21 Maj 2022      Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Szczepienia dzieci 12-15

logo NHS

Polska pediatra z ponad dwudziestoletnim doświadczeniemodpowiada na pytania dotyczące Covid-19 i szczepionek przeciw grypie dla dzieci

We wrześniu czołowi brytyjscy lekarze zalecili zaszczepienie wszystkich dzieci w wieku od 12 do 15 lat pierwszą dawką szczepionki Pfizer-BioNTech Covid-19 po to,aby chronić ich zdrowie fizyczne i psychiczneoraz zapobiec przerwom w procesie edukacji. Program szczepień przeciwko grypie dla szkół został również rozszerzony o wszystkie dzieci ze szkół podstawowych oraz klasy siódmej szkoły średniej (Year 7 of secondary school), aby objąć wszystkich uczniów szkół średnich do roku 11. włącznie.


W ciągu ostatniego miesiąca większość rodziców w całym kraju powinna otrzymać listy ze szkoły, które zapraszają kwalifikujące się dzieci do zaszczepienia się w szkole. Celem tych działań jest zaszczepienie jak największej liczby dzieci przed zimą, ponieważ naukowcy przewidują szczególnie wyjątkowo trudnysezon grypowy, przy jednoczesnym wzroście liczby przypadków Covid-19,co obserwujemy już wniektórych szkołach.

W celu przekazania rzetelnej informacjipolskim rodzinom, nawiązaliśmy współpracęze znaną polską pediatrą dr Beatą Szymczyk Hałas, która ma 25-letnie doświadczenie w doradztwie w zakresie chorób zakaźnych. Dr Szymczyk-Hałasjest także ekspertemz zakresu wirusologii i członkiem Royal College of Pediatric and Child Health. Specjalnie dla nas odpowiada na pytania czytelników dotyczące szczepień przeciwko Covid-19 i grypie.

Czy te szczepionka przeciwko Covid-19 jest bezpieczna dla dzieci?

Szczepionka przeciw Covid-19 (Pfizer- BioNTech) zostałaprzetestowana klinicznie w USA, Wielkiej Brytanii i w Izraelu. Badania wykazały, że są bezpieczne i dobrze działają w przypadku młodych ludzi. Szczepionka jest dostępna już od ponad roku. Od zeszłego lata, dziesiątki młodych ludzi na całym świecie, w tym w USA, Nowej Zelandii, w Kanadzie, Hiszpanii czy w Izraelu.Szczepionka okazała się skuteczna, przynosząc korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci,pozwalając na ich aktywny udział w życiu społecznym.

Skoro Covid-19 w większości przypadków dotyczy osób starszych, dlaczego młodzi ludzie też potrzebują szczepionki?

Obecnie największą ilość przypadków Covid-19 notujemy u dzieci, które są niezaszczepione¹. Chociaż dzieci rzadziej trafiają do szpitala z powodu nasilonych objawów, mogą wciąż poważnie chorować i opuszczać szkołę z powodu objawów tzw. długiego Covida.

Szczepionka znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania i poważnego przebiegu choroby. Szczepienie dzieci pełni także istotną rolę w redukcji transmisji wirusa. Bardziej prawdopodobne jest, że zaszczepione dziecko nie zakaża. Im więcej dzieci zaszczepionych, tym większa bariera bezpieczeństwa przed wirusem dla nas wszystkich. Szczepienie dzieci może pełnić także istotną funkcję w zatrzymaniu powstawania nowych wariantów, ponieważ wirusy nie mają szansy znaleźć odpowiedniego żywiciela. Na tą chwilę wiele szkół doświadcza wzrostu ilości przypadków Covid-19, a wszyscy wiemy jak ogromny wpływ mają zamknięcia szkół i izolacja na życie młodych ludzi.

Dlaczego tak istotne jest podanie dzieciom szczepionki przeciwko grypie w tym roku?

Szczepionka przeciwko grypie pomoże zabezpieczyć dziecko przeciwko czasami bardzo ciężko przebiegającej chorobie. Dzieci poniżej 5 r. ż. stanowią najliczniejszą grupę populacji hospitalizowanej z powodu grypy². Szczepienie dzieci przeciwko grypie zmniejsza także ryzyko transmisji na pozostałych członków rodziny- np. dziadków, którzy mogą być bardziej narażeni na komplikacje z powodu grypy i długotrwałą chorobę.

