżowej organizacji położonej u stóp Pałacu Buckhingham. ICA jest partnerem Kinoteki przy serii Focus on Marcin Koszałka (“Zbliżenie na Marcina Koszałkę”). Wielokrotnie nagradzany reżeser filmów dokumentalnych przyjedzie do Londynu aby porozmawiać z publicznością przy okazji pokazu swojego debiutu fabularnego, filmu Czerwony pająk (The Red Spider, 21 marca w ICA) oraz maratonu jego filmów dokumentalnych (cztery filmy dokumentalne, 22 marca w ICA).
W ramach cyklu filmów dokumentalnych zostanie również pokazany film Huberta Woronieckiego o założycielu agencji supermodelek Elite Model, Johnie Casablancasie. W filmie Casablancas: mężczyzna, który kochał kobiety (Casablancas: The Man Who Loved Women 2016, pokaz 18 marca w RSC) wystepują m.in. Naomi Campbell i Linda Evangelista. Hubert Woroniecki, który sam pracował dla paryskich agencji modelek po projekcji opowie o kulisach pracy z najsłynniejszymi modelkami świata.
Bohaterką tegorocznej części programu Undiscovered Masters of Polish Cinema (zapomnieni mistrzowie polskiego kina) jest zmarła w 1998 roku Wanda Jakubowska. Międzynarodowe uznanie przyniósł Wandzie Jakubowskiej film Ostatni etap (The Last Stage, 1948 pokaz w ICA 1 kwietnia). Ostatni etap był pierwszym filmem fabularnym o tragedii Holocaustu, nakręconym na terenie obozu Auschwitz- Birkenau, którego Jakubowska była więźniem. W ICA zostanie pokazany także inny film Jakubowskiej, nakręcone w Niemczech Spotkania w mroku (Encounters In The Dark, 1960, 2 kwietnia). Reżyserka, pomimo tego, że zrobiła 14 filmów pełnometrażowych w swojej 50-letniej karierze, pozostaje nieznana poza Polską.
Whitechapel Gallery jest w tym roku festiwalowym partnerem serii Arts. 18. marca odbędzie się pokaz filmów z dziedziny sztuk wizualnych, m.in. filmy awangardowych artystów z lat 70. XX wieku: Wojciecha Bruszewskiego, Pawła Kwieka, czy Ryszarda Waśko, oraz nowy projekt pt. Arton Review, wyprodukowany przez Fundację Arton z Warszawy. Młodzi artyści tacy, jak Łukasz Jastrubczak, Agnieszka Lasota, Karol Radziszewski, zainspirowani dokonaniami swoich mistrzów, stworzyli polemikę z nimi w formie videoartów. Jedna z najważniejszych galerii sztuki współczesnej w Europie zaprasza na pokazy zarówno starych, jak i nowych filmów oraz dyskusję z twórcami: Waśko, Kwiekiem, Lasotą i Radziszewskim.
Kinoteka wraz z uczelnią University College London (UCL) oraz kinem Regent Street Cinema zaprasza na dwa pokazy z serii Historia Polski w filmie. 20 marca na uczelni UCL pokazany zostanie film Janusza Zaorskiego Pokolenia (Generations, 2016), ukazujący historię Polski poprzez układające się w harmonijną narrację fragmenty filmów naważniejszych polskich twórców takich, jak Wajda, Kieślowski, Zanussi. Regent Street Cinema pokaże przedwojenne dzieło Josepha Lejtesa Kościuszko pod Racławicami (Kościuszko at the Battle of Racławice, 1938), pierwszy blockbuster wyprodukowany w Polsce z imponującymi scenami batalistycznymi. Wydarzeniem specjalnym będzie pokaz filmu familijnego Tomasza Szafrańskiego Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima (Adventurer’s Club, 2015) wyświetlany w najstarszym ośrodku kulturalnym związanym z Polonią w Londynie POSK (2 kwietnia).
