22 Styczeń 2025      Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Zapomnij o pryskaniu wodą. 5 kwietnia wchodzi Temporary Use Ban.

Pamiętacie lato 2011? Rekordowo zimne, najzimniejsze w Wielkiej Brytanii od 25 lat. Ktoś krzyknie: Jakie ocieplenie klimatu? Jakie susze? Nad drugim punktem należy się jednak poważnie pochylić. Wody zaczyna powoli brakować.

woda



Mieszkając w miejskiej londyńskiej dżungli możemy tego nie odczuwać, jednak nad lokalnymi rzeczkami prowincji widać, że susza dosięga Wielką Brytanię. Rzeki, strumyki, potoki czy drobne kanały zaczynają dramatycznie wysychać. Jest źle czy to tylko nieuzasadniona panika?

Londyn i okolice w zagrożonej strefi

Panika jest zbędna, jednak zagrożenie stabilności dostaw wody jest dość poważne. Nie potrzeba afrykańskich upałów i ton piasku przesuwanych przez ciepły wiatr by zacząć bić na alarm. Wystarczy gigantyczna konsumpcja i opady mniejsze niż zwykle, by sprawić, że dość paradoksalnie zimą i wczesną wiosną, w kraju poprzecinanym rzekami i otoczonym z każdej strony wodą, zacząć mówić o suszy.

Wielka Brytania to kraj wybitnie konsumpcyjny, oparty na kulturze korzystania z tego, co pod ręką. Nie inaczej jest z wodą. Raz na 5-10 lat w Wielkiej Brytanii zaczyna miejscowo brakować życiodajnego H20, które coraz częściej nie jest potrzebne nam do życia, a do korzystania samego w sobie. Na pierwszy rzut oka winni jesteśmy my sami, niemyślący o tym jak, po co i z jakim skutkiem lejemy i lejemy. I oto zwykłego Browna, Smitha czy emigranta Kowalskiego mają wziąć pod lupę firmy dostarczające wodę w południowej i wschodniej Anglii.

Skok na główkę

Sześciu operatorów – Anglian Water, Southern, Southeast, Thames, Veolia Southeast i Veolia Central postanowiło wydać, przy nieokreślonej postawie brytyjskiego rządu, tzw. Temporary Use Ban, czyli czasowy zakaz (tu: ograniczenie) używania wody w rejonach kraju dotkniętych ostatnio niedoborem życiodajnej cieczy. Zmusza do tego bardzo niski poziom wód gruntowych, nawet tragicznie niski, ponieważ niższy od tego z roku 1976, kiedy w niektórych brytyjskich miastach zakręcono czasowo kurki wszystkim mieszkańcom i zmuszono ich do korzystania z nadzorowanych miejskich pomp. Od dwóch lat poziom opadów jest alarmująco niski, a poziom wód gruntowych momentami wręcz zerowy, co zmienia rzeki w puste koryta, po których można spacerować suchą stopą.

W kilku rejonach Anglii zima 2011/12 był najsuchsza odkąd zaczęto oficjalne pomiary. Wysychają również zbiorniki retencyjne tzw. reservoirs. Piękna, słoneczna wiosna, która właśnie się rozpoczyna, będzie bardzo sucha, co pomimo swojej wypoczynkowej atrakcyjności, może mieć negatywne skutki ekonomiczne. W chwili obecnej w 14 hrabstwach stan suszy został oficjalnie ogłoszony przez władze.

Wodni szejkowie

Czego nie wolno? Dyktat branży wodociągowej (tzw. hosepipe ban, ang. hose, hosepipe – gumowy wąż) zapisany w 11 punktach ma objąć ogromny obszar kraju i od 5 kwietnia 2012 penalizować takie marnowanie wody, jak podlewanie kwiatów i trawników przy pomocy zraszaczy i węży, samodzielne mycie aut i łodzi, napełnianie przydomowych fontann, ogrodowych baseników i brodzików, mycie okien, werand, parkingów i podjazdów przy pomocy wspomnianego wcześniej węża gumowego. Krótko rzecz ujmując, należy zapamiętać schemat: wąż + woda=kara. Łamanie zakazu to żółta kartka w postaci listu przypominającego o zakazie lub automatyczny rachunek na 1,000 funtów wystawiony przez jednego z wymienionych wcześniej operatorów. A jeśli ktoś nie zechce płacić? Policja? Sądy? Kajdanki? A może zakaz używania wody do końca życia?

Z tego typu nakazów, a raczej zakazów zawsze można łatwo drwić podważając je, poddając w wątpliwość ich celowość z racji dość trudnej weryfikacji. Wiedzą o tym przedstawiciele firm wodociągowych, którzy nie planują wynajmować helikopterów i opłacać pieszych patroli kontrolujących mieszkańców terenów objętych Temporary Use Ban. Ważny jest medialny odzew i uświadomienie mieszkańców, że już nie tylko ropa jest coraz trudniejsza do wydobycia i droższa do kupienia, ale i tak podstawowy surowiec jak woda.

