9 Sierpień 2022      Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald

Nowa praca dla najbiedniejszych

Nowa praca dla najbiedniejszychJuż teraz na wiosnę wiemy o ile wzrośnie płaca minimalna w Wielkiej Brytanii. Rząd Jej Królewskiej Mości bazując na własnych obliczeniach i sugestiach niezależnego ciała doradczo-analitycznego jakim jest Low Pay Commission ustanowił nową płacę minimalną.


Od 1 października 2012 roku minimalne wynagrodzenie na terenie Zjednoczonego Królestwa będzie wynosiło £6.19 na godzinę. Osobie pracującej regularnie cały rok za taką stawkę w pełnym wymiarze 40 godzin tygodniowo da to w skali roku £228.80 więcej. Minimalny teoretyczny dochód ma tym samym podskoczyć do £12,875.

Nowa stawka jest jedynie o 11p wyższa od poprzedniej i odpowiada zaledwie połowie notowanej ostatnio miesięcznej inflacji będącej na poziomie 3.6%. Gdy przypomnimy sobie, że wskaźnik cen jeszcze kilka miesięcy wcześniej rósł w tempie ponad 5%, oferowana przez rząd waloryzacja na poziomie 1.8% wydaje się jeszcze mniej odpowiadająca potrzebom najuboższych.

W Wielkiej Brytanii istnieją jeszcze 3 płace minimalne, te dla pracowników do 20 roku życia, nieletnich i praktykantów. Zostały one wszystkie zamrożone na obecnym poziomie.  Rząd tłumaczy, że ma to pomóc osobom wchodzącym na rynek pracy. Przedsiębiorcy boją się zatrudniać niedoświadczonych pracowników, a zamrożenie płac ma teoretycznie zmniejszyć presję ze strony rosnących kosztów pracy. Zamiast walczyć z cenami energii (prąd, gaz, paliwo), walczy się z zarobkami najbiedniejszych.

Opinie ekonomistów są różne. Jedni twierdzą, że pomoże to rynkowi pracy, a drudzy, że wpływ płacy minimalnej na zatrudnienie nie jest udowodniony. Wg tych drugich grupy zarabiające zawsze wydają każdy dodatkowy dochód w ramach najbliższego lokalnego systemu dystrybucji i tym samym napędzają popyt. Skromniejsze portfele wpłyną negatywnie na gospodarkę kraju.

Jeśli masz problem w miejscu pracy i uważasz, że Twoje prawa są łamana, nie wahaj się, zadzwoń i umów na konsultację.

Mega Business & Legal Advices

Building 3 , Chiswick Park

566 Chiswick High Road

W4 5YA

Źródło: http://www.swiatfinansow.co.uk/pl/art/218#nowa%20p?aca%20dla%20najbiedniejszych

Fotogaleria