24 Lipiec 2021      Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Olga

Kokosowy Interes

Zastanawialiście się kiedyś, ile można wycisnąć z kokosa?

I to nie w sensie owocowego soku, ale tak – ogólnie – przetwarzając smaczny miąższ, adaptując skorupkę do nowych – twórczych celów?

Dla tych praktycznych, lubiących recykling, przedstawiam więc listę kokosowych wynalazków.

kokosW życiu codziennym korzystamy z wielu pochodnych kokosa  - jemy wiórki, smarujemy się mleczkiem kokosowym, ba – nawet paliwo zawiera owocowe ekstrakty.

Egzotyka, bowiem, zawsze jest kusząca. Bez względu na to, czy mami nas tylko słodki zapach, czy mamy do czynienia z autentycznym owocem, skrytym w twardej skorupie. 

Cóż zresztą się dziwić? Nazwa palmy kokosowej, w sanskrycie, brzmi przecież kalpa vriksha, co oznacza „drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”.


Samo mleko, skryte w kokosie, nie smakuje zbyt dobrze. To bardziej słodkawa woda, niż biały napój, który – w potocznym mniemaniu – powinien być podobny w konsystencji do pysznych likierów.

Likier kokosowy jest przecież tylko oparty na „darze plamy”, a nie spływa do nas, bezpośrednio z pękniętego owocu.


Sama receptura likieru nie jest zawiła: wystarczy wiórki kokosowe zalać spirytusem, dodać skondensowane mleko i postawić wszystko w zacienionym miejscu, w zakręconym słoiku.
Za to kokosowe mleczko (czy raczej kokosowy sok) świetnie nadaje się do produkcji deseru –galaretki, zwanego Nate de Coco (co znaczyć może: „krem z kokosa”).

Aby słodycz tę uzyskać, trzeba doprowadzić do fermentacji soku / mleka i – tak jak na Filipinach – podawać swe dzieło jako dodatek do lodów, owoców i drinków.
Gdy więc już przekroiliśmy twardą skorupkę kokosa i odsączyliśmy sok, pora zabrać się za biały miąższ. Może z niego powstać spora ilość kokosowego masła, a wiec tłuszczu, niezbędnego przy produkcji czekolady.

Na jego podstawie tworzy się również aromatyczne kosmetyki i niektóre rodzaje bio-paliwa. Ekologicznie, prozdrowotnie, smakowicie…


Co istotne – pozostałe w produkcji „koko-wytłoki” wchodzą do pasz zwierzęcych. Zawierają aż 20% białka, są wiec cenną pożywką dla hodowlanych czworonogów.   

Tropikalne warunki sprawiły, że szybko dostrzeżono jeszcze jedną zaletę kokosowego mleczka – uatrakcyjnia ono różnego rodzaju alkohole. Przy schłodzeniu, sok ten pokrywa się apetyczną pianką.

Będzie ona pasowała do drinków, ale sam kwiatostan (zwłaszcza młody, świeży) równie często trafia do butelek oraz szklanic.

Produkuje się z niego słodkie wino, nazywane „tubą” – po fermentacji powstanie z niego arak, czyli wysokoprocentowy napój alkoholowy.  


Gospodarne panie domu podkreślają, że kwiecie i listowie z palmy kokosowej idealnie też pasuje do obiadu – jako sałatka z młodziutkich pędów, doprawionych należycie, serwowanych z dodatkiem pestek, oliwy i innych,

smacznych składników. Na Filipinach nie zmarnują się nawet zmutowane kokosy (zwą się macapuno, są większe od normalnych owoców i mniej foremne) – wkraja się je do lodów lub dodaje do ciast.

Od razu robi się smacznie i słodko!

I o ile ceny likierów bądź win mieszczą się w cenowych możliwościach wielu wielbicieli „kokosowych wyrobów”, to już tzw. „sałatka milionera”, komponowana z „serca palmy” – to jest ze szczytowych jej pąków – osiąga zawrotne kwoty.

Dzieje się tak dlatego, iż po wycięciu „serca”, roślina umiera. Nie wiadomo jednak, co bardziej się opłaca – przygotować drogocenną sałatkę i zniszczyć „kokosodajną” palmę czy też pielęgnować swą plantację i oczekiwać na

kolejne plony – wielofunkcyjne kokoski.

/Harnas/

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

Liderzy Kościoła Katolickiego popierają szczepienia przeciwko Covid-19

20210217 bp lechowicz szczepienia - 330

Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz należą do grona osób, które zabrały głos na temat etycznego aspektu szczepień przeciwko Covid-19.
• Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz to tylko niektórzy liderzy Kościoła Katolickiego, którzy zachęcają Polaków na Wyspach do szczepień.
• Już około 36 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19.
• Osoby w wieku 38 lat i starsze mogą już teraz zarezerwować termin szczepionki.
• Stanowisko Kościoła Katolickiego jest jasne – szczepienie przeciwko Covid-19 jest moralnie dopuszczalne i zalecane.


Wszyscy marzymy o powrocie do normalności - rozmowa z Dr Raghib Ali, specjalistą ds. badań klinicznych w Zakładzie Epidemiologii w University of Cambridge

Dr Raghib Ali - 330

W Wielkiej Brytanii szczepionkęprzeciwko COVID-19 podano już ponad 38 milionów ludzi, a drugą dawkę dostało już ponad 10 mln. Obecnie zapraszane są już są coraz młodsze grupy wiekowe, niebawem także wszystkie kobiety w ciąży. Coraz więcej Polaków na Wyspach wykazuje zainteresowanie szczepieniami, inni zaś mają wciąż wątpliwości. Czy są one bezpieczne, jak wpłyną na nasze zdrowie w przyszłości, czy są przeciwwskazania do ich użycia? - pyta w imieniu polskiej społeczności Mateusz Jaroński.


Szybkie i proste testy metodą na wykrycie zakażenia koronawirusem - chroń siebie i swoich bliskich

test and trace - 330

NOWA KAMPANIA WZYWA DO PRZETESTOWANIA DWUKROTNIE W TYGODNIU

• Wszyscy w Anglii będą mogli skorzystać z bezpłatnych szybkich testów Covid-19, dwa razy w tygodniu
• Opinia publiczna zostanie wezwana do podjęcia „bezpiecznego kolejnego kroku" i rozpoczęcia regularnych testów w ramach nowej kampanii w telewizji, prasie, reklamie zewnętrznej i mediach cyfrowych
• Zasoby zostaną udostępnione w miejscach pracy i przestrzeniach społecznych, aby zachęcić do nowego nawyku testowania


Agata Arendz, położna ze szpitala z Gloucestershire, przypomina, że pomimo pandemii usługi dla kobiet w ciąży są dostępne

AgataArendz-330

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie w wielu obszarach. Dostęp do usług medycznych, to jeden z nich. Kiedy myślimy konkretnie o usługach położniczych, to ważnym jest aby mieć świadomość, że NHS kontynuuje świadczenie usług położniczych podczas pandemii a służby z zakresu położnictwa wprowadziły własne, tymczasowe zmiany, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom, ich dzieciom oraz swojemu personelowi.


Fotogaleria