9 Sierpień 2022      Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald

Child Tax Credit – dodatek dla rodziców

Child Tax Credit – dodatek dla rodziców.

Jeśli jesteś rodzicem nowo narodzonego dziecka lub tez posiadasz już dzieci w wieku poniżej 16 roku życia to możesz być upoważniony do pobierania dodatku do wynagrodzenia tzw. Child Tax Credit.

 BENEFITS-CHILDTAXCREDIT- copyJeśli Twoje dziecko jest w wieku od 16 do 19 roku życia i jest uczniem również możesz otrzymywać dodatek na to dziecko.

Dla młodych rodziców ważne jest żeby złożyli wniosek o Child Tax Credit niezwłocznie po urodzeniu sie pociechy, bo jak widomo procedury trwają, a dodatek może być wyrównany tylko do 3 miesięcy wstecz.


Jak pewnie zdążyliście sie zorientować angielskie prawo znacznie rożni sie od polskiego – a największe rozbieżności zauważyć można w formułowaniu zasad majach zastosowanie w interpretacji przepisów.

Tym razem przepisy mówią: nawet jeśli nie jesteś rodzicem dziecka, ale dziecko mieszka z tobą pod jednym dachem, zabawki i ubrania należące do dziecka są przechowywane w twoim domu, a ty płacisz za jego jedzenie i dajesz mu kieszonkowe to również możesz być upoważniony do pobierania dodatku Child Tax Credit.

Oczywiście wysokość dochodu rodziny ma tu kluczowe znaczenie. Od jego wysokości naliczana jest wysokość należnego dodatku. Górna granica dochodów pozwalających na pobieranie dodatku to £ 45,000. Przykłady szacunkowej wysokości dodatku przy określonej wysokości dochodu przedstawia zestawienie:

 

 tabelka2

Jak każdy dodatek z grupy Tax Credit i ten składa sie z kilku elementów wyszczególnionych poniżej. Nie każdy ma prawo do otrzymania wszystkich, ale często zdarza się, że rodzina uzyskała prawo do otrzymywania części z nich, co może stanowić znaczącą pomoc finansową.

 tabelka1

Analizując dane z zamieszczonej tabeli maksymalna kwota możliwa do uzyskania na dziecko z wysokim stopniem niepełnosprawności to £ 7,375 rocznie, ok. £ 142 tygodniowo.

Najważniejsze jednak dla nas emigrantów są zasady przyznawania Child Tax Credit kiedy dziecko przebywa za granicą UK. I niestety tutaj nie ma wielkiego pola manewru. Sytuacja jest dość klarowna. Według przepisów - jeśli mieszkasz w UK, ale przyjechałeś (-łas) z kraju należącego do Unii Europejskiej oraz pracujesz lub przebywasz na zasiłku dla osób poszukujących pracy możesz być upoważniony do otrzymywania dodatku na dziecko. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy dziecko mieszka razem z tobą lub jeśli uczy sie lub studiuje w innym miejscu, ale szkolne wakacje spędza pod twoja opieka. Tutaj również mają zastosowanie restrykcje wiekowe jak powyżej.

Jeśli myślicie, że być może macie możliwość otrzymywania Child Tax Credit warto dowiedzieć się sie więcej na:

http://www.hmrc.gov.uk/leaflets/wtc2.pdf

http://www.hmrc.gov.uk/rates/taxcredits.htm.

/Iwi/

Fotogaleria