Wielu sądzi, że Halloween to tradycja rodem ze Stanów Zjednoczonych, nic bardziej mylnego. Święto ma korzenie sięgające czasów Celtów – plemienia zamieszkującego tereny Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii, a także północ Francji na początku naszej ery.
Święto obchodzone jest w wigilię Wszystkich Świętych czyli All Hollows’ Eve. W XIX w. właśnie stąd zyskało swoją teraźniejszą nazwę - Halloween.
Druidzi – celtyccy kapłani wierzyli, że w ostatni dzień roku – według ich kalendarza – czyli 31 października duch zmarłych nawiedzają ziemię. Aby odegnać złe moce na wzgórzach palono wielkie ogniska, a mieszkańcy osad wkładali maski i hałasowali oraz zakładali skóry zwierzęce, żeby chronić się przed złymi duchami.
Do dnia dzisiejszego tradycja przetrwała, choć jej znaczenie jest diametralnie inne. Dekorację domów i ogrodów z wykorzystaniem szkieletów, straszydeł, czarnych kotów i lampionów z dyni oraz odwiedzanie domów przez przebrane dzieci wykrzykujące ‘treat or trick’ (smakołyk albo psikus) to Halloween dziś. Jeśli dziecko nie dostanie od właściciela domu słodyczy zrobi mu psikusa – np. poleje wodą wycieraczkę, która została obsypana mąką lub posmaruje okno mydłem.
Najpopularniejszą zabawą w ten wieczór jest wyławianie jabłek pływających w wannie napełnionej wodą bez użycia rąk. Jabłko wyłowione bez śladów ugryzienia wróży szczęście na cały rok.
Halloween już tuż tuż, więc nie zapomnijcie zaopatrzyć się w słodycze. W przeciwnym razie możecie mieć sporo sprzątania następnego dnia.
/iwi/
Animacja NHS England wyjaśnia, w jaki sposób pracownicy służby zdrowia w lokalnej przychodni mogą pomóc Ci uzyskać odpowiednią opiekę, gdy jej potrzebujesz. Oprócz wizyty u lekarza rodzinnego lub pielęgniarki, możesz otrzymać propozycję wizyty u farmaceuty, specjalisty zdrowia psychicznego, ratownika medycznego, fizjoterapeuty lub pracownika opieki środowiskowej, w zależności od konkretnego problemu medycznego. Udostępniamy ten film za pośrednictwem pracowników służby zdrowia oraz organizacjom dedykowanych społecznościom.
Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang. „Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.
Za sprawą tysięcy dodatkowych pracowników służby zdrowia pracujących w lokalnych społecznościach NHS England rozszerza wsparcie oferowane pacjentom w ich przychodniach lekarskich.
Kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości na temat dostępnych usług jest rezultatem ankiety, która ujawniła, że jedna na trzy osoby w Anglii (36% respondentów) nie zdaje sobie sprawy z różnych opcji leczenia dostępnych dla nich w przychodniach lekarza rodzinnego.