Ciekniemy

Hosepipe ban ma dotknąć co trzeciego mieszkańca Wielkiej Brytanii, co pokazuje skalę problemu złego korzystania z dobrodziejstw natury. I tu nasuwa się pytanie, czy tylko mieszkańcy Wielkiej Brytanii, konsumenci jako wielka masa są, w połączeniu z rekordowo niskim dwuletnim poziomem opadów, winni całej sytuacji. Oficjalne dane mówią, że na głowę przeciętnego Brytyjczyka przypada aż 150 litrów zużytej wody dziennie. Ogromna ilość, jednak to dopiero początek szokujących liczb. Wadliwa infrastruktura wodociągowa w UK sprawia, że każdego dnia przecieka bagatela 3.4 biliona litrów wody, czyli tyle ile zużyłoby blisko 23 miliardy Brytyjczyków (ile!?).  Dane z portalu ThisIsMoney.co.uk są jednak niezweryfikowane.

Closed

Jak długo utrzyma się zakaz używania węży ogrodowych? Nawet przy zwiększonych ponadprzeciętnych opadach będzie z pewnością w mocy do końca wakacji we wszystkich rejonach inicjalnie nim objętych. Niewesoła jest również sytuacja w East Yorkshire (północno-wschodnia Anglia) i Wiltshire (okolica Bristolu, południowo Anglia niedaleko Walii), które w każdej chwili mogą zostać objęte restrykcjami.

Gdyby sytuacja się nie poprawiała, a niski poziom wód gruntowych utrzymywał się dalej, bardzo możliwe jest dalsze wprowadzanie ograniczeń w użyciu wody na terenie Zjednoczonego Królestwa, które dotknęłyby część przedsiębiorców i usługi publiczne. Pierwsze w kolejności do czasowego ograniczenia godzin pracy lub całkowitego zamknięcia byłyby myjnie samochodowe, czyli miejsca zużywające dużo wody, jednak niekoniecznie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kraju. Zaczęto by również ograniczać zużycie wody do czyszczenia dróg publicznych, czy innych instalacji, takich jak fontanny i baseny. Co potem? Lepiej nie myśleć i zacząć działać szybko, zarówno my, szarzy konsumenci, jak i firmy wodociągowe oraz premier Cameron.

Prawdopodobieństwo jest, zależnie od interpretacji, dość duże. Możliwość wystąpienia długotrwałych ciężkich opadów, które załagodziłyby sytuację jest jak 1 do 10 w okresie do maja, i 1 do 5 w dłużej perspektywie w roku 2012. Zagrożone może być brytyjskie rolnictwo i produkcja żywności, takich strategicznych półproduktów i produktów jak zboża, warzywa czy owoce. Do Temporary Use Ban mogą dołączyć także inni operatorzy.

 

Źródło: http://www.megamedialtd.com/swiatfinansow.com/pl/art/213?PHPSESSID=fc5cf784965201f241ca5eb29cce1953#zapomnij%20o%20pryskaniu%20wod%C4%85.%205%20kwietnia%20wchodzi%20temporary%20use%20ban.

Baner MK - niebieski - 330

Fotogaleria

ARTYKUŁY PROMOWANE

Animacja NHS England

04.05.2024 - 330

Animacja NHS England wyjaśnia, w jaki sposób pracownicy służby zdrowia w lokalnej przychodni mogą pomóc Ci uzyskać odpowiednią opiekę, gdy jej potrzebujesz. Oprócz wizyty u lekarza rodzinnego lub pielęgniarki, możesz otrzymać propozycję wizyty u farmaceuty, specjalisty zdrowia psychicznego, ratownika medycznego, fizjoterapeuty lub pracownika opieki środowiskowej, w zależności od konkretnego problemu medycznego. Udostępniamy ten film za pośrednictwem pracowników służby zdrowia oraz organizacjom dedykowanych społecznościom.


Rządowa Kampania „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” – Nowa Odpowiedź na Epidemię Oszustw w Anglii i Walii

Polish-Offer-Alice-330  04.04.2024

Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang.Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.


Nie tylko lekarz rodzinny – kampania NHS na temat wsparcia dostępnego w Twojej przychodni

NHS NHS-GP-MDT-4 - 330

Za sprawą tysięcy dodatkowych pracowników służby zdrowia pracujących w lokalnych społecznościach NHS England rozszerza wsparcie oferowane pacjentom w ich przychodniach lekarskich.

Kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości na temat dostępnych usług jest rezultatem ankiety, która ujawniła, że jedna na trzy osoby w Anglii (36% respondentów) nie zdaje sobie sprawy z różnych opcji leczenia dostępnych dla nich w przychodniach lekarza rodzinnego.