9 Sierpień 2022      Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald

Zwrot podatku z UK

Każda osoba, która pracowała w Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji) sezonowo i w całym okresie zatrudnienia zarobiła mniej niż wynosi kwota wolna od podatku w danym roku podatkowym jest uprawniona do zwrotu całości zapłaconego podatku.

funtyKwota wolna od podatku w UK (tzw. Personal Allowance) jest ustalana raz na rok i w roku podatkowym np. 2011/2012 wynosi £7475 brutto.

Do zwrotu podatku z pracy sezonowej potrzebny jest dokument:

- P45, który pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi na zakończenie kontraktu.

Dodatkowo należy pobrać z oddziału lub strony internetowej HM Revenue & Customs formularze:

- P85 (dla osób opuszczających Wielką Brytanię),

- P86 (dla osób, które rozliczają się w UK pierwszy raz).


Następnie wypełnione formularze P85 i P86 wraz z 2 i 3 stroną P45 należy wysłać na adres oddziału HMRC właściwego dla naszego miejsca pracy. Formularze dostępne są tylko w języku angielskim i w tym języku należy je wypełnić.

W związku z tym, że 10% próg podatkowy nie jest brany pod uwagę w cotygodniowych potrąceniach zwrot części podatku przysługuje również osobom, których zarobki przekroczyły kwotę wolną £7475.

Pieniądze przesyłane są przez HMRC na nasze brytyjskie konto bankowe (jeśli podaliśmy jego numer w formularzu P85) lub czekiem na adres domowy w Polsce, który również należy podać wypełniając P85. Czek można zrealizować w większości polskich banków, należy jednak liczyć się z opłatą za tę usługę.

Ubiegając się samodzielnie o zwrot podatku należy wszystkie niezbędne formularze wypełnić bardzo dokładnie i poprawnie, jeśli urzędnicy wykryją błąd wysyłana jest prośba o ponowne wypełnienie formularzy i wyjaśnienie niezgodności, co może wydłużyć proces zwrotu należnej kwoty nawet do 6 miesięcy (z reguły zwrot powinniśmy otrzymać do 3 miesięcy od złożenia dokumentów).

/Harnas/

Fotogaleria