Jako obywatele Unii Europejskiej możemy polskie prawo jazdy wymienić na angielskie. Prawo jazdy przyda się jako potwierdzenie adresu zamieszkania, a jako takie jest akceptowane wszędzie (Otwarcie konta w banku, NIN). Jednocześnie wymiana prawa jazdy spowoduje, że staż jako kierowca liczy się od nowa!
Do wymiany prawka potrzebujesz:
D1 application form - dostępny na poczcie (wystarczy poprosić), lub zamówić dokumenty na Wasz adres domowy, można to uczynić tu: DVLA formularz D1.
- 1 aktualne zdjęcie paszportowe
- paszport
- prawo jazdy
- £50
Do formularza D1 dołączona jest ulotka informacyjna jak krok po kroku wypełnić cały formularz. Trzeba zwrócić uwagę czy wszystko dobrze i w odpowiednich miejscach mamy ponaznaczane. Na formularzu wklejasz zdjęcie. Na poczcie prosisz o postal order na kwotę £50.00, płacisz gotówką i dostajesz w zamian kwitki (za sam postal order płaci się coś około £3), mniejszą część odrywasz i zostawiasz dla siebie jako dowód. Resztę, po napisaniu dla kogo jest postal order (DVLA Swansea) wkładasz do tej samej koperty w której było D1, razem z formularzem wypełnionym i podpisanym, i z paszportem. Całość wysyłamy Royal Mail Special Delivery na adres: DVLA, Swansea, SA99 1BT
Koszt całości czyli wymiana prawka + wysyłka zamyka się w kwocie £55.00. Do 15 dni powinni przysłać paszport i nowe prawo jazdy. Polskie prawo jazdy zostaje odesłane do Polski. Jeśli termin mija, a my wciąż nie dostaliśmy ani prawka ani dokumentów to wystarczy się w tej sprawie skontaktować z DVLA - Driver and Vehicle Licencing Agency mailem lub telefonicznie. Wszystkie namiary w ulotce.
W przypadku kiedy nie chcesz wysyłać swojego paszportu możesz pofatygować się z aplikacją osobiście do najbliższego biura DVLA i za dodatkowe £4.00 DVLA oddaje paszport od razu. Dla Milton Keynes biuro DVLA znajduje się: Ground Floor, Riverside House, Riverside Way, Bedford Road, Northampton, NN1 5PE
Godziny przyjmowania interesantów:
Od poniedziałku do piątku 9.00 - 17.00
oraz 9.30 do 17.00 w drugą środę każdego miesiąca.
Więcej biur lokalnych dla innych miejscowości znajdziecie tutaj.
Z polskim prawkiem w formie książeczki podobno mogą być problemy jeśli chodzi o wymianę.
Czy zamiast paszportu przy wymianie prawka może być dowód osobisty?
Jeśli do wymiany prawka chcesz wysłać dowód osobisty to musisz mieć zdjęcie i formularz D1 podpisane przez osobę, obywatela UK, która zna ciebie co najmniej 2 lata, mieszka pod stałym adresem w UK i nie może to być członek rodziny ani nikt kto mieszka pod tym samym adresem (ma to być twój sąsiad, bibliotekarz, policjant, lekarz itp.). Innymi słowy - wyślij paszport.
Procedura starania się o prawo jazdy w UK
Jeżeli w ogóle nie posiadasz prawa jazdy, możesz się o nie postarać. Twoje pierwsze prawko w UK to "Provisional Driving Licence". Z takim prawem jazdy możesz prowadzić pojazd tylko i wyłącznie w towarzystwie osoby która posiada "full" prawo jazdy. Cała procedura zdobycia "Provisional Driving Licence" wygląda mniej więcej tak samo jak wymiana. Należy wypełnić druk D1 odpowiednio zaznaczając że to podanie o "Provisional Driving Licence". Koszt ten sam - £50.00. Takie prawo jazdy może posłużyć jako proof of address. Provisional Driving Licence jest ważne przez rok - w ciągu tego okresu podejmujesz się egzaminów, teoretycznych i praktycznych, po to żeby uzyskać "Full Driving Licence".
Źródło: http://www.thepoles.eu/wymiana-polskiego-prawo-jazdy-na-angielskie.html
Animacja NHS England wyjaśnia, w jaki sposób pracownicy służby zdrowia w lokalnej przychodni mogą pomóc Ci uzyskać odpowiednią opiekę, gdy jej potrzebujesz. Oprócz wizyty u lekarza rodzinnego lub pielęgniarki, możesz otrzymać propozycję wizyty u farmaceuty, specjalisty zdrowia psychicznego, ratownika medycznego, fizjoterapeuty lub pracownika opieki środowiskowej, w zależności od konkretnego problemu medycznego. Udostępniamy ten film za pośrednictwem pracowników służby zdrowia oraz organizacjom dedykowanych społecznościom.
Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang. „Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.
Za sprawą tysięcy dodatkowych pracowników służby zdrowia pracujących w lokalnych społecznościach NHS England rozszerza wsparcie oferowane pacjentom w ich przychodniach lekarskich.
Kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości na temat dostępnych usług jest rezultatem ankiety, która ujawniła, że jedna na trzy osoby w Anglii (36% respondentów) nie zdaje sobie sprawy z różnych opcji leczenia dostępnych dla nich w przychodniach lekarza rodzinnego.