28 Wrzesień 2021      Imieniny obchodzą: Marek, Wacław

Szczepionka Pfizera daje wysokie, 88 procentowe zabezpieczenie przed wariantem indyjskim

23.05.2021 - 390

Szczepionka firmy Pfizer jest w 88% efektywna jeśli chodzi o przeciwstawienie się wariantowi indyjskiemu wedle ostatnich badań. 

Obie szczepionki zarówno Pfizer, jak i Astra Zeneca wykazują dobrą odpowiedź w walce z wariantem indyjskim, bardzo podobnie do tego, jak reagowały na wariant Kent.


Badania zostały przeprowadzone między 5 kwietnia, a 16 maja i wykazały, że preparat Pfizera odpowiadał z 88% skutecznością na chorobę symptomatyczną, spowodowaną przez mutację indyjską w dwa tygodnie po drugiej dawce; a w stosunku do wariantu Kent było to 93%.

Jeśli chodzi o szczepionkę Astra Zeneca było to 60% w przypadku wariantu indyjskiego, a pamiętamy, że odpowiedź tego preparatu na wariant Kent wynosiła 66%.

Od początku lutego do połowy maja zanotowano w Anglii blisko 3,000 przypadków zakażenia wariantem indyjskim. 

132,082 infekcji mutacją Kent zostało zdiagnozowanych w analogicznym czasie, co pokazuje jak bardzo była ona dominująca.

Pewność, że dwie dawki szczepionki dają sporą ochronę jest bardzo obiecującym wskazaniem.

Wariant B1617.2 zaniepokoił bardzo wielu naukowców na początku jego wykrycia, ale wydaje się, że wiele wskazuje na to, że może nie być aż tak groźny jak to na wstępie sugerowano. Aczkolwiek na upewnienie się będzie trzeba jeszcze poczekać.

Z pewnością pomaga fakt bardzo dobrze zaplanowanego i przeprowadzonego systemu szczepień. W Anglii użyto już ponad 50 milionów dawek szczepionki, biorąc pod uwagę zarówno pierwszą, jak i drugą dawkę preparatu.

--------

The Pfizer Covid-19 vaccine is 88% effective against the Indian variant after receiving two doses according to the latest study.

Both Pfizer and Astra Zeneca jabs were recognised to have quite good and effective response to the symptomatic disease, closely to how they've responded to previous, very infectious Kent variant.

The study, which took place between April 5 and May 16 figured out that Pfizer vaccine was 88% effective against this new Indian variant symptomatic disease two weeks after the second jab, while it was 93% as regard to Kent variant. Astra Zeneca was found to be 60% effective compared to 66% with Kent variant.

There have been nearly 3,000 cases of Indian variant recorded in England from start of February to the middle of May.

132,082 Kent variant cases were rectified in the same period, which shows how dominant Kent variant of Covid-19 was at some stage.

Reassurance that two doses of vaccines give high levels of protection is very promising. 

B1617.2 variant worried a lot of scientists to start with, but it looks like that as the time goes on it doesn't seem to be as dangerous and infectious as it was firstly suggested. It's still early days to state that. 

But obviously vaccination rollout on the extremely high level with over 50 million doses of vaccine given in England (data which includes both first and second doses) helps a lot.

/BR/

23.05.2021 – Milton Keynes

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

Liderzy Kościoła Katolickiego popierają szczepienia przeciwko Covid-19

20210217 bp lechowicz szczepienia - 330

Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz należą do grona osób, które zabrały głos na temat etycznego aspektu szczepień przeciwko Covid-19.
• Papież Franciszek i biskup Wiesław Lechowicz to tylko niektórzy liderzy Kościoła Katolickiego, którzy zachęcają Polaków na Wyspach do szczepień.
• Już około 36 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19.
• Osoby w wieku 38 lat i starsze mogą już teraz zarezerwować termin szczepionki.
• Stanowisko Kościoła Katolickiego jest jasne – szczepienie przeciwko Covid-19 jest moralnie dopuszczalne i zalecane.


Wszyscy marzymy o powrocie do normalności - rozmowa z Dr Raghib Ali, specjalistą ds. badań klinicznych w Zakładzie Epidemiologii w University of Cambridge

Dr Raghib Ali - 330

W Wielkiej Brytanii szczepionkęprzeciwko COVID-19 podano już ponad 38 milionów ludzi, a drugą dawkę dostało już ponad 10 mln. Obecnie zapraszane są już są coraz młodsze grupy wiekowe, niebawem także wszystkie kobiety w ciąży. Coraz więcej Polaków na Wyspach wykazuje zainteresowanie szczepieniami, inni zaś mają wciąż wątpliwości. Czy są one bezpieczne, jak wpłyną na nasze zdrowie w przyszłości, czy są przeciwwskazania do ich użycia? - pyta w imieniu polskiej społeczności Mateusz Jaroński.


Szybkie i proste testy metodą na wykrycie zakażenia koronawirusem - chroń siebie i swoich bliskich

test and trace - 330

NOWA KAMPANIA WZYWA DO PRZETESTOWANIA DWUKROTNIE W TYGODNIU

• Wszyscy w Anglii będą mogli skorzystać z bezpłatnych szybkich testów Covid-19, dwa razy w tygodniu
• Opinia publiczna zostanie wezwana do podjęcia „bezpiecznego kolejnego kroku" i rozpoczęcia regularnych testów w ramach nowej kampanii w telewizji, prasie, reklamie zewnętrznej i mediach cyfrowych
• Zasoby zostaną udostępnione w miejscach pracy i przestrzeniach społecznych, aby zachęcić do nowego nawyku testowania


Agata Arendz, położna ze szpitala z Gloucestershire, przypomina, że pomimo pandemii usługi dla kobiet w ciąży są dostępne

AgataArendz-330

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie w wielu obszarach. Dostęp do usług medycznych, to jeden z nich. Kiedy myślimy konkretnie o usługach położniczych, to ważnym jest aby mieć świadomość, że NHS kontynuuje świadczenie usług położniczych podczas pandemii a służby z zakresu położnictwa wprowadziły własne, tymczasowe zmiany, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom, ich dzieciom oraz swojemu personelowi.


Fotogaleria