Wakacje oficjalnie dobiegły końca, co oznacza, że rodzice z całego kraju wrócili do swoich obowiązków przy odwożeniu i odbieraniu dzieci ze szkoły.
Większość dzieci jest podwożona i odbierana ze szkoły samochodem. Najnowsze statystyki mówią, że aż 42% dzieci w szkołach podstawowych przyjeżdża do szkoły samochodem. Jednakże, w związku z tym, że dzieci stają się coraz mniej aktywne, a nadwaga wśród najmłodszych jest coraz większym problemem, rodzice starają się temu zaradzić i wysyłają swoje pociechy do szkoły np. rowerem.
Angielska Narodowa Izba Zdrowia donosi, że w latach 2016/2017 jedno na pięcioro dzieci w wieku 6 lat cierpi na nadwagę. To znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Wskazywanych jest wiele przyczyn, dlaczego nadwaga wśród dzieci staje się coraz bardziej powszechna. Poza dietą, jednym z powodów jest ilość aktywności fizycznej.
Badanie wykonane przez „Statista" wskazuje, że od 2013 roku, dzieci spędzają znacznie więcej czasu oglądając telewizję lub grając w gry komputerowe. W 2017 roku, dzieci w wieku 3-4 lata spędzały 5,9 godzin tygodniowo jedynie grając. 5-7-latki spędzały 7,3 godzin grając, 8-11-latki, 10 godzin, a 12-15-latki aż 12,2 godzin.
Jeśli dodamy do tego liczbę godzin spędzonych każdego dnia oglądając telewizję i używając telefonu komórkowego, staje się jasne, że dzieci w każdym wieku spędzają więcej czasu w Internecie i w domu niż bawiąc się na dworze.
Jazda na rowerze do szkoły to idealny sposób dla rodziców, aby zachęcić swoje dzieci do uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz do przyzwyczajania ich do uprawiania sportu już w młodym wieku.
Jednakże, co jest w zupełności zrozumiałe, rodzice martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci, gdy te jeżdżą na rowerze. Ta niepewność sprawiła, że wielu rodziców odeszło od zachęcania dzieci do jazdy na rowerze.
Jeśli jednak rodzice chcieliby dalej zachęcać dzieci do dojeżdżania do szkoły na rowerze, Barbarą Wojno , specjalista od urazów osobistych z firmy Osbornes Law, ma kilka rad odnośnie bezpieczeństwa oraz zasad dla dzieci na rowerach.
1. Ćwiczenia z jazdy na rowerze - zapisanie dziecka na zajęcia z jazdy na rowerze jest świetnym sposobem, aby zwiększyć jego pewność siebie na drodze. Szkoły oraz lokalne samorządy powinny oferować darmowe kursy z „rowerowania". W pierwszej kolejności zapytaj o to w szkole. Oczywiście są też takie kursy, na których również rodzice mogą sobie przypomnieć jak powinno się prawidłowo jeździć na rowerze!
2. Ścieżki rowerowe - unikaj głównych ulic na swojej drodze do szkoły, wybieraj raczej spokojne tereny. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możliwe, że są tam ścieżki rowerowe, którymi możesz jechać choć przez część swojej trasy. Ścieżki rowerowe mają specjalny tor bądź wydzielają specjalną ścieżkę, po której mogą poruszać się jedynie rowerzyści.
3. Odpowiedni rower - upewnij się, że rower Twojego dziecka jest odpowiednio dobrany do jego wzrostu. We wszystkich renomowanych sklepach rowerowych otrzymasz radę co do odpowiedniej wielkości roweru dla Twojego dziecka. To jest bardzo ważne - źle dobrany rower może sprawić, że dziecko nie będzie miało nad nim pełnej kontroli. Sklepy rowerowe są też świetnymi miejscami, w których pracownicy zadbają o to, aby rower Twojego dziecka był w pełni sprawny. Pamiętaj też o regularnym przeglądzie zalecanym przez Ministerstwo Transportu, aby przede wszystkim hamulce i światła zawsze były w dobrej kondycji.
4. Zakładaj kask - „wielka debata o kaskach" trwa, ale ostatecznie to od rodziców zależy czy chcą, aby ich dziecko miało kask. Generalnie, dla młodszych dzieci, kask to dobry pomysł.
5. Zasady na drogach - naucz swoje dziecko, że nie tylko oni korzystają z drogi, a dzielą ją z innymi użytkownikami ruchu takimi jak piesi, inni rowerzyści bądź samochody. Jeśli sam jeździsz na rowerze, to znasz zasady obowiązujące na drodze. Przekaż je zatem swojemu dziecku tak, aby na pewno zrozumiało.
Kończąc, Barbara zachęca rodziców do jeżdżenia ze swoimi dziećmi tak, aby byli za nimi. Jeśli jedziecie w grupie, w której znajduje się dwóch dorosłych, jeden zawsze powinien być z przodu.
Skontaktuj się z Barbarą Wojno po bezpłatną konsultację prawną - www.prawnikwuk.com lub pod numerem telefonu +44 (020) 7482 8450.