W ramach wydarzeń specjalnych festiwal Kinoteka przygotował wspólnie z KinoVino (organizacją promującą koncept cinema-supper club, organizującą eksluzywne pokazy filmowe połączone z kolacją przygotowaną przez najmodniejszych szefów kuchni i inspirowaną pokazywanym filmem) oraz Calvert 22 Foundation (galeria sztuki specjalizująca się w sztuce wspołczesnej z Europy Wschodniej) pokaz
dramatu opartego na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza Panny z Wilka (The Maids of Wilko, 31 marca w Calvert 22 Foundation). Po filmie widzowie zasiądą do długiego stołu i przeniosą się do świata bohaterek filmu dzięki daniom przygotowanym przez chefa kuchni i dziennikarkę Zuzę Zak. Coroczne warsztaty KINOTEKA and The London Film Academy Studio potrwają trzy dni (29-31 marca). Studenci sztuki filmowej i świeżo upieczeni profesjonaliści chcący uzyskać więcej praktycznej wiedzy z “pierwszej ręki”, zachęcani są aby składać aplikację na stronie The London Film Academy do 1 marca 2017. Dziesięciu wybrańców będzie miało szansę podszlifować rzemiosło u Borysa Lankosza, Davida Pope’a i innych, oraz uczestniczyć w organizowanych wspólnie z British Film Institute (BFI Southbank) warsztatach z Tomkiem Bagińskim.
Na zakończenie KINOTEKA ponownie połączy siły z Barbican Centre przy organizacji wydarzenia muzyczno-filmowego z udziałem brytyjskiej grupy artrockowej British Sea Power. Ten awangardowy zespół przedstawi specjalnie na tę okazję skomponowaną muzykę do klasycznych dzieł polskiej animacji takich, jak Tango Zbigniewa Rybczyńskiego czy Podróż Daniela Szczechury (Gala Zamknięcia festiwalu, 5 kwietnia w Barbicanie). British Sea Power jest znane ze swojego magnetycznego brzmienia, lirycznych i przewrotnych tekstów piosenek oraz doskonałych występów na żywo. W kilka dni po tym wydarzeniu zespół powraca z trasą koncertową po Wielkiej Brytanii z nowym materiałem z płyty Let the Dancers Inherit the Party.
KINOTEKA ma zaszczyt kontynuować współpracę z wielokrotnie nagradzanym polskim artystą Tomaszem Opasińskim, który zaprojektował tegoroczny plakat KINOTEKI. Plakat estetyką noir nawiązuje do kina gatunku, którego przekrój pokazywany jest podczas serii Nowe Polskie Kino.
INFORMACJE DODATKOWE:
1. Szczegółowy program festiwalu dostępny na www.kinoteka.org.uk
Twitter:@PLInst_London #Kinoteka2017
Facebook: www.facebook.com/PolishFilmFestivalKinoteka oraz
2. Kontakt prasowy (zdjęcia, wywiady, bilety prasowe): Agnieszka Ciepłucha, Head of Public Relations and Marketing, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: 0044
207 8228 989.
3. 15. edycja KINOTEKI organizowana jest przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z Pola Arts Foundation, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i wspierana przez Lebara Mobile, Polaron, The Polish Bakery, Dry Martini by Javier de las Muelas i hotel Melia White House. 
4. Instytut Kultury Polskiej (Polish Cultural Institute) z siedzibą w Londynie jest częścią polskiej misji dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii. Instytut ma na celu rozwijanie i wspieranie więzi kulturalnych między Wielką Brytanią i Polską poprzez promocję osiągnięć kulturalnych oraz inicjowanie i realizację wydarzeń z tego zakresu, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski.
www.PolishCulture.org.uk
Twitter: @PLInst_London
www.facebook.com/polishinstitutelondon
Instagram: @Polish_Culture
PARTNERZY:
Dofinansowanie:
polski instytut
 
kinoteka - 440

Fotogaleria