28 Wrzesień 2021      Imieniny obchodzą: Marek, Wacław

Tłusty Wtorek i Wyścig Naleśnika ?!?!?!

Skoro już wybraliśmy pracę poza granicami naszego Pięknego Kraju myślę, że trzeba dowiedzieć się więcej o tradycji i zwyczajach społeczności, w której żyjemy.

nalenikiMy mamy nasz Tłusty Czwartek, a Brytyjczycy swój Pancake Day czyli Fat Tuesday lub też Shrove Tuesday – Dzień Naleśnika albo inaczej Tłusty Wtorek.

Tradycja ta sięga połowy XV. wieku i podobnie jak w Polsce ma ścisły związek z Wielkim Postem.

Dlaczego naleśniki zasłużyły na swój dzień?


To właśnie ten przysmak jest przygotowany z mąki, mleka, cukru i tłuszczu, czyli produktów zakazanych podczas ówczesnego Postu.

A skąd wzięła się tradycja Pancake Race – czyli naleśnikowego wyścigu?

Był rok 1445, Olney – na północy dzisiejszego Milton Keynes. Kobiety jak zwykle we wtorkowy poranek tuż przed Środą Popielcową pracowicie przygotowywały stosy naleśników. Były tym tak pochłonięte, że zupełnie zapomniały o tradycyjnej z okazji nadchodzącego Wielkiego Postu mszy. To dźwięk kościelnych dzwonów rozlegający się w całej okolicy przypomniał zapracowanym kobietom o uroczystości. Nie mając wiele czasu wszystkie wybiegły w pośpiechu z domów trzymając w rekach patelnie z naleśnikami i ruszyły w kierunku kościoła.

Od tamtego czasu niemalże rok rocznie w Olney organizowany jest Wyścig Naleśnika. Uczestniczkami tradycyjnie mogą być jedynie kobiety mieszkające w Olney. Obowiązujący podczas wyścigu strój to:

  • - spódnica
  • - fartuch kuchenny
  • - chusta na głowie.

Jest to wyścig na dystansie 415 yardow czyli po Polsku około 380 metrów.

W takim razie zajadamy się naleśnikami.

Na zdrowie !!!

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

Liderzy Kościoła Katolickiego popierają szczepienia przeciwko Covid-19

20210217 bp lechowicz szczepienia - 330

Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz należą do grona osób, które zabrały głos na temat etycznego aspektu szczepień przeciwko Covid-19.
• Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz to tylko niektórzy liderzy Kościoła Katolickiego, którzy zachęcają Polaków na Wyspach do szczepień.
• Już około 36 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19.
• Osoby w wieku 38 lat i starsze mogą już teraz zarezerwować termin szczepionki.
• Stanowisko Kościoła Katolickiego jest jasne – szczepienie przeciwko Covid-19 jest moralnie dopuszczalne i zalecane.


Wszyscy marzymy o powrocie do normalności - rozmowa z Dr Raghib Ali, specjalistą ds. badań klinicznych w Zakładzie Epidemiologii w University of Cambridge

Dr Raghib Ali - 330

W Wielkiej Brytanii szczepionkęprzeciwko COVID-19 podano już ponad 38 milionów ludzi, a drugą dawkę dostało już ponad 10 mln. Obecnie zapraszane są już są coraz młodsze grupy wiekowe, niebawem także wszystkie kobiety w ciąży. Coraz więcej Polaków na Wyspach wykazuje zainteresowanie szczepieniami, inni zaś mają wciąż wątpliwości. Czy są one bezpieczne, jak wpłyną na nasze zdrowie w przyszłości, czy są przeciwwskazania do ich użycia? - pyta w imieniu polskiej społeczności Mateusz Jaroński.


Szybkie i proste testy metodą na wykrycie zakażenia koronawirusem - chroń siebie i swoich bliskich

test and trace - 330

NOWA KAMPANIA WZYWA DO PRZETESTOWANIA DWUKROTNIE W TYGODNIU

• Wszyscy w Anglii będą mogli skorzystać z bezpłatnych szybkich testów Covid-19, dwa razy w tygodniu
• Opinia publiczna zostanie wezwana do podjęcia „bezpiecznego kolejnego kroku" i rozpoczęcia regularnych testów w ramach nowej kampanii w telewizji, prasie, reklamie zewnętrznej i mediach cyfrowych
• Zasoby zostaną udostępnione w miejscach pracy i przestrzeniach społecznych, aby zachęcić do nowego nawyku testowania


Agata Arendz, położna ze szpitala z Gloucestershire, przypomina, że pomimo pandemii usługi dla kobiet w ciąży są dostępne

AgataArendz-330

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie w wielu obszarach. Dostęp do usług medycznych, to jeden z nich. Kiedy myślimy konkretnie o usługach położniczych, to ważnym jest aby mieć świadomość, że NHS kontynuuje świadczenie usług położniczych podczas pandemii a służby z zakresu położnictwa wprowadziły własne, tymczasowe zmiany, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom, ich dzieciom oraz swojemu personelowi.


Fotogaleria