Jakie szczepionki są podawane dzieciom?

Dzieci i młodzież w wieku 12-15 lat powinny otrzymać dwie dawki szczepionki Pfizer-BioNTech w odstępie minimum 3 miesięcy pomiędzy dawkami. Jest to obecnie jedyna szczepionka Covid-19 zatwierdzona dla tej grupy wiekowej. Osoby ze słabym układem odpornościowym mogą potrzebować trzech zastrzyków. W tych szczególnych przypadkach porozmawiaj z lekarzem swojego dziecka i ustalcie plan działania.

Dzieci w wieku 2 lub 3 lat (do 31 sierpnia 2021 r.) mogą otrzymać szczepionkę przeciw grypie w przychodni swojego lekarza rodzinnego. Dzieciom w wieku szkoły podstawowej i średniej, od zerówki do klasy jedenastej (Year 11) będzie oferowana szczepionka w szkole. Dzieci z przewlekłymi schorzeniami kwalifikują się do szczepienia przeciwko grypie od 6. miesiąca do 17. roku życia. Niektóre dzieci z różnych powodównie mogą otrzymać szczepienia w postaci aerozolu. Tym dzieciom zostanie zaproponowana alternatywna szczepionka w formie zastrzyku. Covid-19 i grypa to całkowicie różne wirusy i wymagają dwóch oddzielnych szczepień. Obydwie szczepionki mogą być podane jednocześnie, również z innymi szczepionkami jak HPV czy DTP MenACWY.

W jaki sposób podaje się szczepionkę?

Większość dzieci otrzyma szczepienia w klasie na terenie swojej szkoły. Rodzice i opiekunowie młodych ludzi w wieku od 12 do 15 lat powinni jużotrzymać list od instytucji szczepiącej w danym rejonie przeciwko Covid-19 z prośbą o zgodę na szczepienie.

W tym roku do rodziców dzieci powyżej 12 r.ż. także trafi list z zaproszeniem na szczepienie przeciwko Covid-19 do lokalnej kliniki szczepień lub lekarza pierwszego kontaktu. To świetna opcja dla rodziców, którzy chcą być ze swoimi dziećmi lub chcą się zaszczepić w tym samym czasie. Odwiedź stronę nhs.uk/covidvaccine, aby zarezerwować szczepienie online.

Czy mojemu dziecku zostanie zaproponowana szczepionka w szkole bez mojej wiedzy?

Rodzice zostaną poproszeni o wyrażenie zgody przez Internet lub poprzez podpisanie papierowego formularza, zanim ich dzieci zostaną zaszczepione w szkole. W przypadku szczepionek przeciw grypie i Covid-19 należy wyrazić oddzielną zgodę. Rozdawane będą ulotki zawierające dalsze informacje na temat szczepionek, które pomogą ci w podjęciu najlepszej decyzji dla Twojej rodziny. Najlepiej przedyskutować z dziećmi szczepienie i wspólnie podjąć decyzję.

W szkołach średnich niektórzy młodzi ludzie będą na tyle dojrzali, by sami wyrazić zgodę. Pracownicy służby zdrowia ze szkolnego zespołu ds. szczepień porozmawiają z młodą osobą i dołożą wszelkich starań, aby skontaktować się z rodzicem i uzyskac jego zgodę. Specjaliści ci mają doświadczenie w szczepieniu młodych ludzi i będą odpowiedzialni za ocenę, czy młody człowiek jest już na tyle dojrzały, aby podjąć samodzielną decyzję dotycząca własnego zdrowia jeśli dziecko podejmie inną decyzję niż rodzic.

Programy szczepień są prowadzone w szkołach od dawna i mają ogromny wkład w zachowanie dobrego poziomu zdrowia publicznego na terenie Wielkiej Brytanii. Szczepienia to nasza najsilniejsza broń w walce z infekcjami. Oczywiście dobrze jest jednak uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Aby uzyskać więcej informacji na temat szczepionki przeciwko Covid-19 dla dzieci, odwiedź: www.gov.uk/government/publications/covid-19-vaccination-resources-for-children-and-young-people lub nhs.uk/covidvaccine, aby znaleźć swoją najbliższe centrum.

