21 Maj 2022      Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Incknield Way zaprasza

9781141914197-us-390

W miarę jak dni stają się dłuższe i cieplejsze rozglądamy się za możliwościami spędzenia czasu z rodziną na świeżym powietrzu.
Icknield Way, starożytna droga wiodąca przez Bedfordshire, będąca inspiracją Kingsroad z "Gry o tron" ma ok. 4000 lat i prowadzi przez Dunstable, Luton i południowe Bedfordshire. Był to główny szlak handlowy, łączący południowo-zachodnią Anglię i Norfolk.


Prehistoryczna droga prowadzi przez Dunstable i Luton według map, choć dokładna trasa jest dość trudna do określenia.
Icknield Way zainspirowała George'a R.R. Martina, gdy wymyślał Kingsroad w swojej słynnej powieści "Gra o tron". Była to jedna z czterech słynnych i głównych dróg średniowiecznej Anglii. Trzy pozostałe to Ermine Street, Fosse Way i Watling Street.
Podróżując przez Icknield Way było się pod pieczą królewską i każdy, kto popełniłby przestępstwo odpowiadać miał przed królem, zamiast przed lokalnym sądem.
W książkach Martina Icknield Way jest głównym szlakiem wiodącym przez Siedem Królestw, King's Landing aż do Muru. Icknield Way w Bedfordshire prowadzi przez Dunstable i Luton, Sharpenhoe Clappers i Chilterns.
Entuzjaści historii znajdą fascynujące szczątki i pozostałości archeologiczne na Incknield Way. Biorąc pod uwagę wyjątkowo piękne okoliczności przyrody warto wybrać się na wycieczkę właśnie tą drogą.

-------

With days being longer and warmer we're looking for the way it spending some decent time with family. Here is the one for you.
Icknield Way, the ancient road through Bedfordshire which was the inspiration for "Game of Thrones" Kingsroad is thought to be more than 4,000 years old and passes through Luton, Dunstable and South Bedfordshire. The ancient highway was a key trading route that linked south-west of England and Norfolk.
This prehistoric road passes through Luton and Dunstable according to maps, even though exact route was hard to tell. Its Icknield Way as well which is thought to have inspired George R.R. Martin when he created the Kingsroad in his famous "Game of Thrones".
It was one of four great highways of medieval England, with Ermine Street, Fosse Way and Watling Street being the other ones.
If you travelled on Icknield Way you were under the king's protection and anyone who committed a crime would be tried by the king himself instead of a local court.
In the George R.R. Martin books Icknield Way is the main route through the Seven Kingdoms, extending from King's Landing to the Wall.
Icknield Way in Bedfordshire takes you through Dunstable and Luton, as well as Sharpenhoe Clappers and the Chilterns.
There are archeological remains through the tracks of Icknield Way, which history enthusiasts will find fascinating. With beautiful nature surroundings it's worth to take this route and enjoy great day out.

/BR/
08.05.2021 – Milton Keynes

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

MMR Childhood Vaccinations Campaign

16.02.2022 - promowane - 330

Co dziesiąte dziecko rozpoczynające szkołę jest zagrożone zakażeniem odrą
Chrońmy nasze dzieci przed chorobami wieku dziecięcego – ostrzega dr Agnieszka Biel. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) i NHS wzywają rodziców i opiekunów do upewnienia się, że ich dzieci są na bieżąco ze szczepieniami przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) oraz ze wszystkimi innymi rutynowymi szczepionkami dziecięcymi. Jak pokazują najnowsze dane, liczba szczepień MMR spadła do najniższego poziomu od dziesięciu lat.


Przełom- Wielka Brytania zacznie oferować leki na Covid!

26.01.2022 - 330-2

Masz pozytywny wynik testu na koronawirusa?

Zapisz się na badanie nad lekiem przeciwko COVID-19

  • Eksperci i rząd wystosowali apel do ochotników wykazujących pozytywny wynik testu na COVID-19 do zarejestrowania się w wiodącym na świecie badaniu leku przeciwwirusowego
  • Akcję rekrutacyjną wspierają organizacje charytatywne, w tym Kidney Care UK, Cystic Fibrosis Trust, Diabetes UK i British Liver Trust, ze względu na możliwość ochrony pacjentów przed hospitalizacją w przypadku występowania współistniejących schorzeń nerek, wątroby oraz mukowiscydozy i cukrzycy
  • Co najmniej 6000 dodatkowych uczestników badań jest potrzebnych jak najszybciej, aby terapie ratujące życie mogły być wdrożone na szeroką skalę
  • Osoby chętne mogą zarejestrować się tutaj:
  • jest w wieku powyżej 50. roku życia lat lub ma od 18 do 49 lat i cierpi na choroby lub schorzenia współistniejące, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju ciężkiego COVID-19.
Noworoczna kampania zachęcająca do szczepień kobiety w ciąży

20.01.2022 - 330

Nowa kampania zachęcająca kobiety w ciąży do przyjęcia przypominającej dawki szczepienia przeciwko Covid

• W ramach noworocznej kampanii rządowej kobiety w ciąży są zachęcane do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19
• Prawie wszystkie kobiety w ciąży, które były hospitalizowane lub przyjmowane na oddział intensywnej terapii z powodu COVID-19, nie były szczepione.


Boost Day- dzień mobilizacji

04.12.2012 - 330

Tego #DniaMobilizacji przypominamy wszystkim o zaszczepieniu się, dawce przypominającej i ochronie, szczególnie przed sezonem świątecznym.

 Aktualnie 98% kobiet w ciąży hospitalizowanych z powodu #koronawirus nie otrzymało #szczepionka.


Szczepienia dzieci 12-15

logo NHS

Polska pediatra z ponad dwudziestoletnim doświadczeniemodpowiada na pytania dotyczące Covid-19 i szczepionek przeciw grypie dla dzieci

We wrześniu czołowi brytyjscy lekarze zalecili zaszczepienie wszystkich dzieci w wieku od 12 do 15 lat pierwszą dawką szczepionki Pfizer-BioNTech Covid-19 po to,aby chronić ich zdrowie fizyczne i psychiczneoraz zapobiec przerwom w procesie edukacji. Program szczepień przeciwko grypie dla szkół został również rozszerzony o wszystkie dzieci ze szkół podstawowych oraz klasy siódmej szkoły średniej (Year 7 of secondary school), aby objąć wszystkich uczniów szkół średnich do roku 11. włącznie.


Fotogaleria