22 Listopad 2024      Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Polak potrafi!

Polak potrafi - 300

Czy wiesz, że pierwsza szczepionka przeciwko polio była wynaleziona przez Polaka? Słynny lew rozpoczynający seans filmowy to znak rozpoznawczy jednej z najwybitniejszych wytwórni filmowych, a protoplastą tej firmy nie był Amerykanin, a ambitny Polak-emigrant.


Najpopularniejsza dziś firma branży IT i telekomunikacji także zakiełkowała w umyśle Polaka. Nasze narodowe ikony literatury były emigrantami, tak jak my. Nasi rodacy nie tylko stoją na czele największych światowych firm, ale są też znani z wybitnej twórczości w dziedzinie kultury, zasług dla sportu czy nauki.
Oto lista wybitnych Polaków, których nazwiska możemy kojarzyć, ale nie do końca zdajemy sobie sprawę z ich osiągnięć. Łączy ich kilka cech – każdy z nich jest emigrantem, działają na arenie międzynarodowej i osiągają sukces, podobnie jak wielcy Polacy z Litwy, którzy stali się ikonami polskiej literatury.
B jak BaumanZygmunt Bauman
Książki i opracowania prof. Zygmunt Bauman cieszą się nieustającą popularnością na całym świecie. Ten słynny socjolog i filozof wiódł prym, jeśli chodzi o analizę współczesnych zachowań społecznych, koncepcję globalizmu i relacji międzyludzkich w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Na co dzień mieszkał w Wielkiej Brytanii.
B jak Boniek
Zbigniew BoniekTego pana nie trzeba przedstawiać. Niemal każdy na hasło: Zbigniew Boniek myśli o piłce nożnej. Na co dzień obywatel Włoch, który zasłynął nie tylko wybitnym talentem do sportu, ale także talentem do zarabiania pieniędzy. Po Kazimierzu Deynie jako drugi Polak w historii został uznany za najlepszego piłkarza Europy w plebiscycie francuskiego magazynu France Football. Do dziś jest jedynym polskim piłkarzem umieszczonym w FIFA 100, czyli wykazie najwybitniejszych futbolistów wszechczasów. Pełnił także funkcje prezesa PZPN i jest członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA.
C jak Czerski
Jan CzerskiPaleontolog, geolog i przyrodnik. Jeden z najbardziej znanych badaczy Syberii na świecie. Znalazł się tam w wyniku zesłania po powstaniu styczniowym. Po egidą Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego odbył wiele wypraw badawczych i został uznany za jednego z najbardziej zasłużonych naukowców dla Rosji, choć był Polakiem. Jego imieniem są nazwane ulice, szczyty i pasma górskie, dolina, a nawet jedno miasto.
Kazimierz FunkF jak Funk
To właśnie dzięki Polakowi wiemy, jakie znaczenie mają dla naszego organizmu witaminy. Kazimierz Funk, biolog i chemik, pracował w ośrodkach Berlina, w Bernie, następnie w Paryżu i w Londynie. Podczas pierwszej wojny światowej natomiast trafił do USA. Kazimierz Funk jest także twórcą terminu witamina. Jednak swoje życie poświęcił nie tylko badaniu witamin i skutków ich niedoboru. Pracował także nad wyizolowaniem insuliny i nad przyczynami powstawania raka.
Samuel Golwyn - 250G jak Goldwyn
Jeden z najwybitniejszych amerykańskich producentów filmowych to też Polak! Samuel Goldwyn, a w zasadzie Szmul Gelbfisz pochodził z Warszawy. Jako nastolatek opuścił Polskę i udał się do Birmingham w Wielkiej Brytanii, gdzie spędził kilka lata, a następnie wyemigrował do Nowego Jorku. W 1913 roku wraz ze szwagrem założył słynną wytwórnię Paramount. Później wraz z hollywoodzkimi producentami utworzył Goldwyn Pictures, które następnie zostało przekształcone w znaną dzisiaj Metro-Goldwyn-Mayer. Powiedzonka Goldwyna, które powstawały m. in. z niewystarczającej znajomości języka angielskiego były tak słynne, że utworzono znany na świecie termin goldwynizm oznaczający paradoksalne połączenia słów i humorystyczne riposty. Od dziś widząc słynnego lwa obwieszczającego początek film warto pamiętać, że podwaliny pod jedną z najznamienitszych firm przemysłu filmowego stworzył Polak.
Hilary Koprowski - 250K jak Koprowski
Nie każdy wie, że tzw. żywa szczepionka przeciwko polio została wynaleziona przez polskiego wirusologa - Hilarego Koprowskiego, który wówczas pracował w amerykańskim instytucie. Pierwszą dawkę zaaplikował on swojemu synowi. Szczepionka uratowała życie milionom ludzi na całym świecie. W Polsce została wprowadzona w momencie, kiedy panowała epidemia polio. Na początku lat 50. na polio zapadało średnio około 3 tys. dzieci rocznie. Dzięki szczepionce już w latach 60. Zachorowalność na polio spadła do kilkudziesięciu przypadków rocznie. Ale to nie wszystko. Koprowski wczesne lata swojej kariery spędził także na badaniu wirusa żółtej febry. Dorobek zmarłego w 2013 roku naukowca można podziwiać w prawie 900 pracach publikowanych na całym świecie. Założył fundację im. Koprowskich, która do dziś wspiera naukowców w Polsce.
Adam Mickiewicz - 250M jak Mickiewicz
„Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie"- pisząc te słowa Mickiewicz w „Panu Tadeuszu" mieszkał na emigracji, a Litwa była była częścią Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Nie każdy wie, że tak naprawdę nie był Polakiem, a Litwinem, podobnie jak Juliusz Słowacki, który spędził część swojego życia w Londynie, we Francji i w Szwajcarii.