Więcej informacji na temat szczepionki przeciw grypie dla dzieci można znaleźć na stronie: https://www.nhs.uk/conditions/vaccinations/child-flu-vaccine/

Źródła informacji:

https://coronavirus.data.gov.uk/details/cases?areaType=nation&areaName=England

  1. 2021.11.16 WinterVaccinations PrimaryStudents 1x1 - 440

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

MMR Childhood Vaccinations Campaign

16.02.2022 - promowane - 330

Co dziesiąte dziecko rozpoczynające szkołę jest zagrożone zakażeniem odrą
Chrońmy nasze dzieci przed chorobami wieku dziecięcego – ostrzega dr Agnieszka Biel. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) i NHS wzywają rodziców i opiekunów do upewnienia się, że ich dzieci są na bieżąco ze szczepieniami przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) oraz ze wszystkimi innymi rutynowymi szczepionkami dziecięcymi. Jak pokazują najnowsze dane, liczba szczepień MMR spadła do najniższego poziomu od dziesięciu lat.


Przełom- Wielka Brytania zacznie oferować leki na Covid!

26.01.2022 - 330-2

Masz pozytywny wynik testu na koronawirusa?

Zapisz się na badanie nad lekiem przeciwko COVID-19

  • Eksperci i rząd wystosowali apel do ochotników wykazujących pozytywny wynik testu na COVID-19 do zarejestrowania się w wiodącym na świecie badaniu leku przeciwwirusowego
  • Akcję rekrutacyjną wspierają organizacje charytatywne, w tym Kidney Care UK, Cystic Fibrosis Trust, Diabetes UK i British Liver Trust, ze względu na możliwość ochrony pacjentów przed hospitalizacją w przypadku występowania współistniejących schorzeń nerek, wątroby oraz mukowiscydozy i cukrzycy
  • Co najmniej 6000 dodatkowych uczestników badań jest potrzebnych jak najszybciej, aby terapie ratujące życie mogły być wdrożone na szeroką skalę
  • Osoby chętne mogą zarejestrować się tutaj:
  • jest w wieku powyżej 50. roku życia lat lub ma od 18 do 49 lat i cierpi na choroby lub schorzenia współistniejące, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju ciężkiego COVID-19.
Noworoczna kampania zachęcająca do szczepień kobiety w ciąży

20.01.2022 - 330

Nowa kampania zachęcająca kobiety w ciąży do przyjęcia przypominającej dawki szczepienia przeciwko Covid

• W ramach noworocznej kampanii rządowej kobiety w ciąży są zachęcane do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19
• Prawie wszystkie kobiety w ciąży, które były hospitalizowane lub przyjmowane na oddział intensywnej terapii z powodu COVID-19, nie były szczepione.


Boost Day- dzień mobilizacji

04.12.2012 - 330

Tego #DniaMobilizacji przypominamy wszystkim o zaszczepieniu się, dawce przypominającej i ochronie, szczególnie przed sezonem świątecznym.

 Aktualnie 98% kobiet w ciąży hospitalizowanych z powodu #koronawirus nie otrzymało #szczepionka.


Szczepienia dzieci 12-15

logo NHS

Polska pediatra z ponad dwudziestoletnim doświadczeniemodpowiada na pytania dotyczące Covid-19 i szczepionek przeciw grypie dla dzieci

We wrześniu czołowi brytyjscy lekarze zalecili zaszczepienie wszystkich dzieci w wieku od 12 do 15 lat pierwszą dawką szczepionki Pfizer-BioNTech Covid-19 po to,aby chronić ich zdrowie fizyczne i psychiczneoraz zapobiec przerwom w procesie edukacji. Program szczepień przeciwko grypie dla szkół został również rozszerzony o wszystkie dzieci ze szkół podstawowych oraz klasy siódmej szkoły średniej (Year 7 of secondary school), aby objąć wszystkich uczniów szkół średnich do roku 11. włącznie.


Fotogaleria