9 Marzec 2021      Imieniny obchodzą: Franciszka, Katarzyna, Dominik

Michal Tokajuk opowiada o swojej roli farmaceuty społecznego

NHS - 330

Rozmawiamy z farmaceutą społecznym Michalem Tokajukiem z Raynes Park, aby dowiedzieć się więcej o jego roli oraz o tym, w jaki sposób farmaceuci pomagają ludziom w przypadku mniej poważnych problemów ze zdrowiem.
- Jak długo jesteś farmaceutą społecznym i co Cię do tego zainspirowało?


- Jestem wykwalifikowanym farmaceutą od szesnastu lat. Zainspirowała mnie mama, która jest farmaceutką, dzięki czemu w dzieciństwie dużo czasu spędziłem w aptece. Przyjemnie było patrzeć, jak pacjenci ufają farmaceutom i przychodzą do nich po poradę.
- Ile szkoleń z zakresu medycyny ma za sobą farmaceuta?
Wiele ludzi dziwi się, kiedy odkryje, że każdy farmaceuta przez pięć lat szkoli się z zakresu zażywania lekarstw, zanim otrzyma kwalifikacje. Jest też wyszkolony w zakresie radzenia sobie z mniej poważnymi problemami zdrowotnymi oraz udzielania porad w zakresie pomocy medycznej.
- W przypadku jakich problemów może pomóc farmaceuta?
- Farmaceuci społeczni mogą pomóc w wielu sprawach:
• Możemy udzielić porady klinicznej ludziom, którzy borykają się z mniej poważnymi problemami ze zdrowiem, takimi jak kaszel, przeziębienie, ból gardła, ból brzucha oraz ból, który nie wymaga konsultacji z lekarzem.

• Sprawdzamy recepty, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo, odpowiednie leczenie i właściwe podawanie leków, służąc wsparciem i odpowiadając na pytania dotyczące leków.

• Zapewniamy też szczepienia, na przykład szczepienie przeciw grypie.
Postępując zgodnie z radą farmaceutów społecznych, ludzie mogą pomóc NHS w dbaniu o ich zdrowie, zapobieganiu pogorszeniu się stanu chorobowego, obraniu najlepszego możliwego działania oraz leczeniu.
- Czy można skonsultować się z farmaceutą bez umawiania się na spotkanie?
- Tak, farmaceuci społeczni oferują wygodny, szybki sposób uzyskania porady w przypadku mniej poważnych problemów ze zdrowiem i mogą przeprowadzić prywatną konsultację z pacjentem bez potrzeby wcześniejszej rezerwacji spotkania. Większość ludzi mieszka blisko apteki. Dużo aptek jest czynnych dłużej wieczorami i w weekendy.
- Czy we wszystkich aptekach znajduje się gabinet do prywatnych konsultacji?
Ponad 90% aptek w kraju ma gabinet do konsultacji, w którym można porozmawiać z pracownikiem apteki na osobności.
- A co jeśli problem ze zdrowiem stanie się poważniejszy?
- Jeśli objawy sugerują coś poważnego, farmaceuci otrzymali właściwe szkolenie kliniczne, aby w razie potrzeby skierować pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu lub na pogotowie wówczas.
Nie czekaj, aż drobna dolegliwość przerodzi się w coś poważnego – porozmawiaj z pracownikami lokalnej apteki, aby natychmiast uzyskać poradę.
Help us help you before it gets worse
Więcej informacji na stronie: www.nhs.uk/pharmacyadvice .

Źródło: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

NHS Pharmacy campaign - ilustracja do postu - 440

 

Michał Tokajuk - 440

Fotogaleria