Jim Miklaszewski - 250M jak Miklaszewski
Słynny Jim Miklaszewski to dziennikarz, o którego względy biją się wszyscy politycy amerykańscy. Uznawany za jednego z najlepszych komentatorów telewizyjnych. Do czasu emerytury w 2016 roku związany był ze stacją NBC, a wcześniej z CNN. Sensacyjne wieści z Pentagonu, szczególnie za prezydentury Reagana, Busha czy Clintona, były jego specjalnością.
Barbara Piasecka-Johnson - 250P jak Piasecka-Johnson
Mało kto wie, że współzałożycielką słynnej firmy Johnson& Johnson, która jest jednym z najpopularniejszych producentów kosmetyków dla dzieci była Barbara Piasecka-Johnson. Jej majątek szacowany był na ponad 2,3 mld. dolarów, dzięki czemu była klasyfikowana jako jedna z najbogatszych kobiet na świecie. Jej chemiczno-kosmetyczne imperium to jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek na całym świecie.
Andrzej SewerynS jak Seweryn
Popularny aktor i reżyser, Andrzej Seweryn, znany jako jeden z najwybitniejszych artystów Francji, często pojawia się na deskach teatralnych i rodzimych produkcjach. Najsłynniejsze filmy, w którym podziwiał go cały świat to „Lista Schindlera", „Dyrygent" czy „Ostatnia rodzina", za który to film dostał nagrodę w kategorii najlepszy aktor. Polacy pamiętają go także jako Soplicę z „Pana Tadeusza", jako Jeremiego Wiśniowieckiego z „Ogniem i mieczem", czy Kapitana Wirskiego z „Człowieka z żelaza". Jako trzeci cudzoziemiec w historii został zaangażowany do najsłynniejszego teatru francuskiego Comedie-Francaise. Po 30 latach pobytu we Francji w 2010 r. wrócił do Polski, gdzie objął posadę dyrektora Teatru Polskiego. Prywatnie to pierwszy mąż Krystyny Jandy i ojciec Marii Seweryn.
Aleksander Wolszczan - 250W jak Wolszczan
Profesor Aleksander Wolszczan niczym Kopernik zmienił naszą świadomość dotyczącą kosmosu. Astronom z Filadelfii odkrył w1992 roku pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Profesor Pennsylvania State University jest także związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Instytutem Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Otrzymał wiele nagród, w tym Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a z rąk prezydenta Kwaśniewskiego odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wolszczan znalazł się także na liście 25 odkrywców wszechczasów, opublikowanej przez „Astronomy".
Andy Wozniak - 250W jak Wozniak
Korzystając codziennie z IPhone'a, nie do końca możesz sobie zdawać sprawę, że twórcą popularnej marki był także ... Polak. Steve Wozniak pierwszy komputer zbudował w wieku 14 lat. Jako młody człowiek pracował dla Helwett- Packarda. Warto wiedzieć, że Woźniak samodzielnie wymyślił i wypuścił w świat pierwszy komputer Apple I, który stał się protoplastą dzisiejszych rozwiązań firmy Apple. Wraz ze Stevem Jobsem zarządzał firmą od lat 70. do 1985 roku, kiedy doznał poważnych obrażeń w wypadku samolotu, który sam pilotował. W tym samym roku otrzymał amerykańską prestiżową nagrodę National Medal of Technology z rąk prezydenta Reagana. W późniejszych latach skupił na nowych wynalazkach: zaprojektował m.in. uniwersalnego pilota i technologię GPS. Oprócz tego wziął udział w szeregu projektów społecznych.
Pati YangY jak Yang
Pati Yang to pseudonim artystyczny Patrycji Hilton, z domu Grzymałkiewicz. Córka Jana Borysewicza, która odziedziczyła po słynnym ojcu talent muzyczny, obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie od 2001 roku tworzy wraz z mężem Stephenem Hiltonem. Nagrała m.in. w słynnym Air Studios, założonym przez producenta The Beatles. Pracowała przy ścieżce dźwiękowej do filmu Code 46. W Polsce wystąpiła w 2006 roku jako support Depeche Mode. Choć nie jest topową artystką z MTV, pozostaje w światowej czołówce twórców muzyki electronic i trip hop.
Dzięki takim Polakom nasza ojczyzna dziś słynie nie tylko z Jana Pawła II, czy Lecha Wałęsy, ale także z wybitnych osobowości naukowych, twórców kultury i biznesu. Baza talentów rodem z Polski jest ogromna. Niczym nomadzi przemierzamy świat w poszukiwaniu lepszego życia, często wykorzystując swoje cechy narodowe i doskonałą bazę edukacyjną. Litewska firma TransferGo stara się za nami nadążyć i dziś już oferta przelewów międzynarodowych jest dostępna w ponad 46 krajach świata. To także międzynarodowy sukces osiągnięty rękoma i lotnym umysłami emigrantów, za którymi nie stała ani bankowa fortuna, ani koneksje. Dziś firma służy Polakom w przesyłaniu pieniędzy taniej i szybciej niż było to możliwe kiedykolwiek wcześniej, bo choć pieniądze szczęścia nie dają, na pewno umożliwiają nam rozwój talentów i nowe odkrycia, a do tego sprawiają, że możemy spełniać także marzenia pozostałych w kraju rodzin i jednocześnie pomagać im także się rozwijać.
####################################################
Kontakt prasowy:
All 4 Comms
www.all4comms.com 

Fotogaleria