22 Styczeń 2025      Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

#YouAreNotAlone: Ważne przypomnienie rządu brytyjskiego

Static330

Ważne przypomnienie dla ofiar przemocy domowej pochodzących z Europy Wschodniej:
„Pomoc jest dostępna w trakcie i po pandemii koronawirusa"

Rząd przypominaspołecznościomwschodnioeuropejskim w Wielkiej Brytanii, że w ramach trwającej kampanii#YouAreNotAlone dotyczącej przemocy domowejpomoc i wsparcie są nadal dostępne nawet podczas pandemii koronawirusa.


Kampania #YouAreNotAlonezostała po raz pierwszy uruchomiona w kwietniu 2020 r. i jest skierowana do osób ze wszystkich grup etnicznych, w każdym wieku i z różnych środowisk.

Powstała w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na pomoc związaną z przemocą domową podczas pierwszego lockdownu. Ideą kampanii jestzapewnienie i poinformowanie każdego, kto jest zagrożony lub doświadcza przemocy domowej, że:

• Pomoc i wsparcie są dostępne dla ofiar i ich dzieci nawet w czasie pandemii koronawirusa
• Wszystkie ofiary mogą skorzystać ze wsparcia, jeśli tylko mogą opuścić dom, aby szukaćpomocy nawet podczas pandemii koronawirusa
• Zgodnie z obecnymi zasadami lockdownu ludzie mogą opuścić dom, jeśli grozi im krzywda, w tym przemoc domowa
• Jeśli jesteś w bezpośrednim niebezpieczeństwie, zadzwoń pod numer 999, a policja udzieli Ci pomocy
• Ty i Twoje dzieci możecie nadal korzystać ze wsparcia dla ofiar przemocy domowej, nawet jeśli martwicie się o swój status imigracyjny

Pani BeataKubiak, Polka mieszkająca w Wielkiej Brytaniiprzez 16 lat doświadczała emocjonalnego, psychologicznego i fizycznego znęcania się ze strony męża. „Uzyskanie wsparcia od organizacji takich jak Opoka może być niezwykle przydatne. Ich programy i rady naprawdę pomogły mi odzyskać pewność siebie i poczucie własnej wartości, dlatego zawsze będę im wdzięczna,"mówi.

„Jeśli doświadczasz przemocy, nie wstydź się, nie musisz cierpieć w ciszy, ponieważ jest tak wiele darmowego wsparcia, dostępnego nawet podczas pandemii koronawirusa. Zasługujesz na życie pełne radości, a nie strachu, dlatego namawiam Cię dzisiaj, aby szukać wsparcia", dodaje.

Aneta Mackell z Opoki, polskiej organizacji charytatywnej zajmującej się przemocą domową w Wielkiej Brytaniiistniejącej od 2012 roku, której celem jest poprawa życia kobiet i ich rodzin, tłumaczy: „Przemoc domowa może mieć charakter fizyczny, psychiczny, seksualny, emocjonalny czy ekonomiczny.Jej sprawcą może być partner, były partner lub inny członek rodziny. Kimkolwiek jest i jakąkolwiek formę przybiera przemoc w rodzinie, każda przemoc domowa jest przestępstwem".

„Nasza kultura przywiązuje ogromną wagę do udanego małżeństwa. To niezmiennie wywiera presję na żony, zmuszając je do poświęcania swoich uczuć i stawiania potrzeb męża ponad swoje – nawet jeśli doświadczają przemocy domowej. Chcę zachęcić wszystkie kobiety i mężczyzn, którzy są ofiarami przemocy domowej, do uświadomienia sobie, że nie są sami i że mają prawo do wyrwania się z każdej sytuacji, która ma miejsce w domu i prowadzi do ich bólu lub niepokoju. I że istnieje wiele organizacji, takich jak Opoka, które chcą pomóc im i ich dzieciom w uzyskaniu potrzebnego wsparcia", podkreśla rzecznik prasowy organizacji Opoka.

Social media hero static - Twittwe PL - 440
WedługbadaniaCrime Survey for England and Wales (CSEW) z końcamarca 2020 r.:
● Szacuje się, że w ciągu ostatniego roku 7,3% kobiet (1,6 mln)i 3,6% mężczyzn (757 tys.) doświadczyło przemocy domowej.
● Od kwietnia 2020 r. do lutego 2021 r. organizacja charytatywna Refuge zajmująca się udzielaniem wsparcia dla kobiet, które są ofiarami przemocy domowej, odnotowała 61-procentowy wzrost liczby zarejestrowanych połączeń i kontaktów w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2020 r.
● Odnotowano również 700-procentowy wzrost liczby wizyt na stronie internetowej organizacji Refuge(z 10 500 do 73 595 średnio odwiedzin miesięcznie), gdzie znajdują się informacje na temat rozpoznawania przemocy domowej, planowania bezpieczeństwa oraz praw kobiet i dostępnych możliwości.

Kampania #YouAreNotAlone zachęca również osoby, które znają kogoś, kto doświadczaprzemocy domowej, do szukania wsparcia na stronie gov.uk/domestic-abuse lub do dzwonienia na bezpłatną całodobową ogólnokrajową linię pomocy ds. przemocy domowej oferowaną przez Refuge pod numerem 0808 2000247 (alternatywne infolinie na terenie Anglii poniżej).

W związku z ostatnimi szeroko zakrojonymi dyskusjami na temat bezpieczeństwa kobiet rząd zachęcatakże do składania zeznań w sprawie przemocy wobec kobiet i dziewcząt (ViolenceAgainst Women and Girls call for evidence). Celem tego działania jest poznanie poglądów i doświadczeń ludzi z różnych środowisk, aby pomóc w kształtowaniu nowej strategii dotyczącej przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz zapewnić rządowi możliwość ochrony większej liczby ofiar i walki ze sprawcami.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wsparcia dostępnego w trakcie lockdownu, odwiedź stronę gov.uk/domestic-abuse. Możesz również zadzwonić na jedną z poniższych infolinii lub skontaktować się z jedną z wymienionymi organizacji wschodnioeuropejskich w celu uzyskania wsparcia:

Infolinie:
• Całodobowa Bezpłatna Linia dla Ofiar Przemocy Domowej(NationalDomesticAbuseHelpline)prowadzona przezRefugedla ofiar w Anglii: 0808 2000 247. Możliwość rozmowy przez tłumacza
• CałodobowaLinia dla Ofiar Przemocy Domowej w Walii: 0808 80 10 800 lub wyślij sms 078600 77 333
• Infolinia dla mężczyzn, którzy doświadczająprzemocy domowej 0808 801 0327

Organizacje niosące pomoc ofiarom przemocy domowej pochodzącym z Europy Wschodniej:
● Opoka Bristol–wspiera polskie kobiety i ich dzieci, które doświadczają przemocy w rodzinie, oferuje wsparcie psychologiczne, wyjaśnia opcje prawne. Nr telefonu: 0300 365 1700. Więcej informacji: opoka.org.uk
● VestaSpecialist Family Support – oferuje specjalistyczne wsparcie dla polskich rodzin w Anglii i Walii. Więcej informacji: www.vestasfs.org
● FENIKS Counselling, Personal Development and Support Services Ltd– pomaga imigrantom z Europy Środkowo-Wschodniej w rozwiązywaniu problemów natury psychologicznej, oferuje terapię indywidualną oraz dla par, grupy wsparciai warsztaty. Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji: feniks.org.uk
● Shrophire CIC-lokalna organizacja z Shewsbury, 07894 739300

 

Fotogaleria