15 Styczeń 2025      Imieniny obchodzą: Paweł, Izydor, Aleksander

Bezpłatna opieka medyczna w UK – komu i na jakich zasadach? Lekarz GP – co i jak.

Brytyjska opiekanhs

zdrowotna znana jako NHS (National Health System) może być nieco skomplikowana, dlatego tez postaram się przybliżyć najistotniejsze informacje. Kto może się bezpłatnie leczyć w Anglii?

Przede wszystkim – każdy, kto wymaga nagłej opieki medycznej w celu ratowania zdrowia i życia (Accidents and Emergencies) dopuszczony będzie do bezpłatnego leczenia na terenie UK.

Nie ważne, czy jesteśmy w odwiedzinach, przejazdem, czy na stale.

Niektóre szpitale, również nie zależnie od naszego statusu w UK mogą zaoferować “free treatment” w kilku innych przypadkach jak:


- Przymusowe leczenie psychiatryczne

- W Anglii I Szkocji przymusowe leczenie zalecone przez sad

- Niektóre choroby zakaźne jak: gruźlica, cholera, malaria, zatrucie pokarmowe, zapalenie opon mózgowych, czy pandemia

- Usługi z zakresu planowania rodziny

Jako, ze my- Polacy, możemy legalnie przebywać i pracować w UK jesteśmy również upoważnieni do bezpłatnej opieki szpitalnej i posiadania swojego lekarza rodzinnego, nazywanego tu GP – General Practitioner.

Do bezpłatnego leczenia szpitalnego dopuszczeni jesteśmy, wówczas gdy jesteśmy zatrudnieni legalnie, bądź gdy posiadamy własny biznes zarejestrowany na terenie UK. Również osoby, które nie są zatrudnione, a przez ostatnie 12 miesięcy przebywały legalnie na terenie UK. Warto tez nadmienić, ze dzieci, małżonkowie, czy partnerzy osób zatrudnionych w UK, którzy mogą legalnie przebywać na tym terenie będą również dopuszczeni do bezpłatnej opieki medycznej.

Generalnie większość z nas jest tutaj zatrudniona, bądź nasz partner, współmałżonek, czy rodzic, wiec bez problem będziemy mogli otrzymywać opiekę medyczna.

Zazwyczaj, żeby zarejestrować się do przychodni, należy sprawdzić, jaka znajduje się najbliżej nas i czy jesteśmy w jej wykazie. W większych miastach, takich jak Milton Keynes, jest wiele przychodni obsługujących konkretne dzielnice. Miejsce waszego zamieszkania zdecyduje o tym, czy zostaniecie przyjęci. Polecam, wiec zajrzeć na stronę NHS, gdzie wystarczy wpisać wasz postcode, a ukażą się najbliższe przychodnie:

www.nhs.uk/ServiceDirectories/Pages/ServiceSearch.aspx?ServiceType=GP&;InputError=Default

Warto wiec zarejestrować się w lokalnej przychodni, w której z reguły każdy zostaje przydzielony do konkretnego lekarza. Zazwyczaj będziemy poproszeni o:

- dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty),

- 2 listy potwierdzające nasze miejsce zamieszkania (może to być na przykład rachunek na nasze nazwisko, bądź umowa o mieszkanie),

- Wypełnienie ankiety dotyczącej naszego zdrowia I najbliższej rodziny, w celu zweryfikowania możliwości chorób dziedzicznych,

- Wypełnienie formularza GSM1, który zawiera nasze wszystkie dane oraz umożliwia zgłoszenie się do honorowych dawców krwi (NHS Blood Donor), a tak ze zgłoszenie się jako dawca organów (NHS Organ Donors),

- W większości przychodni dostaniemy potwierdzenie listowne, potwierdzające nasze pierwsze spotkanie (appointment) z pielęgniarką na “general check-up”, podczas którego przeprowadzony zostanie ogólny wywiad, zostaniemy zważeni, zmierzeni, pobiorą nam krew oraz zostaniemy poproszeni o oddanie próbki moczu

- Umówienie się na wizytę do lekarza będzie możliwe zazwyczaj od razu po przeprowadzeniu badan wstępnych. Jednakże radziłabym uzbroić się w cierpliwość.                                 

Większość przychodni oferuje 3 typy appointment’ów :

Appointment – kiedy potrzebujemy wizyty, ale nie jest to nic pilnego – czas oczekiwania to średnio około tygodnia, lecz zależnie od przychodni, bywają ekstremalne przypadki, kiedy czas oczekiwania wynosi miesiąc,

Daily appointment – kiedy potrzebujemy stosunkowo szybko zobaczyć sie z lekarzem, lub na przykład w przypadku choroby, której niestety samodzielnie nie możemy się pozbyć. Zazwyczaj taka wizytę możemy uzyskać dzwoniąc w wyznaczonych godzinach, najczęściej przez pierwsze 3 godziny otwarcia przychodni. Tutaj jednak toczy sie prawdziwa walka, wiec jeśli będziemy notorycznie słyszeć sygnał “zajęte”, bądź na naszym telefonie pojawi się informacja “Line busy” – nie martwcie się, wasze aparaty są sprawne, po prostu każdy dzwoni w tym samym czasie

Emergency appointment – kiedy niezwłocznie potrzebujemy porady lekarza, nie możemy czekać. Należy wówczas wyraźnie zaznaczyć jest to “emergency” I wówczas powinniśmy dostać wizytę u tak zwanego “duty doctor”, każdego dnia jest to inny lekarz, pełniący dyżur I biorący nagle przypadki. Często jednak się zdarza, że nie ma juz miejsc I zostaniemy poproszeni o zgłoszenie się do Walk-In Centre, która jest przychodnia dla wszystkich, a ja nazwałabym przychodnia dla wszystkich, którzy nie dostali się do swojego lekarza. Czasem tez zostaniemy skierowani do odpowiednika naszego pogotowia – Accidents and Emergencies (A&E), które są przy szpitalach. Tutaj również chciałabym zaznaczyć, że w tym kraju pogotowie, nie znaczy, że zostaniemy niezwłocznie przyjęci, najczęściej przy rejestracji zostaniemy poinformowani o średnim czasie oczekiwania. Pamiętajmy, ze zostaniemy “obejrzeni” najpierw przez pielęgniarkę, która stwierdzi, czy może nam pomoc, czy tez wymagamy konsultacji z lekarzem. Jedyny plus to, że dzieci to ich priorytet!

Mam nadzieje, że te informacje nieco przybliżyły system opieki zdrowotnej w UK. Jeśli jednak chcielibyście dogłębnie zbadać temat proponuje, aby zajrzeć na stronę:

National Health System www.nhs.uk/Pages/HomePage.aspx

bądź stronę Citizens Advice Bureau www.adviceguide.org.uk/england/your_family/health_index_ew/nhs_charges_for_people_from_abroad.htm

Możecie również skorzystać z mini-podręcznika przygotowanego przez NHS “It’s your practice. A patient guide for GP services”, który możecie pobrać z naszej strony, bądź ze strony NHS.

booklet_its_your_practice.pdf

Jeśli idziecie zarejestrować się do przychodni, możecie również skorzystać z formularza GSM1, który łatwiej I szybciej wypełnicie w domu.

GMS11.pdf

/P,/

 

 

Fotogaleria