3 Lipiec 2022      Imieniny obchodzą: Anatol, Jacek, Tomasz

Diamond Jubilee

flagaJak zapewne zdążyliście się zorientować - już niedługo Jubilee Weekend. Rozbrzmiewające pieśni patriotyczne w Tesco i podobizna Królowej na opakowaniach szynki są tego bezwzględnym dowodem. Dla większości oznacza to dodatkowy dzień wolny od pracy! Niestety uznanie tego święta było w gestii pracodawcy i niektórzy z Was zapewne togo przywileju nie zaznają.


Queen’s Jubilee Weekend to czas obchodów głównych uroczystości z okazji 60 rocznicy objęcia tronu przez Królową Elżbietę II. Wprawdzie nominację otrzymała 6 lutego 1952 roku, a uroczystość koronacji odbyła się dopiero 2 czerwca 1953 roku, to rocznicę wyznaczono na czerwiec 2012 roku. Często uroczystości w Rodzinie Królewskiej obchodzone są w innych terminach niż faktycznie przypadają. Najlepszym przykładem są uroczyste urodziny Królowej obchodzone na przełomie maja i czerwca, mimo, że właściwe są 21 kwietnia. Przesunięcie wynika często z praktycznych względów – brytyjska aura zwykle jest lepsza w czerwcu niż w kwietniu.

Kilkudniowe obchody Queen’s Diamond Jubilee rozpoczynają się już w sobotę wizytą Królowej na Epson Derby. Na niedzielę zaplanowano Big lunch, w którym może wziąć udział każdy (szczegółowe informacje dla chętnych www.thebiglunch.com). W odchodach Srebrnej Rocznicy (Silver Jubilee) w roku 1977 roku w Big Lunch wzięło udział 3 miliony osób.

W niedzielne popołudnie na cześć Królowej na Tamizie zorganizowana zostanie prezentacja tysiąca jednostek cywilnych i wojskowych z całego świata.

W poniedziałek odbędzie się uroczysty koncert w Pałacu Buckingham w wykonaniu orkiestry BBC, a na wtorek zaplanowano uroczystą mszę w Katedrze Świętego Pawła z udziałem Rodziny Królewskiej.

Panowanie Królowa Elżbieta II jest niemalże najdłuższe w historii Wielkiej Brytanii i trwa już 60 lat i 113 dni, rekordzistką była Królowa Victoria - na tronie zasiadała przez 63 lata i 216 dni. Najkrócej panował Król Edward VII – jedynie 326 dni.

Życzę kolejnych lat panowania Królowej i udanego 4-dniowego odpoczynku szczęściarzom!

 

/Iwi/

Fotogaleria