Po znalezieniu zakwaterowania warto dokonać rejestracji w odpowiedniej przychodni i zapisać się do lekarza ogólnego (rodzinnego) – General Practitioner (GP), aby móc skorzystać z pomocy w razie nagłej potrzeby.
Świadczenia lekarzy rodzinnych
Do lekarza rodzinnego możesz się zwrócić ze wszystkimi problemami zdrowotnymi. On w razie potrzeby skieruje Cię do specjalisty lub szpitala. Wizyta u lekarza ogólnego, przyjmującego w ramach NHS jest bezpłatna, podobnie jak większość zapewnianych przez niego usług.
Do podstawowych świadczeń lekarzy GP należą m.in.:
• ogólna opieka lekarska i porady medyczne;
• badania ogólne;
• szczepienia;
• zwolnienia lekarskie;
• skierowania na badania i leczenie specjalistyczne oraz szpitalne;
• wydawanie recept.
Z własnej kieszeni będziesz prawdopodobnie musiał zapłacić za wykupione lekarstwa. Więcej na ten temat znajdziesz w temacie Apteki i lekarstwa.
Jak znaleźć lekarza GP
Żeby odnaleźć najbliższą przychodnię i lekarza GP w Anglii, wystarczy zadzwonić pod numer NHS Direct: 0845 46 47 lub wpisać swój kod pocztowy na stronie internetowej www.nhsdirect.nhs.uk .
W październiku 2009 r. NHS uruchomił stronę Find and choose services, za pomocą której pacjenci mają możliwość porównania usług przychodni w Anglii i wybrania tej, która najbardziej im odpowiada (pod względem godzin przyjęć, czasu oczekiwania na wizytę, jakości obsługi itp.).
Numer NHS Direct w Walii jest taki sam, a adres strony to www.wales.nhs.uk .
Spis wszystkich przychodni w Irlandii Północnej znajdziesz pod adresem www.n-i.nhs.uk .
W Szkocji skorzystaj z telefonicznych usług NHS 24: 08454 24 24 24 lub ze strony www.nhs24.com .
Więcej informacji znajdziesz także w temacie Szukanie pomocy medycznej.
Rejestracja
Rejestracja u lekarza pierwszego kontaktu jest bezpłatna. W recepcji wybranej przychodni poproś o formularz rejestracyjny.
Możesz zostać poproszony o następujące dane:
• imię i nazwisko;
• wiek;
• data urodzenia;
• akt urodzenia;
• adres (nawet jeżeli jest to adres tymczasowy);
• numer telefonu (jeżeli masz telefon);
• dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty);
• dowód potwierdzający prawo do bezpłatnej opieki medycznej w NHS (na przykład numer NIN lub swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego).
Kiedy rejestrujesz również innych członków swojej rodziny, przynieś te same informacje odnoszące się do nich. Dzieci poniżej szesnastego roku życia powinny być zarejestrowane u GP przez rodziców.
Lekarz lub pielęgniarka, chcąc ustalić ogólny stan zdrowia nowego pacjenta, może przeprowadzić z Tobą krótką rozmowę na temat przebytych chorób i zrobić podstawowe badania.
Jeżeli zażywasz regularnie jakieś leki przepisane w Polsce, warto na pierwsza wizytę przynieść ze sobą opakowanie (choćby puste). Ułatwi to lekarzowi ustalenie brytyjskiego odpowiednika leku oraz dawkowanie.
Jeżeli planujesz pozostać w UK krócej niż 3 miesiące lub często zmieniasz miejsce zamieszkania, poproś o rejestrację tymczasową.
Może się zdarzyć, że otrzymasz odmowną decyzję przyjęcia do przychodni (na przykład z powodu nadmiaru pacjentów). Wówczas powinieneś dostać uzasadnienie na piśmie i zarejestrować się w innej placówce. Zgłoś się do lokalnego Primary Care Trust (PCT), które pomoże Ci znaleźć innego GP.
Lekarza pierwszego kontaktu w każdej chwili można zmienić na innego, bez podawania przyczyny i zbędnych formalności. Nie musisz zmieniać lekarza, jeśli przeprowadzasz się do innego regionu, chyba że Twój lekarz uzna to za konieczne.
Rejestracja w Urlandii Północnej
W Irlandii Północnej, aby się zarejestrować w danej przychodni, należy wypełnić formularz HS22X, który można pobrać (w polskiej wersji językowej) ze strony Centralnej Agencji Usług Medycznych (CSA):www.centralservicesagency.n-i.nhs.uk.
Jeśli wybrana przychodnia wyrazi zgodę na zarejestrowanie Cię jako pacjenta, przyjmie formularz i wyśle go do CSA. W ciągu trzech tygodni powinieneś otrzymać kartę świadczeń zdrowotnych (medical card) na adres domowy. W razie problemów ze znalezieniem przychodni, która przyjęłaby Twój formularz HS22X, wyślij go bezpośrednio do Centralnej Agencji Usług, która przydzieli Ci miejsce w jednej z placówek.
Uprawnione do świadczeń lekarza ogólnego są osoby, które przebywają lub zamierzają pozostać w Irlandii Płn. przez okres dłuższy niż sześć miesięcy. Jeśli nie jesteś pewien daty wyjazdu, lepiej podczas rejestracji powiedzieć, że zamierzasz pozostać na stałe. W przeciwnym wypadku po upływie podanego terminu możesz zostać bez uprzedzenia usunięty z listy pacjentów. Jeżeli później zdecydujesz się wyjechać, wystarczy powiadomić o tym przychodnię, która wówczas usunie Cię z listy.
Wizyta u lekarza
Większość przychodni jest otwarta od poniedziałku do piątku w zwykłych godzinach urzędowania. Żeby umówić się na wizytę z lekarzem, konieczne jest wcześniejsze, osobiste bądź telefoniczne, ustalenie terminu. Są także możliwości zamawiania wizyty u lekarza on line, poprzez strony internetowe niektórych przychodni lub szpitali. Skorzystaj z tej formy, jeśli Twój GP przyjmuje w danej placówce. Czas oczekiwania w przypadkach mniej pilnych może wynieść kilka dni. Pacjenci z pilnymi problemami przyjmowani są w miarę możliwości tego samego dnia.
Przychodząc na umówioną wizytę, zgłoś się najpierw w rejestracji, by osoba dyżurująca mogła umieścić Cię na liście oczekujących, a następnie czekaj na swoją kolejkę. Standardowo wizyta u lekarza trwa koło 10 minut. Jeśli uważasz, że Twoja wizyta może potrwać dłużej, zgłoś to w czasie rejestracji.
Staraj się nie spóźnić, w przeciwnym razie prawdopodobnie będziesz musiał umówić się po raz kolejny. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł przyjść na umówioną wcześniej wizytę, zadzwoń do przychodni i ustal nowy termin.
Wizyta domowa
Jeśli czujesz się tak źle, że nie jesteś w stanie udać się do przychodni, możesz być uprawniony do skorzystania z wizyty domowej lekarza rodzinnego. W tym celu powinieneś skontaktować się z przychodnią. Domowa wizyta wchodzi w grę tylko wtedy, gdy lekarz rodzinny uzna, że wymaga tego stan Twojego zdrowia.
Jeśli nie znasz angielskiego
NHS zapewnia pomoc językową w ponad 150 najczęściej używanych językach świata.
Jeśli potrzebujesz pomocy tłumacza w czasie wizyty u lekarza, powinieneś ją zamówić z wyprzedzeniem w danej przychodni lub w szpitalu.
Pomoc tłumacza obejmuje także tłumaczenie niezbędnych dokumentów medycznych.