19 Maj 2021      Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban

Kolejny lockdown staje się faktem. Potrwa cztery tygodnie

covid - 390

Rząd brytyjski ogłosił w sobotnie popołudnie kolejny lockdown. Premier Boris Johnson na przesuniętej aż o blisko dwie godziny konferencji wraz ze swoimi doradcami Patrickiem Vallance i Chrisem Whitty przekonywał, że z powodu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną rząd zmuszony jest do wprowadzenia lockdownu na terenie całego kraju.
Potrwać on ma od północy w czwartek, 5 listopada do środy, 2 grudnia. Szef rządu jest przekonany, że to jedyne rozwiązanie, które pomoże uniknąć tysięcy zgonów dziennie.


Ludzie powinni zostać w domach i opuszczać je jedynie w wyjątkowych przypadkach: idąc do pracy (choć równocześnie sugeruje się pracę zdalną), do szkoły, na zakupy, czy wizytę lekarską.
Można wykonywać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu oraz opiekować się potrzebującą osobą.
Spotykanie się z osobami, nie należącymi do naszego gospodarstwa domowego, zarówno w naszych domach, mieszkaniach i ogrodach zostaje zakazane (można z jedną taką osobą w miejscu publicznym).
"Support bubbles" funkcjonują bez zmian.
Dzieci, których rodzice rozwiedli się bądź pozostają w separacji, mogą mieszkać w dwóch domach, spędzać czas z obojgiem rodziców.
Puby, bary i restauracje muszą zostać zamknięte. Wyjątek stanowić będą te miejsca, które sprzedają jedzenie na wynos i mają opcję jego dowozu.
Tymczasowe zamknięcie czeka też sklepy, z wyłączeniem sprzedających niezbędne produkty.
Centra rozrywki, rekreacji, kina, siłownie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne muszą zawieszają działalność na okres czterotygodniowego lockdownu.
Rząd zagwarantował przedłużenie programu furlough dla firm i ich pracowników do końca listopada.
Przedszkola, szkoły i uniwersytety pozostają otwarte.
Z kolei kościoły i miejsca kultu religijnego będą zamknięte.
Obostrzenia mające wejść w życie już za kilka dni, bo w najbliższy czwartek, przedyskutowane zostaną teraz w parlamencie, a następnie przegłosowane przez House of Commons w zaplanowanym na najbliższą środę posiedzeniu. Zatwierdzenie obostrzeń rządowych nie powinno spotkać się ze sporym oporem i bez problemu przejść proces głosowania.

---------------

British government has introduced the lockdown measures. They were announced on Saturday's press conference at no 10, where Boris Johnson alongside his medical advisers Patrick Vallance and Chris Whitty.
He said that because of raising infections they had no choice rather than bringing in stricter restrictions.
It will last from midnight on Thursday, November 5 to Wednesday, December 2.This measure will prevent thousands of everyday deaths.
People should stay at home. They can go if they have to go to: work (ideally should work remotely), schools, shopping and doctors.
You can exercise outside and look after vulnerable people.
Mixing up with the members of the other households at homes or in gardens is strictly prohibited. You can meet with just 1 person in the open space.
Children of separated or divorced parents can spend time in both homes.
Pubs, bars and restaurants will be closed instead of the ones which can provide take away service, which will be available to run.
Shops will close for four weeks, instead of the ones which provide essential products.
Gyms, cinemas, beauty salons and haidressers will have to be closed for the lockdown period as well.
Furlough scheme will be exceeded the companies and their employees to the end of November.
Nurseries, preschools, schools and universities will remain open.
Churches and any places of worship will close.
These measures will be discussed and voted in the House of Commons this coming Wednesday.
It's highly unlikely that any obstruction will take place.

/BR/
01.11.2020 – Milton Keynes

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

Wszyscy marzymy o powrocie do normalności - rozmowa z Dr Raghib Ali, specjalistą ds. badań klinicznych w Zakładzie Epidemiologii w University of Cambridge

Dr Raghib Ali - 330

W Wielkiej Brytanii szczepionkęprzeciwko COVID-19 podano już ponad 38 milionów ludzi, a drugą dawkę dostało już ponad 10 mln. Obecnie zapraszane są już są coraz młodsze grupy wiekowe, niebawem także wszystkie kobiety w ciąży. Coraz więcej Polaków na Wyspach wykazuje zainteresowanie szczepieniami, inni zaś mają wciąż wątpliwości. Czy są one bezpieczne, jak wpłyną na nasze zdrowie w przyszłości, czy są przeciwwskazania do ich użycia? - pyta w imieniu polskiej społeczności Mateusz Jaroński.


Szybkie i proste testy metodą na wykrycie zakażenia koronawirusem - chroń siebie i swoich bliskich

test and trace - 330

NOWA KAMPANIA WZYWA DO PRZETESTOWANIA DWUKROTNIE W TYGODNIU

• Wszyscy w Anglii będą mogli skorzystać z bezpłatnych szybkich testów Covid-19, dwa razy w tygodniu
• Opinia publiczna zostanie wezwana do podjęcia „bezpiecznego kolejnego kroku" i rozpoczęcia regularnych testów w ramach nowej kampanii w telewizji, prasie, reklamie zewnętrznej i mediach cyfrowych
• Zasoby zostaną udostępnione w miejscach pracy i przestrzeniach społecznych, aby zachęcić do nowego nawyku testowania


Agata Arendz, położna ze szpitala z Gloucestershire, przypomina, że pomimo pandemii usługi dla kobiet w ciąży są dostępne

AgataArendz-330

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie w wielu obszarach. Dostęp do usług medycznych, to jeden z nich. Kiedy myślimy konkretnie o usługach położniczych, to ważnym jest aby mieć świadomość, że NHS kontynuuje świadczenie usług położniczych podczas pandemii a służby z zakresu położnictwa wprowadziły własne, tymczasowe zmiany, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom, ich dzieciom oraz swojemu personelowi.


#YouAreNotAlone: Ważne przypomnienie rządu brytyjskiego

Static330

Ważne przypomnienie dla ofiar przemocy domowej pochodzących z Europy Wschodniej:
„Pomoc jest dostępna w trakcie i po pandemii koronawirusa"

Rząd przypominaspołecznościomwschodnioeuropejskim w Wielkiej Brytanii, że w ramach trwającej kampanii#YouAreNotAlone dotyczącej przemocy domowejpomoc i wsparcie są nadal dostępne nawet podczas pandemii koronawirusa.


Fotogaleria