24 Lipiec 2021      Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Olga

Diamond Jubilee

flagaJak zapewne zdążyliście się zorientować - już niedługo Jubilee Weekend. Rozbrzmiewające pieśni patriotyczne w Tesco i podobizna Królowej na opakowaniach szynki są tego bezwzględnym dowodem. Dla większości oznacza to dodatkowy dzień wolny od pracy! Niestety uznanie tego święta było w gestii pracodawcy i niektórzy z Was zapewne togo przywileju nie zaznają.


Queen’s Jubilee Weekend to czas obchodów głównych uroczystości z okazji 60 rocznicy objęcia tronu przez Królową Elżbietę II. Wprawdzie nominację otrzymała 6 lutego 1952 roku, a uroczystość koronacji odbyła się dopiero 2 czerwca 1953 roku, to rocznicę wyznaczono na czerwiec 2012 roku. Często uroczystości w Rodzinie Królewskiej obchodzone są w innych terminach niż faktycznie przypadają. Najlepszym przykładem są uroczyste urodziny Królowej obchodzone na przełomie maja i czerwca, mimo, że właściwe są 21 kwietnia. Przesunięcie wynika często z praktycznych względów – brytyjska aura zwykle jest lepsza w czerwcu niż w kwietniu.

Kilkudniowe obchody Queen’s Diamond Jubilee rozpoczynają się już w sobotę wizytą Królowej na Epson Derby. Na niedzielę zaplanowano Big lunch, w którym może wziąć udział każdy (szczegółowe informacje dla chętnych www.thebiglunch.com). W odchodach Srebrnej Rocznicy (Silver Jubilee) w roku 1977 roku w Big Lunch wzięło udział 3 miliony osób.

W niedzielne popołudnie na cześć Królowej na Tamizie zorganizowana zostanie prezentacja tysiąca jednostek cywilnych i wojskowych z całego świata.

W poniedziałek odbędzie się uroczysty koncert w Pałacu Buckingham w wykonaniu orkiestry BBC, a na wtorek zaplanowano uroczystą mszę w Katedrze Świętego Pawła z udziałem Rodziny Królewskiej.

Panowanie Królowa Elżbieta II jest niemalże najdłuższe w historii Wielkiej Brytanii i trwa już 60 lat i 113 dni, rekordzistką była Królowa Victoria - na tronie zasiadała przez 63 lata i 216 dni. Najkrócej panował Król Edward VII – jedynie 326 dni.

Życzę kolejnych lat panowania Królowej i udanego 4-dniowego odpoczynku szczęściarzom!

 

/Iwi/

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

Liderzy Kościoła Katolickiego popierają szczepienia przeciwko Covid-19

20210217 bp lechowicz szczepienia - 330

Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz należą do grona osób, które zabrały głos na temat etycznego aspektu szczepień przeciwko Covid-19.
• Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz to tylko niektórzy liderzy Kościoła Katolickiego, którzy zachęcają Polaków na Wyspach do szczepień.
• Już około 36 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19.
• Osoby w wieku 38 lat i starsze mogą już teraz zarezerwować termin szczepionki.
• Stanowisko Kościoła Katolickiego jest jasne – szczepienie przeciwko Covid-19 jest moralnie dopuszczalne i zalecane.


Wszyscy marzymy o powrocie do normalności - rozmowa z Dr Raghib Ali, specjalistą ds. badań klinicznych w Zakładzie Epidemiologii w University of Cambridge

Dr Raghib Ali - 330

W Wielkiej Brytanii szczepionkęprzeciwko COVID-19 podano już ponad 38 milionów ludzi, a drugą dawkę dostało już ponad 10 mln. Obecnie zapraszane są już są coraz młodsze grupy wiekowe, niebawem także wszystkie kobiety w ciąży. Coraz więcej Polaków na Wyspach wykazuje zainteresowanie szczepieniami, inni zaś mają wciąż wątpliwości. Czy są one bezpieczne, jak wpłyną na nasze zdrowie w przyszłości, czy są przeciwwskazania do ich użycia? - pyta w imieniu polskiej społeczności Mateusz Jaroński.


Szybkie i proste testy metodą na wykrycie zakażenia koronawirusem - chroń siebie i swoich bliskich

test and trace - 330

NOWA KAMPANIA WZYWA DO PRZETESTOWANIA DWUKROTNIE W TYGODNIU

• Wszyscy w Anglii będą mogli skorzystać z bezpłatnych szybkich testów Covid-19, dwa razy w tygodniu
• Opinia publiczna zostanie wezwana do podjęcia „bezpiecznego kolejnego kroku" i rozpoczęcia regularnych testów w ramach nowej kampanii w telewizji, prasie, reklamie zewnętrznej i mediach cyfrowych
• Zasoby zostaną udostępnione w miejscach pracy i przestrzeniach społecznych, aby zachęcić do nowego nawyku testowania


Agata Arendz, położna ze szpitala z Gloucestershire, przypomina, że pomimo pandemii usługi dla kobiet w ciąży są dostępne

AgataArendz-330

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie w wielu obszarach. Dostęp do usług medycznych, to jeden z nich. Kiedy myślimy konkretnie o usługach położniczych, to ważnym jest aby mieć świadomość, że NHS kontynuuje świadczenie usług położniczych podczas pandemii a służby z zakresu położnictwa wprowadziły własne, tymczasowe zmiany, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom, ich dzieciom oraz swojemu personelowi.


Fotogaleria